Ako zvládnuť po dovolenke návrat do bežného života?

0
Ako zvládnuť po dovolenke návrat do bežného života?

Práve ste sa vrátili z dovolenky. Možno to bol výlet, ktorý si zapamätáte na celý život. Možno to bol víkendový útek. Bez ohľadu na to, či ste si vybalili kufor alebo nie, možno máte so sebou iný druh batožiny: pretrvávajúci pocit smútku od chvíle, keď ste otvorili dvere od bytu.

Smútok po dovolenke vie byť skutočne zraňujúci. Ak však venujete pozornosť tomu, čo ho spôsobuje, mohli by ste sa z neho zotaviť – a možno pri tom znova objaviť svoj život.

Prečo máme po prázdninách depresiu?

Dovolenka je obyčajne pre vaše duševné zdravie obyčajne prospešná. „Keď máme príležitosť preskúmať svet okolo nás, oživí to náš pocit úžasu, a čo je dôležitejšie, pomôže nám to byť viac prítomní,“ hovorí Melody Ott, LCSW.

„Dovolenka nemusí stáť veľa peňazí alebo byť príliš dlhá, ale naša myseľ a telo niekedy musíme nechať spomaliť a obrátiť sa dovnútra.“ A to je užitočné. Jedna dlhodobá štúdia zistila, že politika na pracovisku, ktorá umožňujú 10 dní platenej dovolenky, súvisela s 29-percentným poklesom rizika depresie u žien.

Početné štúdie zistili, že dovolenka znižuje stres a zvyšuje váš pocit pohody. Ale pre mnohých vedcov je tu aj trochu zarážajúci záver: Šťastie, ktoré cítite na dovolenke, zvyčajne netrvá. Keď sa dovolenka skončí, ľudia sa v priebehu niekoľkých dní vrátia do východiskových hodnôt šťastia.

Ak sa naše šťastie po dovolenke rozplynie, keď sa vrátite do svojho každodenného života, je dovolenka plytvaním časom a peniazmi?

Vedci tvrdia, že nie. Jedna recenzia uviedla, že táto otázka je ako „pýtať sa, prečo by sme mali ísť spať vzhľadom na skutočnosť, že sme opäť unavení“. Ako teda zvládnete takmer nevyhnutný prepad nálady, ktorý nasleduje po dovolenke?

Ako predísť smútku po dovolenke

Ak máte pocit, že smútok na vás bude po príchode čakať hneď pri vašich dverách, bolo by múdre urobiť niekoľko proaktívnych krokov ešte pred začiatkom prázdnin.

1. Pred odchodom z domu si urobte poriadok

Existuje len málo vecí, ktoré môžu byť viac deprimujúce ako vstúpiť do neporiadku. Pred dovolenkou môže byť ľahké si myslieť: „S tým sa budem zaoberať, keď sa vrátim.“ Ak to zvládnete a oblečiete na posteľ nové posteľné prádlo, dáte do kúpeľne čisté uteráky a možno aj novú knihu na nočný stolík, budete sa pri návrate cítiť skôr ako „vitajte doma“.

2. Naplánujte si prechodné dni

Ak to zvládnete, aby to fungovalo s vašim rozpočtom a plánom, dajte si asi deň na to, aby ste sa dali dokopy, než sa budete musieť vrátiť do práce. Potom budete mať čas na nákup v obchode s potravinami, vybalenie, pranie a postaranie sa o všetko neočakávané, čo sa stalo, keď ste boli preč.

foto: pixabay.com

3. Dajte si do kalendára niečo lacné a zábavné

Pred cestou na dovolenku si naplánujte udalosť, na ktorú sa môžete tešiť, keď sa vrátite, napríklad film, obed s priateľmi, plávanie alebo tenis. Nemusí to byť drahá udalosť, pretože rozpočet po prázdninách býva chudobnejší. Táto plánovaná udalosť nemusí byť hneď. Týždeň po dovolenke môžete venovať svoj čas nevybaveným prácovným záležitostiam a domácim prácam. Dva týždne až mesiac po dovolenke môže byť ideálny moment na akciu s priateľmi alebo nejaký koncert. Pripomenie vám to, že zábava sa neskončila len tým, že sa vaša dovolenka skončila.

4. Zbaľte si cestovný denník

Spomienky miznú – dokonca aj tie živé. Ak každý deň na dovolenke strávite niekoľko minút zapisovaním si svojich dobrodružstiev alebo trapasov, budete mať záznam, ku ktorému sa budete môcť vrátiť aj v nasledujúcich rokoch. Pridajte a napíšte aj to, o čom ste premýšľali a čo vás posunulo; zaznamenajte si momenty, ktoré vám zasiahli srdce. Sú to vaše prázdniny a váš denník.

