Ako je najlepšie obrandovať mesto? Architektúrou a jedlom!

0
Ako je najlepšie obrandovať mesto? Architektúrou a jedlom!
pariz

Ako je najlepšie predstaviť svoje mesto návštevníkom z inej krajiny? Uvažovali ste o tom? Keď rozprávam niekomu zo zahraničia o Bratislave, väčšinou spomeniem Bratislavský hrad a halušky. A tam najčastejšie smerujú aj naše kroky – do centra mesta, na hrad, na Slavín a možno sa ešte ideme pozrieť na hrad Devín.

Keď sa vás niekto spýta na Paríž alebo Rím, čo si najskôr v mysli vybavíte? Sú to významné stavby, módny štýl, vlajka, či miestna kuchyňa?

Berlín najčastejšie predstavuje veľké pivo a televízna veža Fernsehturm. Paríž charakterizuje Eiffelova veža, croissanty a bagety. New York – to je Socha slobody, Empire State Building, bagely a pizza.

Ako si ľudia predstavujú Paríž? foto: Traveloka

Prečítajte si aj článok o tom, ako vyrobiť z plastu dizajnový nabytok

Ukázalo sa, že keď sa ľudí pýtajú na prvú vec, ktorá im príde na myseľ, keď premýšľajú o nejakom meste, majú tendenciu uvažovať hlavne o architektúre a jedle.

Prinajmenšom to tvrdí cestovná agentúra Traveloka, ktorá nedávno požiadala 100 ľudí, aby ilustrovali hlavné mestá po celom svete. Výkresy, z ktorých časť tu vidíte, sú skvelé. Ilustrujú taktiež jeden dôležitý poznatok: mestá rozdeľujeme podľa očí a žalúdka, cez zastavané prostredie a recepty, príznačné pre danú lokalitu. Možno to ani neprekvapuje.

Ešte pred nedávnou nestabilitou privítal Egypt na svojich pyramídach ročne 15 miliónov turistov (a teraz sa snaží získať týchto turistov späť). Eiffelovu vežu ročne navštívi asi 7 miliónov turistov. A každý musí jesť. A tak sa veľa známej veže nachádzajú v kresbách aj croissanty a syry. Sydney zase charakterizuje stavba opery a v Berlíne je to najčastejšie Berlínsky múr, Brandenburská brána, televízna veža, ale aj pivo a klobása. A čo Tokyo? Tam vyhráva jedlo v podobe sushi.

Najvýznamnejšie, čo je v Londýne, zobrazujú náčrty, na ktorých možno vidieť Big Ben, London Eye a dokonca aj kráľovnú. Mesto však nemá žiadne kresby, ktoré by odrážali stereotypy o anglickej kuchyni. Podobne, ani Benátky nemajú na svojich zobrazeniach od ľudí mnoho jedla, a ani architektúry, i keď sú pre ne typické mosty. Namiesto toho sú všade len gondoly. To je, samozrejme, dobré pre gondoliérov, ktorí zarábajú prekvapivo veľa vďaka turistom, zatiaľčo sa mesto pomaly potápa.

mesta
Zdroj: Traveloka

Foto na titulke: devueltaporelmundo.es

žiadne príspevky na zobrazenie