Ako úspešne absolvovať pohovor?

0
Ako úspešne absolvovať pohovor?
Foto: pixabay.com

Aké sú najúčinnejšie triky pri príprave na pohovor? Aké sú dôležité pravidlá obchodnej etikety, ktoré vám možno pomôžu úspešne absolvovať stretnutie s potenciálnym zamestnávateľom? Zaujať vedomosťami dokáže každý, no tie vám úspech ešte nezaručia. A dokonca ani titul.

Vyžaduje si to viac úsilia a námahy ako si myslíte. Je to súhra jednotlivých krokov a náhodných situácii, na ktoré sa vám lepšie pripraviť náš zoznam určite pomôže. Dôležité je byť vnútorne pozitívne nastavený a nemať z pohovoru strach. Ak nebudete mať šťastie pri hľadaní práce, vždy je tu plán B – založte si novú s.r.o..

Vyberte si vhodné oblečenie

Odev prezrádza okoliu viac než si myslíte, čo môžete na plánovanom pohovore využiť vo svoj prospech. Podľa psychológov je najideálnejšia sivá farba, s modrou sa spája úspech a rozvaha, a čiernu vždy môžete ozdobiť zaujímavou brošňou alebo šatkou.

Zabudnite na hlboké výstrihy a minisukne. Na pohovor predsa nejdete flirtovať.

Myslite na make-up

Mal by byť tiež adekvátny príležitosti a v súlade s kultúrou firmy. Univerzálnou možnosťou je minimum kozmetiky (ľahký make-up, riasenka, lícenka) a francúzska manikúra. Samozrejme, inak môžu váš vzhľad brať v modelingovej agentúre alebo na pozíci módnej redaktorky.

foto: pixabay.com

Nebojte sa minulých chýb

Každý robí chyby, dokonca aj tí najlepší ľudia. A ak sa náhodou dostali na pretras aj na pohovore, odpovedzte vysvetlením ťažkosti danej situácie a jej riešenia. Všetky problematické situácie, ktorými ste si prišli, sú dobrými predpokladmi pre krízový manažment. Ale pozor,  v žiadnom prípade za svoje chyby neobviňujte ostatných. A vyhnite sa aj tomu, aby ste kritizovali svojho bývalého šéfa.

Prečítajte si aj článok o tom, ako sa postaviť na vlastné nohy

Úsmev na pohovor určite patrí!

Máte pekný úsmev? Potom ho použite! Hovorí sa, že bez schopnosti usmievať sa nemôžete okúzliť klienta a predať produkt. To isté platí pre zamestnávateľa a pri poskytovaní vašich odborných zručností. Úsmev by nemal byť hysterický a nemenný, ale prirodzený a mierny. Skúste sa usmiať napríklad pri predstavovaní sa a podaní ruky.

Nenechajte sa odradiť konkurenciou

Pri príchode na pohovor môžete vidieť zástup ďalších uchádzačov o miesto na chodbe. Nebojte sa tejto konkurencie a nenechajte sa odradiť. Je možné, že sú medzi nimi len zámerne nastrčené figuríny. Áno, aj takýto postup existuje. Tento efekt davu sa vytvára na vyradenie pevnej pôdy pod nohami žiadateľov. Ignorujte konkurenciu a sústreďte sa na informácie o firme a všetko dôležité, čo sa vás bude jej zástupca pýtať.

Pracovný pohovor zväčša netrvá dlho, preto to tých pár minút predsa zvládnete. Vždy vás môže hriať na hrudi aj myšlienka, že je tu pre všetkých dostupné zakladanie s.r.o. a možnosť zarobiť si na seba vo vlastnej firme. Nakoniec sa môže stať, že si budete vyberať zamestnancov vy.

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie