Ako vybrať kvalitné detské oblečenie?

0
Ako vybrať kvalitné detské oblečenie?

Správny výber oblečenia pre bábätká a deti je veľmi dôležitý. Samozrejme, každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Aj to je dôvodom, prečo mnohokrát siahame po rôznych módnych či štýlových kúskoch detského oblečenia. Pri dnešnej širokej ponuke sa však môže stať, že oblečenie pre bábätká či deti je síce štýlové, no nekvalitné. Ako teda správne vybrať kvalitné detské oblečenie?

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že kúpiť oblečenie pre bábätká či deti je jednoduchý proces, nemusí to byť tak. Mnoho rodičov pri kúpe oblečenia siaha práve po moderných a štýlových kúskoch. Nie je na tom nič zlé, ak je detské oblečenie kvalitné a vyrobené z nezávadných materiálov. Pravda je však taká, že široká ponuka oblečenia pre bábätká a deti so sebou prináša aj svoje negatíva.

V nákupných centrách a obchodných reťazcoch môžete totiž omnoho jednoduchšie natrafiť na oblečenie vyrobené z nekvalitných a syntetických materiálov. Takéto oblečenie je síce štýlové, no chýbajú mu tri najpodstatnejšie charakteristiky, ktoré by detské oblečenie malo spĺňať – kvalita, pohodlie a príjemný pocit na tele. Koniec koncov, malému bábätku či novorodeniatku je vlastne jedno, či je jeho oblečenie štýlové alebo nie. To, čo vníma je pocit a úroveň pohodlia, ktoré mu dané oblečenie zabezpečuje.

Zabudnite na umelé materiály

Určite by ste sa mali pri výbere detského oblečenia vyhnúť syntetickým textíliám. Detské oblečenie vyrobené z umelých vlákien totiž neprepúšťa vzduch a neumožňuje detskej pokožke dýchať. To môže mať za následok nepríjemné pocity, svrbenie, podráždenie pokožky či nadmerné potenie. A to sú atribúty, ktoré určite neprospievajú k celkovej pohode vášho bábätka. V niektorých prípadoch môžu mať umelé materiály na svedomí aj svrbivé vyrážky či alergické reakcie detskej pokožky.

preplnený šatník
Foto: www.pexels.com/EVG photos

Tá je totiž omnoho jemnejšia a tenšia v porovnaní s pokožkou starších detí či dospelého človeka. Je tak omnoho citlivejšia na vonkajšie podnety. Práve preto by oblečenie, ktoré s ňou ako prvé prichádza do kontaktu, malo umožňovať voľné prúdenie vzduchu, aby mohla pokožka dýchať. Syntetické tkaniny často obsahujú chemické farbivá, ktoré môžu vyvolať rôzne podráždenia kože. Čím menej umelých materiálov detské oblečenie obsahuje, tým lepšie. Najideálnejšie však je, ak detské oblečenie syntetické látky vôbec neobsahuje.

Pri výbere detského oblečenia, nezáležiac na tom, či ide o detské body, pančuchy, detské mikiny, nohavice a podobne, je lepšie zamerať sa na kvalitu, než módu a štýl. Aj keď deti rýchlo rastú a oblečenie je potrebné kupovať častejšie, určite sa neoplatí uprednostňovať nízku cenu na úkor kvality. Napokon, v mnohých prípadoch sa nekvalitné oblečenie po prvom praní doslova zmení na „handru“ a tak budete musieť kupovať ďalšie. Pri kvalitných kúskoch sa vám to nestane, a tak to, čo investujete do kvality, sa vám aj vyplatí.

Aké je to kvalitné detské oblečenie?

Vyrobené z vhodných materiálov

Kvalitné detské oblečenie je také, ktoré je pohodlné, príjemné na dotyk a nezmení svoj tvar či formu po prvom praní. Kvalitné oblečenie je vyrobené z trvácnych a prírodných materiálov, akými sú bavlna, ľan či vlna. Výber materiálov pre detské oblečenie samozrejme závisí od ročného obdobia. Vlna sa skôr hodí na zimu a ľan zas na leto. Bavlna je skvelým materiálom pre oblečenie, ako sú detské body, pančuchy, ponožky, ale aj detské mikiny či legíny alebo nohavice. Bavlna je prírodný materiál, ktorý je príjemný na dotyk a zároveň umožňuje pokožke voľne dýchať. Nijako ju nedráždi a tak nespôsobuje žiadne nežiaduce reakcie. Pri výbere detského oblečenia sa zamerajte na bavlnené kúsky, ktoré ako prvé prichádzajú do kontaktu s detskou pokožkou, ako sú už spomínané detské body, spodná bielizeň, či pančušky.

Praktické

Ak vyberáte oblečenie pre novorodenca, dôležitým faktorom je aj jeho praktickosť. Vyberte také oblečenie, ktoré sa jednoducho oblieka. Tak si uľahčíte celý proces obliekania vášho drobca. Určite sa vyhnite detskému oblečeniu, ktoré sa oblieka cez hlavu. Výhodnejšie a praktickejšie je také, ktoré sa zapína na gombíky či cvoky. Zabezpečí nielen jednoduchšie obliekanie, ale aj vyzliekanie. Ak ste rodič, určite viete, že obliekanie bábätka vie dať niekedy poriadne zabrať. Akonáhle sa s začne s prezliekaním, deťom sa to akosi nepáči. Tak prečo si zo aspoň o čosi nezjednodušiť celý proces prezliekania?

oblecenie
Foto: pixabay.com

Bezpečné

K výberu detského oblečenia by ste mali pristupovať zodpovedne. Okrem kvality a pohodlia myslite taktiež na bezpečnosť. Tá nie je ani zďaleka na poslednom mieste, čo sa atribútov detského oblečenia či oblečenia pre bábätká týka. Vyhnite sa oblečeniu, ktoré má rôzne prvky, akými sú strapce, malé gombíky, trblietky, ozdôbky, strapce a podobne. Detičky si všetko dávajú do úst a mohli by za týmto účelom tieto malé kúsky z oblečenia odtrhnúť. Je lepšie neriskovať a takýmto kúskom oblečenia sa vyhnúť.

Pohodlné

Pri výbere oblečenia je dôležité, aby vášmu drobcovi zabezpečilo pohodlie. Preto je voľba správnej veľkosti kľúčová. Ak si pri kúpe oblečenia nie ste istí, istejšou voľbou je vziať o číslo väčšie. Malé oblečenie už nezväčšíte, no do väčšieho vám váš drobec dorastie. Oblečenie by bábätko nemalo rozhodne tlačiť či spôsobovať nepohodlie.

Ak ste sa vrátili z nákupu detského oblečenia, nezabudnite, že je dôležité ho zakaždým pred prvým použitím vyprať. Aj keď ide o kvalitné oblečenie z nezávadných materiálov, nikdy neviete, kde sa v obchode „povaľovalo“. Oblečenie vyperte s použitím správnych pracích prípravkov vhodných pre detskú pokožku a v prípade potreby ho aj prežehlite. Až tak ho vášmu drobcovi oblečte. Budete mať istotu, že je bezpečné a nebude vášmu bábätku spôsobovať nepohodlie.

Zdroj foto: https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/baby-clothes-285108563

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu