NAČÍTAVAM

Type to search

INŠPIRÁCIE MAGAZÍN ŠPORT ZDRAVIE

Víťazom môže byť každý, hovorí Anastasia Kuzminová o zvládaní rôznych situácií

Martina Beňová
Share

Kto by nepoznal meno Anastasia Kuzminová? Nielen Slováci, ale celý svet vie o našej najlepšej biatlonistke, ktorá však prednedávnom oficiálne ukončila svoju profesionálnu kariéru.

Anastasia Kuzminová, slovenská reprezentantka v biatlone, ktorá nedávno ukončila svoju aktívnu športovú činnosť, dosahovala neskutočné výsledky.

No jej úspechy boli ešte o čosi obdivuhodnejšie – počas svojej kariéry totiž dokázala dokonale zladiť vysoké športové nároky a výzvy s tými rodinnými. Ako sa jej to podarilo?

Držiteľka troch zlatých medailí zo zimných olympijských hier, a to vo Vancouveri 2010, Soči 2014 a Pjongčangu 2018, ako jediná v histórii zvíťazila na troch ZOH za sebou a k tomu trikrát získala striebro.

Je to jeden z dôkazov o nesmiernej mentálnej sile i schopnosti trvalo uplatňovať zásady vedúce k jej rozvoju.

View this post on Instagram

Bolo jasné, že tréningová záťaž je pre mňa znesiteľná, ale pretekové tempo v tréningoch, a následky po pretekoch samotných sú pre moje telo veľkou záťažou, a nie som schopná dostatočne sa zregenerovať. Postupne som cítila, že zdravotné problémy sa nabaľujú, a nie som schopná ich vyriešiť za krátku dobu, ako to bolo v predchádzajúcich sezónach. Ako ma poznáte, ja som osoba, ktorá sa k pretekom, a ku každému jednému športovému výkonu stavia zodpovedne, a pri postavení sa na štart chcem vždy vydať maximálny výkon tak,  aby som štafete pomohla k dobrému výsledku, a nie ho svojou účasťou zmárnila. Biatlonu som sa venovala posledných dvadsať rokov, čo je viac, ako polovica môjho života. Počas nich  som zažila napätie i veľa krásnych pozitívnych okamihov. Celé toto obdobie  som pracovala na plné obrátky, aby som si splnila nielen svoje sny, ale potešila aj všetkých priaznivcov športu a hlavne biatlonu. Verím, že som to dokázala a dúfam, cítite to tak aj Vy. Šport ako taký je pre mňa ako droga. Športovať, trénovať a zažívať to športové napätie počas pretekov, ale aj zodpovednosť za výkon, či pocit, že každý deň na sebe pracujem tak, aby som na ďalší deň bola lepšia ako dnes…. to všetko mi bude chýbať. Napriek tomu prišiel čas, aby som urobila jedno zo svojich najväčších rozhodnutí v živote, a oznámila Vám, že ukončujem svoju aktívnu športovú kariéru. Teraz určite prídu otázky, ako ja sama vidím svoju budúcnosť. Cítim to tak, že stále chcem pôsobiť v športe a chcem byť súčasťou športového života na Slovensku. Chcem byť aj naďalej človekom, ktorý svojou účasťou a svojimi názormi pomôže k rozvoju športu na Slovensku, a budem aj naďalej propagátorom zdravého životného štýlu. Svoju rolu vidím v tom, že dokážem motivovať veľa ľudí, hlavne mládež a deti k tomu, aby sa viac hýbali a venovali športovým aktivitám. Všetci vieme, že je to problémom súčasnej doby a musíme si uvedomiť, že správna propagácia môže zachrániť ďalšie generácie. Momentálne som zapojená do  projektov pod záštitou Slovenského olympijskeho a športového výboru. POKRACOVANIE JE DALEJ——->

A post shared by Anastasia Kuzmina (@nastja.kuzminova) on

Kompletná zbierka medailí z majstrovstiev sveta sa dokonca rodila v ešte dlhšom desaťročnom období (2009, 2011 2019), pričom korunováciu v podobe vytúženého zlata si držiteľka troch malých krištáľových glóbusov zo Svetového pohára vybojovala až na úplný záver.

