Ako vznikol Deň detí?

0
Ako vznikol Deň detí?
unsplash.com

Deň detí je pamätný dátum, ktorý sa každoročne oslavuje na počesť detí a ktorého dátum sa v jednotlivých krajinách líši. V roku 1925 bol Medzinárodný deň detí prvýkrát vyhlásený v Ženeve počas Svetovej konferencie o starostlivosti o deti.

Od roku 1950 sa vo väčšine komunistických a postkomunistických krajín slávi 1. júna. Svetový deň detí sa oslavuje 20. novembra ako spomienka na Deklaráciu práv dieťaťa Valným zhromaždením OSN z 20. novembra 1959. V niektorých krajinách je Týždeň detí a nie Deň detí. Sikhovia oslavujú Deň detí od 20. decembra do 27. decembra. V USA sa Deň detí oslavuje druhú júnovú nedeľu.

História

Deň detí začal druhú júnovú nedeľu v roku 1857 reverend Dr. Charles Leonard, pastor Universalist Church of the Redeemer v Chelsea, Massachusetts: Leonard usporiadal špeciálnu bohoslužbu venovanú deťom a pre deti. Leonard tento deň pomenoval Deň ruží, hoci neskôr dostal názov Kvetná nedeľa a potom Deň detí.

Deň detí prvýkrát oficiálne vyhlásila za štátny sviatok Turecká republika v roku 1920 s dátumom 23. apríla. Deň detí sa na národnej úrovni oslavuje od roku 1920, pričom vláda a vtedajšie noviny ho vyhlásili za deň pre deti. Bolo však rozhodnuté, že na objasnenie a zdôvodnenie tejto oslavy je potrebné oficiálne potvrdenie a oficiálne vyhlásenie na národnej úrovni urobil v roku 1929 zakladateľ a prezident Tureckej republiky Mustafa Kemal Atatürk.

wikipedia.org

Medzinárodný deň detí

Medzinárodný deň detí bol prvýkrát vyhlásený v Ženeve počas Svetovej konferencie o starostlivosti o deti v roku 1925. 4. novembra 1949 Medzinárodná demokratická federácia žien v Moskve vyhlásila 1. jún za Medzinárodný deň ochrany detí. Od roku 1950 sa 1. jún v mnohých komunistických a postkomunistických krajinách oslavuje ako Deň detí.

14. decembra 1954 bola na Valnom zhromaždení OSN schválená spoločná rezolúcia Indie a Uruguaja, ktorá mala povzbudiť všetky krajiny, aby vyhlásili Svetový deň detí, po prvé na podporu vzájomnej výmeny a porozumenia medzi deťmi a po druhé na iniciovanie opatrení na podporu ideálov Charty OSN a blaho detí sveta.

20. novembra 1959 OSN prijala Deklaráciu práv dieťaťa. Svetový deň detí sa oslavuje 20. novembra ako spomienka na Deklaráciu práv dieťaťa Valným zhromaždením OSN z 20. novembra 1959.

Sovietska známka z roku 1958 pripomínajúca Deň detí

Moderné iniciatívy

V roku 2000 boli svetovými lídrami načrtnuté Miléniové rozvojové ciele na zastavenie šírenia HIV/AIDS do roku 2015. Hoci to platí pre všetkých ľudí, primárny cieľ sa týka detí. UNICEF sa venuje splneniu šiestich z ôsmich cieľov, ktoré sa vzťahujú na potreby detí, aby všetky mali nárok na základné práva uvedené v medzinárodnej zmluve o ľudských právach z roku 1989. UNICEF dodáva vakcíny, spolupracuje s politikmi v oblasti dobrej zdravotnej starostlivosti a vzdelávania a pracuje výlučne na pomoci deťom a ochrane ich práv.

V septembri 2012 viedol iniciatívu za vzdelávanie detí generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. V prvom rade chce, aby každé dieťa mohlo navštevovať školu, čo bol cieľ do roku 2015. Po druhé, zlepšiť súbor zručností získaných v týchto školách. Nakoniec implementácia politík týkajúcich sa vzdelávania na podporu mieru, rešpektu a ochrany životného prostredia.

Detské nevesty: Pre afganské dievčatá existujú aj iné možnosti ako len byť v detskom veku matkami

Deti ako robotníci

Všeobecný deň detí nie je len dňom oslavy detí za to, aké sú, ale má priniesť povedomie o deťoch na celom svete, ktoré zažili násilie vo formách zneužívania, vykorisťovania a diskriminácie. Deti sú v niektorých krajinách využívané ako robotníci, sú ponorení do ozbrojených konfliktov, žijú na ulici, trpia rozdielmi, či už ide o náboženstvo, problémy menšín alebo zdravotné postihnutia.

Deti pociťujúce následky vojny môžu byť presídlené v dôsledku ozbrojeného konfliktu a môžu utrpieť fyzickú a psychickú traumu. Pod pojmom „deti a ozbrojený konflikt“ sú opísané tieto porušenia: nábor a detskí vojaci, zabíjanie/mrzačenie detí, únosy detí, útoky na školy/nemocnice a neumožnenie humanitárneho prístupu k deťom.

unsplash.com

V súčasnosti je asi 153 miliónov detí vo veku od 5 do 14 rokov nútených k detskej práci. Medzinárodná organizácia práce v roku 1999 prijala zákaz a odstránenie najhorších foriem detskej práce vrátane otroctva, detskej prostitúcie a detskej pornografie.

Súhrn práv podľa Dohovoru o právach dieťaťa možno nájsť na webovej stránke UNICEF.

Oficiálne uznaný dátum Dňa detí sa v jednotlivých krajinách líši

Deň detí sa 1. júna oslavuje v štátoch bývalého Sovietskeho zväzu (vrátane Arménska, Azerbajdžanu, Bieloruska, Estónska, Gruzínska, Kazachstanu, Kirgizska, Lotyšska, Litvy, Moldavska, Ruska, Tadžikistanu, Turkménska, Ukrajiny, Uzbekistanu) ako aj ďalších bývalých resp. súčasných komunistických štátov (Albánsko, Angola, Benin, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Kambodža, Chorvátsko, Kuba, Česká republika, Slovensko, Etiópia, Východné Nemecko, Kosovo, Laos, Mongolsko, Čierna Hora, Mozambik, Čína, Severné Macedónsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Srbsko, Slovinsko, Tanzánia, Vietnam a Jemen a v menšej miere aj Izrael v dôsledku migrácie jeho sovietskeho židovského obyvateľstva). To zahŕňa 25 krajín, ktoré znovu získali nezávislosť od ZSSR, odtrhli sa od Juhoslávskej federácie, ako aj Československo a Etiópiu po ich rozdelení.

Svetový deň detí sa oslavuje 20. novembra ako spomienka na Deklaráciu práv dieťaťa Valným zhromaždením OSN z 20. novembra 1959.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu