Lucia Klebercová: „Dávajte do všetkého, čo robíte, veľa lásky“

0
Lucia Klebercová: „Dávajte do všetkého, čo robíte, veľa lásky“
Foto: dulcia.sk

Lucia Klebercová pôvodne vyštudovala Fakultu telesnej výchovy a športu, ale neskôr začala pracovať v marketingovej agentúre. Neskôr ju kroky zaviedli ku kozmetike – hľadala čisto prírodnú kozmetiku a začala miešať vlastné krémy podľa receptúr svojej mamy. Najskôr takto fungovala popri zamestnaní, potom sa už svojej záľube začala venovať naplno, a vyplatilo sa – vznikla značka Dulcia.

Čo ste pôvodne študovali a ako si spomínate na vašu prvú prácu?

Študovala som na FTVŠ v Bratislave učiteľstvo telesnej výchovy a aktívne som sa popritom venovala biatlonu. Avšak už moje prvé zamestnanie bolo mimo toho, čo som vyštudovala. Pracovala som v reklamnej agentúre.

Ako ste dostali nápad venovať sa výrobe kozmetiky?

Bylinkárstvo a mastičkárstvo mali v sebe asi všetky ženy v našej rodine. Pochádzam z Osrblia a tam bolo v okolitých lesoch vždy množstvo liečivých rastlín, ktoré moja mama a stará mama spracovávali do hojivých mastí. Túto našu rodinnú tradíciu som v sebe znovuobjavila počas materskej dovolenky. Vtedy sa mi veľmi zhoršila pleť a taktiež som hľadala čisto prírodnú kozmetiku pre moje bábätko. V tom čase mi na trhu nič nevyhovovalo, a tak som siahla po osvedčených receptúrach mojej maminky, a namiešala si vlastné krémy.

Ako vznikali prvé výrobky?

Začínala som s overenými receptami na hojivé maste po mojej mame. Postupne ma však začali lákať aj skrášľujúce a vyživujúce pleťové krémy. Prvé recepty tak vznikali systémom pokus – omyl priamo v hrncoch u mňa doma v kuchyni, keď sa mi pomedzi nohy popletali ešte aj moje dve malé dcérky. Niekedy to bola väčšia, inokedy menšia katastrofa, napríklad, keď sa mi krém zdrcol. Vtedy som ich mohla aspoň rozdať známym. Pôvodne toto celé moje podnikanie začalo ako hobby. Ale keď už sa účet za suroviny vyšplhal na 500 EUR mesačne, manžel povedal, dosť. Buď sa tým budeš živiť, alebo si to budeš platiť sama. Spočiatku som si na vstupné suroviny skutočne musela chodiť zarábať do ďalšieho zamestnania na polovičný úväzok. Potom sa to chvalabohu rozbehlo a ja som pre zmenu zamestnala môjho manžela☺.

Čím sú vaše produkty výnimočné?

Vyrábame živú, ručne robenú kozmetiku založenú na bio ružovej vode, esenciálnych olejoch a aloe vera. Tým, že sa krémy miešajú ručne, dokážeme pri výrobe odsledovať teplotu ich zahrievania, vďaka čomu sa zachovávajú všetky aktívne látky v nich. Krémom dávame dosť času, aby si “oddýchli”, a do obalov ich plníme až úplne vychladnuté. Nepoužívame, žiadne chemické konzervanty, žiadne parabény, ftaláty či parfumy. Ak krémik pekne vonia, tak preto, lebo voňajú účinné látky v ňom obsiahnuté. Taktiež všetko, čo krém obsahuje, má svoj presný účel, a teda nevyužívame žiadne plniče, len aby mal krém väčší objem. Všimnite si, že na prvom mieste v zložení väčšiny produktov, ktoré mate na poličke v kúpeľni, je aqua (destilovaná voda). My ale používame hydrolát damašskej ruže, ktorá má úžasné účinky aj sama o sebe (antibakteriálne, tonizačné, hydratačné).

V neposlednom rade je dôležitou ingredionciou pozitívna energia. Úprimne verím, že keď niečo robíte s nadšením, tak sa tá dobrá energia len tak nemôže vypariť a ten koncový spotrebiteľ ju dostane spolu s produktom v krabičke.

kozmetika, vyroba kozmetiky, kremy, zdravie
Foto: dulcia.sk

V portfóliu máte aj výrobky určené pre najmenších. Pri akých problémoch s pokožkou ju možno aplikovať alebo čo všetko s ňou dokážeme vyriešiť?

