Ako zistíte, či je vaša bio kozmetika naozaj prírodná?

0
Ako zistíte, či je vaša bio kozmetika naozaj prírodná?

Vymenili ste svoju kozmetiku za organické beauty produkty? Možno si myslíte, že áno. Pod zavádzajúcim prírodným označením sa však často ukrývajú rovnaké produkty, ako tie bez „bio“ nálepky. Naďalej tak dávame zabrať našej tvári, pleti aj vlasom, a to cez potenciálne škodlivé chemické látky. Viete, ktorá kozmetika je naozaj prírodná?

Popularita „zelenej“ kozmetiky čoraz viac vzrastá. Ešte v roku 2016 sa cez prieskum Green Beauty Barometer zistilo, že 59 % žien nad 35 rokov verí, že nakupovanie ekologickej kozmetiky je pre ich zdravie dôležité. Až 73 % mileniálok zas priznalo, že vyhľadáva čistejšie, prírodnejšie produkty.

Prírodný však zároveň neznamená organický. Rozoznanie organického a klasického produktu sťažuje nedostatočná legislatíva. Za „prírodnú“ ingredienciu možno považovať čokoľvek – rastlinu, minerály alebo živočíšne produkty. Prírodné výrobky (alebo tie, ktoré to o sebe tvrdia) teda nie sú regulované. Značka môže na svojom obale deklarovať, že kozmetika je prírodná, pričom to vôbec nemusí tak byť. Prísady nemusia pochádzať z ekologicky udržateľných zdrojov alebo sú produkty testované na zvieratách, no aj tak nás marketing oklame, že kupujeme „bio“.

Ako si teda môžeme byť isté, že kozmetika, ktorú nakupujeme, je naozaj organická?

Jedným zo spôsobov, ktoré nás navedú k tomu správnemu produktu, sú ochranné známky a certifikáty. Tie určujú, koľko percent organických zložiek musí produkt obsahovať (malo by to byť 70 až 95 %), aby sa dal výrobok definovať ako bio kozmetika. Väčšinou ich udeľuje tretia strana, teda organizácia, ktorá overuje pomer syntetických zložiek v produktoch.

Sledujte logá a značky

Organické prísady sú také, ktoré boli vypestované bez pesticídov, chemických hnojív, hormónov a antibiotík. Informujú o tom logá rôznych certifikátov. Jedným z nich je napríklad známe logo „vegan“ – indikuje, že produkt neobsahuje žiadne živočíšne zložky a nebol testovaný na zvieratách.

Foto: www.bioshop.sk

Organické zložky ďalej garantujú certifikáty ako QAI, NSF, USD, BDIH, ECO CERT, COSMEBIO, Fairtrade alebo Soil Association, prípadne iné. Označenie NaTrue schvaľuje kozmetiku, ktorá obsahuje buď 70 alebo 95 % podielu surovín z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva alebo kontrolovaného zberu vo voľnej prírode. Aj jediná z týchto značiek je dôkaz o tom, že kupujete skutočne ekologický produkt. Certifikáty sú zárukou toho, že výrobok neobsahuje farbivá, parfumy a konzervačné látky. Výrobky, ktoré takouto certifikáciou neprešli, zrejme nemajú potrebný štandard pre prírodnú kozmetiku.

www.bionatural.sk

Na druhú stranu, nie všetci výrobcovia sú podvodníci. Existujú aj výrobcovia, ktorí nakupujú suroviny od poctivých farmárov, avšak tí žiaden certifikát nemajú. Preto je problematika biokozmetiky tak komplikovaná. Produkt, ktorý sa tvári ako bio, taký nemusí byť, a naopak, ekologický produkt so zdravým zložením na seba dostatočne neupozorní. Najlepšie je teda čítať si aj zloženie výrobkov. Pamätajte, že v zozname ingrediencií sú látky zoradené od najväčšieho zastúpenia po najmenšie. Vyberajte si teda produkty, v ktorých sú syntetické zložky až na konci zoznamu. Ideálne samozrejme je, ak sa v ňom nenachádzajú vôbec.

Prečítajte si tiež o chemických zložkách v kozmetike

prírodná kozmetika

Nech vás ale nemätú ani vedecké pomenovania organických zložiek. Mnohé prísady sú totiž označované pojmami, ktoré môžu pôsobiť ako syntetické zložky. Napríklad sodium chloride je len morská soľ, citric acid je zas zlúčenina pochádzajúca z citrusových plodov. Nie je sa čoho báť – s trochou znalostí ich rozoznáte hneď.

Vďaka technológiám a smartfónom si navyše vieme veľmi ľahko pomôcť. Cez rôzne aplikácie si môžete overiť a analyzovať zoznam ingrediencií v konkrétnom výrobku. Dozviete sa aj, podľa ktorého štandardu bol produkt testovaný.

Aké výhody nám ponúka prírodná kozmetika?

Používanie biokozmetiky má pre nás podobné benefity, ako zdravá strava pre naše telo. Pýtate sa, ako môže mať krém alebo pleťové mlieko taký účinok? Ak na pleť nanášate kozmetický produkt, do pokožky sa absorbuje 60 % látok, ktoré obsahuje. Či už sú zdravé alebo nie, do tela prenikajú všetky.

Dopad kozmetiky na naše telo však nemusí byť negatívny. V prírode máme množstvo rastlín, ktoré dokážu rovnaké zázraky ako laboratórne ingrediencie. Pri biokozmetike teda nejde len o rešpekt k vlastnému telu, ale aj k životnému prostrediu. Trh toho dnes ponúka skutočne mnoho. Existujú produkty na akýkoľvek účel a v rôznych cenových hladinách – a dostupné sú úplne pre každého!

? Tento článok obsahuje partnerské odkazy. Ako to funguje? Ak si niečo kúpite pomocou odkazov v našich článkoch, môžeme zarobiť malú províziu za provízny predaj. Vy nezaplatíte nič navyše a podporíte tým portál Akčné ženy.

žiadne príspevky na zobrazenie