Nezlomne, neochvejne a neodraditeľne išla za svojím cieľom, keďže verila hodnotám, vyznávala integritu a dokázala skĺbiť biatlonové a osobné fungovanie.

Mohlo by vás zaujímať: Anastasia Kuzminová sa stala Kráľovnou biatlonovej stopy sezóny 2018/2019

Mamičke dvoch detí – Jeliseja a Olivie – sa darilo dosahovať skvelé výsledky v profesionálnej aj osobnej sfére vďaka podvedomému aplikovaniu metód reziliencie. Keď potom spoznala tento koncept, uvedomila si, že sa jeho princípmi dlhodobo inštinktívne riadila.

Reziliencia podľa mňa je schopnosť byť víťazom v každom období nášho súkromného aj profesionálneho života a vytrvalo robiť na tom, čo nám dáva zmysel a posúva nás dopredu,“ vysvetľuje 35-ročná rodáčka z ruského Ťumeňa Anastasia Kuzminová.

View this post on Instagram

Uz po 8 krat som sa stala kralovnou biatlonovej stopy. Dakujem vsetkym, kto sa podielal na mojich uspechoch aj v sezone 2018-2019. Bez vas by to neslo!🙏❤️ #Slovakia #DuklaBanskaBystrica #SlovenskyZvazBiatlonu #viessmannslovensko #Tipos #SmeJedenTim #iClinic #TRANSPETROL #TWDsk #KOVAL&spol. #adidasslovakia #Lapua #fischerracefamily #YokoTeamPilot #Roeckl #3M #LionCar #FitLine Photo by Jelisej Kuzmin😘 a @photostancik Makeup @makeupby_vean HairStyle @nastja.kuzminova 😂 Dress by Tatiana Pleshakova Crown by #SlovenskyZvazBiatlonu —————————— За 10 лет в Словакии, уже 8 раз стала королевой биатлона Словакии по итогам сезона 2018-2019. Спасибо всем, кто вместе со мной прошёл этот долгий, такой сложный, но полный прекрасных и захватывающих моментов, путь. —————————— Queen of Slovakia biathlon for the season 2018-2019.

A post shared by Anastasia Kuzmina (@nastja.kuzminova) on

Aj z dôvodu vlastnej pozitívnej skúsenosti s prospešnosťou tohto harmonizujúceho prístupu k pracovnému i súkromnému životu súhlasila so svojou aktívnou účasťou v pozícii prominentnej spíkerky na podujatí Festival reziliencie 6. novembra v Hotel Senec Lake Resort.

Vystúpenie najdekorovanejšej slovenskej olympioničky bude mať motto „Vášeň, vytrvalosť, úspech“.

Prečítajte si aj náš článok: Kuzminová definitívne ukončila kariéru

Rozvoj osobnej reziliencie jednoznačne patrí do portfólia vzdelávania moderných spoločností s dôrazom na zvyšovanie angažovanosti, spokojnosti a produktivity zamestnancov.

Reziliencia je totiž optimálne fungovanie ľudí a tímov, zvyšovanie motivácie, angažovanosti, seba-manažmentu, seba-regulácie, mentálnej flexibility, empatickej komunikácie, zlepšovanie vzťahov a aplikovanie efektívneho stresu a energy manažmentu.

V skratke – reziliencia je naša schopnosť zvládať záťažové situácie. Naša reziliencia je výsledkom rezilientných návykov. Je merateľná a jej jednotlivé oblasti dokážeme rozvíjať prostredníctvom kľúčových kompetencií.

Na celodennom Festivale reziliencie 2019 s podtitulom „Managment & HR konferencia trochu inak“ postupne ponúknu okrem Anastasie Kuzminovej svoje pohľady na túto tému mnohí ďalší renomovaní domáci aj zahraniční spíkri z rôznych odvetví.

Tagy
Martina Beňová
Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X