Všetky naše produkty pre najmenších sú hypoalergénne, samozrejme, čisto prírodné a v maximálnej miere v BIO kvalite. Asi najobľúbenejšia je zinková mastička, ktorá je priam zázračná na zapareniny alebo akékoľvek podráždenie kože bábätka, a to už od narodenia. Obsahuje to najlepšie z prírody, všetko čo má antibakteriálne a hojivé účinky: kokosový, olivový a konopný olej, bambucké a kakaové maslo, extrakty z čajovníka, levandule a rozmarínu. Mimochodom, túto masť ocenia aj mamičky, ak sa im zvykne zapaľovať pokožka, zinková mastička  totiž mimoriadne urýchľuje hojenie akné. Tiež máme produkty pre budúce maminy: regeneračný krém na strie a prírodný balzam na bradavky, ktorý nemusíte pred kojením z pŕs umývať.

V ponuke máte aj dekoratívnu kozmetiku, používate ju aj vy sama? Ktorý produkt by ste odporučili?

Áno, avšak dekoratívnu kozmetiku nevyrábame sami, ale spolupracujeme s francúzskou značkou bio kozmetiky Couler Caramel, ktorá je nám veľmi blízka svojimi zásadami a jej výrobky nás oslovili svojim zložením. Rozhodli sme sa, že v eshope budeme mať okrem vlastných výrobkov aj takúto spriatelenú značku, keďže je škoda používať prírodnú pleťovú kozmetiku, keď si na tvár vzápätí nanesiete make-up, ktorý obsahuje rakovinotvorný mastenec, ftaláty, parabény či iné ropné produkty. Ženám by som teda odporučila nahradiť za prírodný ekvivalent každý kus dekoratívnej kozmetiky, ktorý pravidelne používajú. Najčastejšie sú to teda asi make-up, korektor a riasenka. Okrem nezávadného zloženia je rozdiel aj v tom, ako sa na pleti správajú. Napr. bio make-up nechá vašu pleť dýchať, neupcháva póry, pretože sa na pokožke ukladá do vrstiev podobne ako rybie šupinky. Tým napomáha predchádzať zápalovým procesom v koži.

Dizajn vašich výrobkov je veľmi jemný a prepracovaný – kto za ním stojí?

Chceli sme, aby naše obaly zhmotňovali našu predstavu o tom, akú kozmetiku vyrábame. S týmto nám veľmi pomohol náš grafik Marek, ktorý nás dokonale prečítal a hneď “na prvú” priniesol to, čomu sme povedali jednoznačné “ÁNO”. Cítime, že sme kozmetika so slovenskou dušou. Vychádzame z rodinných tradícií, ktoré sú presne regionálne zakotvené (Horehronie), preto sme chceli, aby toto komunikoval aj náš obal. Naším poznávacím znamením je jemná folklórna čipka v tvare srdca alebo kvetu. Tieto motívy sú však potlačené na dizajnovej trojhrannej škatuľke, ktorá má zas evokovať našu snahu byť aj v rámci prírodnej hand-made kozmetiky profesionálni a pokrokoví.

Prečítajte si aj článok Môj beauty svet

kozmetika, prirodna kozmetika, kremy, kroje
Foto: dulcia.sk

Kde sa vaša kozmetiku vyrába? Ide o čisto slovenský produkt?

Vyrábame si ju sami v našej dielničke v bratislavskej  Rači. Všetky krémiky ručne pripravujú a miešajú naše dve šikovné dievčatá Vlaďka a Lenka. Keď však pripravujeme nový produkt alebo vylepšujeme zloženie tých existujúcich, prezlečiem sa do pracovného aj ja, a som zavretá vo výrobe od rána do večera a skúšam a testujem nové receptúry, až kým to nie je “to pravé orechové”, t.j. hebký, ľahko roztierateľný prírodný krém, ktorý skutočne funguje. Naše krémy sú teda pôvodom receptúry aj miestom výroby čisto slovenské. Vstupné suroviny sme však nútení nakupovať aj zo zahraničia, pretože v takom množstve a hlavne v bio kvalite sa na Slovensku jednoducho vyrábajú. Snažíme sa ich získavať od lokálnych producentov v tej najvyššej kvalite, napr. ružovú vodu, ktorá tvorí základ našich krémov, odoberáme od malého farmára priamo z vychýreného bulharského Údolia ruží.

Ktoré sú najobľúbenejšie produkty zákazníkov?

Celoročne sú to produkty proti vráskam. Najmä Krém proti vráskam s Q1O a kyselinou hyalurónovou a Sérum peptidy, ktoré pomáhajú naštartovať tvorbu vlastného kolagénu a fibronektínu v kožných bunkách, čím zamedzujú prejavom starnutia pleti. V lete idú vo veľkom aj naše krémové deodoranty, ktoré dokážu telu prirodzeným spôsobom zamedziť nepríjemným prejavom potenia, pričom neupchávajú potné žľazy. Na tieto produkty dostávame veľmi dobrú zákaznícku spätnú väzbu, ktorá je dôkazom, že aj čisto prírodná kozmetika je výborne funkčná.