5. Naplánujte si dostatok prestojov

V štúdii z roku 2010 vedci porovnávali šťastie pred a po dovolenke medzi holandskými dovolenkármi. Zistili, že jedinou skupinou, ktorej šťastie zostalo vyššie aj niekoľko týždňov po skončení cesty, boli dovolenkári, ktorí mali „veľmi uvoľnenú dovolenku“.

Aj keď je lákavé vtesnať dobrodružstvo a aktivitu do každého okamihu – najmä ak si na dovolenku vyberáte ťažko zarobené peniaze – váš pocit pohody môže trvať dlhšie, ak si naplánujete odpočinkový pobyt.

Ako prekonať sklamanie po dovolenke

Ale čo keď ste už doma a cítite sa trochu depresívne? Máme pre vás dobrú správu. Existuje mnoho účinných spôsobov, ako zmierniť blues po dovolenke. Tu je niekoľko stratégií, ktoré môžete vyskúšať.

1. Skontaktujte sa s priateľmi a rodinou

Ak vo vás prázdniny zanechali túžbu po väčšom zmysle života, oslovte ľudí, na ktorých vám záleží. Zvážte opätovné spojenie so starými priateľmi a členmi rodiny, aby ste sa podelili o jedlo alebo rozhovor. Môžete začať cítiť, že váš svet znova beriete do rúk.

unsplash.com

„Spojenie je neoddeliteľnou súčasťou nášho života a dovolenka je často obdobím hlbšieho kontaktu s tými, ktorých navštevujeme alebo s ktorými cestujeme. Je dôležité zachovať si pocit spojenia.“ Uvedomte si, že spojenie nemusí vyzerať rovnako ako na vašej ceste. „Ak si všimnete, že sa cítite odpojení, nájdite si chvíľu na to, aby ste zhodnotili, či sa spojenie skutočne zmenilo, alebo či to v každodennej realite vyzerá inak,“ hovorí Ott.

2. Detox

Väčšinou si na dovolenke dosť doprajeme: víno, bohaté jedlá, dekadentné dezerty. Jemný diétny „detox“ vám môže pomôcť cítiť sa lepšie fyzicky i psychicky. Ak cestujete letecky, určite pite veľa vody. Letecké kabíny sú známe ako príčina dehydratácie cestovateľov. A ak máte jet lag, melatonín vám môže pomôcť upraviť spánkový rytmus. Konzumujte napríklad kukuricu, ryžu, jačmeň, zázvor, paradajky a banány.

3. Zdokumentujte a podeľte sa o svoje spomienky

Ak nie ste pripravení vrátiť sa z dovolenky, môžete si zážitok predĺžiť tlačením, organizovaním, nahrávaním a zdieľaním fotografií z dovolenky. Spíšte si niekoľko poznámok alebo záznamov do cestovného denníka, ak si ho vediete. Ak máte umelecký talent, môžete sa vrátiť na miesto dovolenky maľovaním, vytvorením sochy alebo kresbou nezabudnuteľných scén.

4. Napíšte recenzie, ktoré pomôžu ďalším cestujúcim

Keď máteskúsenosti z cesty ešte v čerstvej mysli, napíšte recenziu v online cestovných službách a dajte tipy a upozornenia, ktoré by mohli zlepšiť dovolenku niekoho iného. Písanie nielenže upevní vaše spomienky, ale vaše rady by mohli podporiť miestny podnik alebo zabrániť niekomu, aby urobil tie isté chyby, aké ste urobili vy.

Prečítajte si: Dve akčné ženy vo Valencii alebo ako sa nechytiť do turistických pascí

5. Choďte von

Štúdie ukázali, že väčšina ľudí trávi v interiéroch viac ako 90 percent svojho života. Keď ľudia trávia čas v prírode, výskum Trusted Source naznačuje, že sa ich nálada zlepšuje a hladina stresu klesá. Tiež lepšie spia a zlepšuje sa aj ich fyzické zdravie. V skutočnosti môžu mať pravidelné krátke prechádzky v prírode rovnaký upokojujúci a regeneračný účinok ako na dobrej dovolenke.

prechadzka
Foto: pixabay.com

6. Prineste si prírodu dovnútra

Mnoho zdravotných prínosov prírody sa k nám dostáva prostredníctvom našich zmyslov. Vedci zistili, že ľudia majú terapeutický efekt z toho, že vidia, počujú, čuchajú a dokonca ochutnávajú rôzne prírodné prvky.

Otváranie okna na počúvanie vtákov alebo vône pokosenej trávy, vysadenie malej bylinkovej záhradky na zadnej verande vám zdvihne náladu. Alebo si prineste domov množstvo tulipánov a môžete použiť aj esenciálne oleje, aby ste mali vo vašom domove príjemný pocit.

7. Upratujte a reorganizujte miesto, kde žijete

Ak sa vo vášom priestore cítite stresovaná, preplnená alebo v chronickom stave, môže to negatívne ovplyvniť vašu náladu. Zmena tohto priestoru, dokonca aj malým spôsobom, by mohla zlepšiť váš duševný stav. Ak sa cítite ochromená myšlienkou na toľko práce, sústredďte sa na jednu malú úlohu. Je tiež v poriadku zapojiť do svojho úsilia ostatných.

8. Začleňte nové zvyky

Nie je neobvyklé, že sa ľudia na dovolenke stretnú s praxou alebo zvykom, ktorý si chcú priniesť domov. Objavovanie iných kultúr je koniec koncov jedným z dôvodov, prečo ľudia cestujú. Môžete sa rozhodnúť pokračovať v štúdiu iného jazyka. Možno budete chcieť vyskúšať nový spôsob varenia, stravovania, cvičenia, práce na záhrade, nakupovania alebo obliekania. Môžete sa rozhodnúť žiť s menším majetkom. Bez ohľadu na to, aké postupy vás na cestách oslovili, zvážte, ako ich môžete začleniť do života, v ktorom teraz žijete.

9. Prerušte svoje rutiny

Jednou z výhod cestovania je objaviť niečo neočakávané – a doma vás to začína nudiť. Ak chcete oživiť pocit návštevnosti, preskúmajte miesto, kde žijete, ako keby ste boli dovolenkár. Navštívte múzeum, ktoré ste nikdy nenavštívili. Vzdajte sa svojich osvedčených jedál a vyskúšajte niečo iné. Prečítajte si cestovných sprievodcov pre svoje rodné mesto a pozrite sa naň novými očami.

10. Pokračujte v zmene, ktorú ste zvažovali, keď ste preč

Prázdniny môžu byť podnetné na zamyslenie a niekedy dokonca vám môžu zmeniť život. Keď sa ocitneme mimo svojich bežných dráh a rutín, získame perspektívu. Ak ste zistili, že premýšľate nad svojim účelom, cieľmi, vzťahmi, rolou v komunite alebo nad kvalitou života, teraz je možno vhodné obdobie podniknúť niekoľko malých krokov v smere života, ktorý chcete vybudovať.

Výskum Trusted Source ukázal, že ľudia, ktorí sa chcú zmeniť, sú úspešnejší, keď sa im darí dosahovať malé akcie zamerané na cieľ.

meditacia
Foto: pixabay.com

11. Cvičte vďačnosť a všímavosť

„Prázdniny sú skvelou príležitosťou zamerať sa na vďačnosť a vytvárať pozitívne myšlienky, ktoré nám môžu pomôcť posunúť naše pocity a zlepšiť naše správanie,“ hovorí Ott. Keď sa vrátite, môžete stavať na návykoch vďačnosti a všímavosti – mindfullness. Bez ohľadu na to, aký zmysluplný môže byť únik z každodennej reality, môže byť rovnako silné zamyslieť sa a oceniť život, ktorý ste už vytvorili. Preukázanie vďačnosti a všímavosti sa ukázalo ako dôveryhodný zdroj na zníženie depresie a stresu a na kultivovanie pocitu pohody.

12. Ak depresia po dovolenke pretrváva

„Z dovolenky sa často vraciame oddýchnutí a šťastní, ale je dôležité si všimnúť, či stratíme zmysel pre kontakt alebo sa začneme izolovať,“ hovorí Ott. „Hoci pocit podráždenosti alebo nálady môže byť normálny po prechode z dovolenky, tieto pocity by nemali pretrvávať dlhšiu dobu,“ hovorí.
Ak sa nevoľnosť po dovolenke, ktorú zažívate, nezlepší ani po niekoľkých dňoch, mali by ste sa porozprávať s terapeutom. „Niekedy vám môže pomôcť niekoľko sedení, ale môžete sa dozvedieť, že vaše pocity sú výsledkom väčšieho problému, ako je nespokojnosť s prácou alebo zahltenie vašimi povinnosťami,“ zdôrazňuje Ott. Dobrý terapeut bude schopný vypracovať stratégie, ktoré vám pomôžu nájsť si pevné miesto.

Záver

Je úplne normálne cítiť po dovolenke sklamanie, bez ohľadu na to, ako dlho alebo aké príjemné boli prázdniny. Aby ste sa vyhli blues po dovolenke, skúste dať prednosť odpočinku a po návrate domov si dajte čas na zotavenie. Akonáhle ste späť v sedle, môžete minimalizovať smútok po dovolenke zdieľaním svojich spomienok s ostatnými, staraním sa o svoje zdravie, objavovaním svojho rodného mesta a vykonávaním zmien, aby sa váš život cítil uvoľnenejší a zmysluplnejší. Ak potrebujete pomoc s depresiou – či už súvisí s výletom alebo nie – oslovte niekoho, komu dôverujete. Asi každý to už zažil, nie ste v tom sami.

žiadne príspevky na zobrazenie