Ako vyťažiť maximum zo svojej firmy pomocou finančného riadenia

0
Ako vyťažiť maximum zo svojej firmy pomocou finančného riadenia

Neriešite financie vo svojej firme, prípadne ste frustrovaná stavom, v ktorom sa nachádzajú? Verte tomu, že nie ste jediná. V skutočnosti ste jednou z drvivej väčšiny malých a stredných podnikateliek, ktoré v priebehu rozvoja svojej firmy financiám nevenujú pozornosť, alebo sa im venujú len z časti. 

Finančné riadenie predstavuje omnoho viac, ako len platiť dane.  Možno vaša firma investuje peniaze do zbytočností a nevie, ako to zastaviť. Možno potrebujete „tvrdé“ dáta o stave vašich zákaziek, od ktorých by ste sa mohli odraziť. A možno si potrebujete dať po nejakom čase spätnú väzbu, či ide všetko podľa vašich očakávaní.

http://www.cfoclub.cz/casopis.pdf
http://www.cfoclub.cz/casopis.pdf

Kedy uvažovať nad finančným riaditeľom?

Dôvodov pre vyhľadanie a zaradenie externého finančného manažéra do svojej firmy je mnoho. Vediete vašu firmu zdanlivo úspešne už niekoľko rokov a stále o nej prakticky „nič“ neviete? Reč je napríklad o profitabilite projektov (respektíve, produktov alebo klientov), čo sa vám kde podarilo a naopak čomu sa do budúcnosti vyhnúť. Nehovoríme však o pocitovom vyhodnotení, ale reči čísel a príbehom za nimi, ktorý vám odintepretuje kvalitný finančný manažér.

Každá úspešná firma si v určitom okamihu svojej životnosti povie, že chce premeniť nevýhodu svojej finančnej neznalosti a využiť čísla a ich interpretácie vo svoju konkurenčnú výhodu. Na túto úlohu na trhu existujú finanční, respektíve externí finanční riaditelia. Ako presne to však dokážu a koľko to stojí?

Prínos a náklad finančného riaditeľa

  • CFO vezme Vaše účtovné, prípadne akékoľvek iné relevantné dáta a dá im štruktúru a formu. Tá potom napomôže vlastníkom a manažmentu firmy napredovať k stanoveným cieľom. Výsledkom je, že vždy viete, kde, s čím a v akej situácii sa nachádzate.
  • CFO plní taktiež rolu finančného konzultanta vo Vašej firme. Kvalitná osoba v pozícii (externého) finančného riaditeľa Vám pomôže pochopiť, čo vyplýva z Vašich čísiel. Pôsobí taktiež ako nezávislý finančný „coach“.
  • Ak ste malá alebo stredná firma, tak vzhľadom ku trhovej štatistike je vysoká šanca, že finančné riadenie nemá ani vaša konkurencia. Jeho implementáciou získate konkurenčnú výhodu, pretože dostanete odrazu spätnú väzbu ako napríklad na aké činnosti sa oplatí sústrediť a čo Vás ťahá ku dnu.

Grafy: anketa o roli finančného riaditeľa vo firme a jeho využívaných techník

Zdroj: http://www.cfoclub.cz/casopis.pdf

Zdroj: http://www.cfoclub.cz/casopis.pdf
Zdroj: http://www.cfoclub.cz/casopis.pdf

Cena za externého CFO na trhu sa pohybuje od 320 € do 2 300 € za mesiac, pričom v porovnaní s vlastným zamestnaným CFO s hrubým platom 3 100 € (superhrubým 4 123 €) Vás externý CFO vyjde o 45 – 90% lacnejšie. Široká škála nákladu na externého CFO závisí predovšetkým od veľkosti firmy, požadovanými službami a náročnosťou spracovania. Ak má Vaša firma ročné tržby okolo 400 000 tisíc €  a dáta máte vedené externou účtovnou firmou, tak je dobrá šanca, že Váš náklad za externým CFO bude okolo 600 – 800 €.

Záver

Práca, ktorú dokáže kvalitný finančný riaditeľ vo Vašej firme odviezť je vskutku širokospektrálna. Síce Vám môžu tieto náklady pripomínať náturu réžie, avšak časom uvidíte, že škálovanie akéhokoľvek bbiznisu sa bez neho nezaobíde. Vaša firma získa dôveru vo svoje čísla a operačnú efektívnosť v podobe mesačného reportingu a spätnej väzby. S externým CFO si totižto nekupujete len jeho čas, ale aj celý tím, ktorý za firmou stojí, ich skúsenosti a celý systém.

Zdroj článku: https://www.driveninsights.com

žiadne príspevky na zobrazenie