Nerozmýšľate ponúkať svoje výrobky aj v zahraničí?

V súčasnosti sa sústredíme najmä na slovenský a český trh. Stále je kam sa posúvať aj tu. Nedávno sme rozbehli spoluprácu s dm drogériou, do ktorej dodávame 9 našich produktov. To bol pre nás sám o sebe veľký skok. Takže sa v tomto momente snažíme ustáliť a spracovať produkciu pre tento reťazec. Prostredníctvom Amazonu však majú možnosť kúpiť si nás ľudia napríklad v nemecky hovoriacich krajinách.

Ako si zadeľujete svoj čas? Čo všetko máte na starosti?

Sme malá rodinná firma, takže všetci musia ovládať z každého trochu, aby sme sa vedeli zastúpiť, ale zároveň každý máme svoju hlavnú agendu. Ja sa sústredím najmä na vývoj nových receptúr, ale keď treba zabrať priamo vo výrobe, som aj tam. Podľa receptov miešajú krémy a plnia do obalov naše šikovné dievčatá Lenka a Vlaďka. Manžel Robert (mimochodom jediný muž v celom tíme), je na vyváženie dôležitým racionálnym prvkom v našom emocionálnom ženskom kolektíve a má na starosti obchodnú a technickú stránku výroby. Kamarátka Lucka, ktorá je už akoby členom rodiny, zase zodpovedá za distribúciu balíčkov. Marketingu sa venujeme prakticky všetci.

Čo považujete za svoj doteraz najväčší úspech?

Úspech je, že sme sa dostali až sem. Že nás živí to, čo milujeme, čomu veríme, a že to má skutočne zmysel, pretože robíme našou prácou ľuďom radosť a skvalitňujeme im život. Nie je to len o predaji voňavých krémikov. Píšu mi mnohé ženy, ktoré boli už zo svojej pleti zúfalé, napr. celoživotne trpeli akné a naša kozmetika im dokázala pomôcť a vrátila im úctu k vlastnému telu. Na ne myslím, keď sa nedarí a mám chuť to celé zabaliť.

kozmetika, recepty, prirodne produkty
Foto: dulcia.sk

Aké máte ďalšie plány do budúcnosti? Čo je váš najväčší sen?

Z obchodného hľadiska sa plánujeme začať venovať viac čisto prírodným intenzívnym séram, ktoré pleť okamžite nabudia a oveľa výraznejšie bojujú proti existujúcim vráskam. Voči prírodnej kozmetike totiž ešte stále panujú predsudky, že nie je tak účinná, ako jej priemyselná alternatíva. Ja chcem našimi výrobkami dokázať presný opak.

Mojím snom je, aby sme značku DULCIA natural mohli raz odovzdať našim dvom dcérkam Grétke a Klárke, ktoré by tak ďalej pokračovali v našej ženskej bylinkárskej tradícii.

Ako zvyknete oddychovať?

Najviac ma nabíja príroda a čas, ktorý v nej môžem aktívne tráviť s rodinou. Kedykoľvek je možnosť ujsť z Bratislavy, radi sa vraciame na gazdovstvo k mojim rodičom do Osrblia. Tam bežkujeme, bicyklujeme, chodíme na túry. Dlhodobo sa venujem aj cvičeniu jogy.

Skúste nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

  1.   Choďte do toho po hlave, nezisťujte si radšej dopredu veľa administratívnych a technických náležitostí, aby vás to na začiatok neznechutilo.
  2.    Vytrvajte. Komplikácie takmer s istotou nastanú vždy. Ale ako budete osobnostne rásť popri svojom projekte, tak sa bude zvyšovať aj vaša schopnosť vysporiadať sa s nimi.
  3. Dávajte do všetkého, čo robíte, veľa veľa lásky. Ľudia to vo vašich výrobkoch/službách/slovách budú cítiť a radi sa vrátia.

Kde sa s vami vieme stretnúť?

Ešte stále fungujeme najmä ako eshop dulcia.sk, sme aktívni aj na Facebooku a Instagrame. Naše produkty od nás odoberajú viaceré bio obchody v Bratislave, Prahe, Trnave, Brezne, Ružomberku, ako aj spomínaná celá sieť dm drogerie. Zo všetkého najradšej sa ale stretávame s našimi milými zákazníčkami osobne na trhoch a tržniciach. Tam je totiž priestor im priamo poradiť ako aj získať spätnú väzbu. Na tej nám záleží najviac, tá nás posúva ďalej…

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu