Ako stanovovať a merať ciele osobného rozvoja

0
Ako stanovovať a merať ciele osobného rozvoja

Existuje mnoho ciest k osobnému rastu. Friedrich Nietzsche povedal: „To, čo nás nezabije, nás posilní,“ a to môže byť pravda. Výzvy, ktoré nás takmer ničia, však nie sú jedinou cestou k väčšiemu osobnému rozvoju.

Stanovenie cieľov pre svoj vlastný osobný rozvoj môže byť efektívnym (a menej stresujúcim) spôsobom, ako emocionálne a intelektuálne rásť. Stanovenie cieľov vám môže pomôcť uspieť ako človek spôsobmi, ktoré sú pre vás dôležité, a môže vám pomôcť zefektívniť váš život, minimalizovať stres a skutočne sa stať osobou, ktorou ste mali byť v oveľa kratšom čase. Môže vám tiež pomôcť zostať duševne silný, ako vám môže potvrdiť každý celoživotný študent.

Ciele, za ktorými sa oplatí ísť

Osobný rast znamená pre rôznych ľudí rôzne veci, ale nasledujúce ciele môžu byť veľmi užitočné pri vytváraní života plného zdravých návykov, väčšieho šťastia a zmyslu života.

Zistite, čo je pre vás najdôležitejšie

Všetci máme hodnoty, ktoré sú dôležitou súčasťou toho, kým sme. Pre niektorých ľudí je umelecký prejav nenahraditeľnou súčasťou toho, kým sú, a oveľa lepšie sa im darí, ak vo svojom živote aspoň z časti tvoria. Pre niektorých je pomoc druhým niečo, čo musia urobiť, a zmysel, ktorý to prináša im a iným, robí život hodnotným. Iní musia riešiť problémy, aby sa cítili nažive.

Dôvod, prečo je dôležité si to uvedomiť, je ten, že mnohí ľudia vypĺňajú svoj čas vecami, ktoré sú dôležité, ale nie sú v súlade s ich hodnotami, s tým, čo si v živote cenia najviac. Ak analyzujete, čo je pre vás dôležité, môžete si stanoviť ciele, aby ste z toho urobili väčšiu časť svojho života.

pixabay.com

Zistite, kde sa obmedzujete

Mnoho ľudí sa tak či onak sabotuje bez toho, aby si to uvedomovali. Možno neveríte, že ste schopní dosiahnuť veci, ktoré naozaj chcete dosiahnuť, a obmedzujete sa tým, že sa nesnažíte. Možno si nedovoľujete venovať dostatok času svojim cieľom, pretože sa vo vašom rozvrhu zamotávate do iných vecí, ktoré sú menej dôležité, ale máte pocit, že sa „musia“ urobiť.

Jedným zo spôsobov, ako identifikovať túto jemnú sebasabotáž, je zamerať sa na to, aby ste žili každý deň, ako keby bol kľúčový pre váš úspech v živote. Je všetko, čo robíte, dôležité a prispieva to k vášmu úspechu? Ak sa na veci pozeráte cez túto optiku, ľahšie identifikujete úniky energie a plytvačov času, ako aj veci, ktoré vás brzdia.

Ako si stonoviť ciele tak, aby boli dosiahnuteľné? Musia obsahovať 4 podmienky.

Starajte sa o svoje zdravie

Keď je vaše zdravie ohrozené, je náročnejšie sústrediť sa na svoje životné ciele. To samozrejme platí, keď čelíte vážnym zdravotným problémom, ale platí to aj pre menej závažné typy zdravotných kompromisov.

Väčšina z nás sa napríklad cíti oveľa viac vystresovane a nie je na tom najlepšie, keď sa niekoľko nocí po sebe dostatočne nevyspali alebo sme niekoľko dní jedli nezdravé jedlo. Zameranie sa na starostlivosť o svoje zdravie môže mať obrovský vplyv na zvyšok vášho života.

pixabay.com

Využite svoj čas múdro

Time management je dôležitý cieľ sám o sebe. Keď rozumne nakladáte so svojím časom, máte viac energie a oveľa väčšiu schopnosť venovať sa iným veciam v živote, ktoré sú pre vás dôležité. Time management vám umožňuje maximalizovať čas strávený aktivitami, ktoré vás živia, motivujú a pomáhajú vám rozvíjať sa ako človek.

Vytvorte si jeden návyk za mesiac

Možno sa nebudete schopní zmeniť za pár týždňov, ale pravidelné sústredenie sa na vytváranie nových návykov môže byť transformačné v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov. Trik je v tom, že si zvyknete vytvárať návyky. Zamerajte väčšinu svojej energie na to, aby sa niečo nové stalo štandardnou súčasťou vášho života, a potom, keď sa s tým budete cítiť pohodlne, prejdite ďalej. Toto je čas na vytvorenie nového návyku.

Obklopte sa vzormi

Majte iba jedného priateľa, ktorý je ďalej na ceste, po ktorej sa chcete vydať. Životní tréneri označujú týchto ľudí za „odborných priateľov“ a môžu zmeniť život, pretože budú mať tipy a inšpiráciu, ktorú môžete načerpať len tým, že ich budete sledovať, ako sú sami sebou. S týmito priateľmi sa sledovanie stáva prácou. Podporuje to aj teória sociálneho učenia, ktorá vysvetľuje, ako to uľahčuje, keď vám na ceste pomôže priateľ.

Vytvorte podpornú skupinu

Využitie hybnosti skupiny vám môže skutočne pomôcť dosiahnuť vaše ciele. Je to preto, že tlak rovesníkov môže byť silným ovplyvňovateľom, takže je rozumné ho využiť vo svoj prospech. Mať ľudí, ktorí vás môžu povzbudiť, keď vyhráte, a pomôcť vám cítiť sa lepšie, keď prehráte, môže znamenať rozdiel vo vašom úspechu.

Žiaľ, nie všetci priatelia vás dokážu takto podporiť. Niektorí ľudia prirodzene pociťujú závisť, keď sa ich priateľom príliš darí. Takže ak si všimnete, že váš priateľ vás pri dosiahnutí cieľa menej než podporuje (a vy ste podporovali ich), možno sa budete chcieť jednoducho vyhnúť zdieľaniu svojich úspechov s týmto priateľom a prejsť k priateľom, ktorí sú z vášho úspechu skutočne nadšení a dokážu vás podporiť, keď nie ste tak úspešní, ako by ste chceli byť .

Nezabudnite byť aj takýmto priateľom. Ďalšou myšlienkou je nájsť skupinu už zameranú na ciele, ktoré sa snažíte dosiahnuť. Budete mať vstavanú podporu, nadšenie a praktické tipy.

pixabay.com

Naučte sa niečo nové každý mesiac (alebo rok)

Sebarozvoj si vyžaduje skutočné zameranie. Napríklad učenie sa nového jazyka alebo rozvoj novej zručnosti môže chvíľu trvať a sústredenie väčšiny svojej energie na to, aby ste sa ponorili do hľadania cieľa, je skvelý spôsob, ako ho dosiahnuť. To je ideálne, keď chcete ísť naozaj hlboko do svojich vedomostí a schopností.

Nasledujte svoju vášeň

Nemusíte sa venovať svojim koníčkom ako kariére, aby ste ich mohli naplno preskúmať. Je úžasné, ak môžete zarábať peniaze tým, čo milujete, ale nemusí to byť povolanie, aby to stálo za váš čas. Činnosti, ako je táto, vám umožňujú zažiť pocit plynutia, čo môže zvýšiť úroveň vášho šťastia a tiež znížiť stres. To znamená, že zažijete výhody, ktoré presahujú len získanie novej zábavy.

Ako si udržať ciele

Identifikácia cieľov, za ktorými treba ísť, je dôležitým prvým krokom. Je však tiež dôležité vedieť, ako dosiahnuť svoje ciele. Existuje niekoľko trikov na udržanie cieľov alebo osvojenie si zdravých návykov.

  • Stanovte si správne ciele
  • Urobte malé, konkrétne kroky
  • Cestou sa odmeňte
  • Tolerujte pochybenia ako súčasť procesu

Udržiavanie cieľov môže byť o niečo náročnejšie, ale toto je základný proces. Prevažná väčšina ľudí, ktorí sa snažia stanoviť si ciele osobného rastu, má tendenciu ich opustiť, pretože si stanovili príliš vysoké ciele (alebo nesprávne ciele pre svoj životný štýl), snažia sa urobiť príliš veľké zmeny v príliš krátkom čase. Negratulujte si k pokroku v plnení svojich cieľov a vzdávajte sa, ak sa pošmyknú. Skutočný úspech pochádza z rozdelenia vašich cieľov na menšie kroky, odmeny za váš pokrok a čo je možno najdôležitejšie, skúste to znova, ak zistíte, že sa pošmyknete.

Stanovenie osobných cieľov, ktoré môžu skutočne zlepšiť váš život, a ich dodržiavanie vám môže pomôcť žiť život, v aký ste vždy dúfali.

Zdroj: www.verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu