NAČÍTAVAM

Type to search

AKČNÉ ŽENY MAGAZÍN ZDRAVIE

Aký je život s Crohnovou chorobou? Dokážu viesť plnohodnotný život?

Kristína Baluchová
Share

Crohnovou chorobou alebo ulceróznou kolitídou trpí na Slovensku okolo pätnásťtisíc pacientov. Je to chronické zápalové ochorenie tráviaceho traktu, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v časti spoja tenkého a hrubého čreva. Už dávno nejde o raritné ochorenia, naopak, výskyt týchto ochorení z neznámych príčin stúpa a neraz sa začínajú už v detskom veku.

Napriek závažnosti tejto diagnózy dokážu pacienti viesť plnohodnotný život – a to je aj príbeh aktívnej mladej dámy, ktorá je dokonca predsedníčkou občianskeho združenia, podporujúceho pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou.

Slovak Crohn Club

Veronika Ivančíková je popri práci lektorky angličtiny šéfkou organizácie Slovak Crohn Club, ktorá združuje pacientov, organizuje edukačné stretnutia a rekondičné pobyty, či poskytuje informácie o možnostiach a novinkách liečby. Dôležitú rolu tu zohráva aj osobná skúsenosť.

“Počas mojich štúdií na vysokej škole a pobytu na internáte pred 11 rokmi sa môj zdravotný stav postupne zhoršoval. Neskôr som zostala ležať na posteli a nevedela sa pohnúť pre zápal a postihnutie kĺbov a kostí. Nasledovala séria vyšetrení, kde sa preukázalo, že sa jedná o ulceróznu kolitídu a vďaka šikovným lekárom mi bola nasadená liečba,” vysvetľuje Veronika a s úsmevom dodáva, že zdravotné komplikácie sa následne zmiernili. Ochorenie prirodzene výrazne ovplyvnilo jej osobný život, svojich snov sa však nevzdala. “Dnes vediem plnohodnotný život”, konštatuje a plánuje sa aj naďalej realizovať v aktivitách Slovak Crohn Club-u i na medzinárodnej pôde. 

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuPrečítajte si aj rozhovor s Mirkou Harišovou, ktorá prekonala náročné ochorenie

Tretia celoslovenská konferencia AOPP 2019

Nová publikácia môže pomôcť

Veroniku teší v súčasnosti i to, že pacientom je k dispozícii nová publikácia “Život s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou”, do ktorej prispela príhovorom. Informácie, ktoré sú o črevných zápaloch k dispozícii na internete, sú, bohužiaľ, často nespoľahlivé, iné zdroje zasa často bývajú dostupné len v anglickom jazyku. Preto pacienti vítajú, že môžu siahnuť po akomsi manuáli, pripravenom odborníkmi, ktorý hovorí komplexne, no pritom zrozumiteľne. 

“Naše združenie sa aktívne zapojilo i do diskusií o situácii, vzniknutej pre šírenie vírusu COVID-19,” dodáva predsedníčka Slovak Crohn Clubu na margo informovanosti. A tá je – ako i pri iných diagnózach – v čase sociálnej izolácie viac než dôležitá. Ani tento rok si tiež pacienti nezabudli pripomenúť Svetový deň zápalových ochorení čriev, ktorý bol 19. mája. Cieľom je zvýšiť povedomie o týchto ochoreniach aj u širokej verejnosti.

Kristína Baluchová
Kristína Baluchová

I am a storyteller :-) www.kristinabaluchova.sk

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X