Anna Marešová: Menštruačný kalíšok vznikol počas covidu, vtedy sme všetci začali rozmýšľať akosi inak

0
Anna Marešová: Menštruačný kalíšok vznikol počas covidu, vtedy sme všetci začali rozmýšľať akosi inak

Popredná česká dizajnérka Anna Marešová propaguje myšlienku udržateľného dizajnu. Už vysokoškolskou prácou o električkách zaujala a získala za ňu niekoľko ocenení. Neskôr si založila svoje vlastné štúdio a o pár rokov sa stala držiteľkou prestížnej ceny za sadu intímnych produktov pre ženy Whoop·de·doo. Ďalším produktom tejto značky sa stal menštruačný kalíšok, ktorý rozhodne nemožno prehliadnuť. Červenou menštruačnou pomôckou trafila skvelá dizajnérka do čierneho.

Čo je menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok je ekologicky a finančne najmenej náročné riešenie a je naozaj dobrou voľbou. Nevytvára odpad, ktorý pri používaní jednorázových hygienických pomôcok vzniká. Vyrába sa vo viacerých veľkostiach prislúchajúcich veku a stavu pred alebo po vaginálnom pôrode a do pošvy sa zavádza stlačením. Správnou starostlivosťou môžeme predĺžiť životnosť kalíška na niekoľko rokov. Dôležitá je pravidelná sterilizácia a správne skladovanie.

Žena ženám

Usmievavej, pozitívnej a inšpiratívnej ženy, ktorá sa nebojí hovoriť o intimite a dopraje ženám komfort a potešenie, sme pri návšteve v jej štúdiu v Prahe, položili pár otázok.

Obdobie nepohody vás donútilo odísť na čas mimo domova. Kam a na ako dlho?

Odletela som do Kostariky. A pôvodne na mesiac. Zaumienila som si, že až kým nenájdem samú seba, naspäť sa nevrátim. Zostala som takmer štyri mesiace a prešla si veľkou transformáciou.

Vedeli ste, že ste sa ocitli v stave vyhorenia?

Môj stav som si najskôr nevšímala. Priveľa som pracovala a hlavu mala plnú svojej firmy. Ale prepínanie medzi manažérskymi a tvorivými momentmi bolo natoľko vyčerpávajúce, až som sa dostala do stavu, kedy ma nič nebavilo.

Prečítajte si: Equal Pay Day prichádza už aj na Slovensko

Vraj ste nosili nápad na výrobu menštruačného kalíška v hlave dlhé roky? Je to pravda?

Áno, ale pod svojou značkou som spustila jeho výrobu až v roku 2020. Menštruačný kalíšok Whoop·de·doo tak obohatil rodinu intímnych pomôcok pre ženy.

Výrobkami svojej značky doslova búrate tabu aj okolo menštruácie. V čom je kalíšok výnimočný?

Je to pomôcka, ktorá vám môže zachrániť dovolenku. Okrem toho, že je jedinečný dizajnovo a ženám dopraje komfortnú a udržateľnú alternatívu, ušetrí tiež peniaze a planétu.

Prezradíte nám niečo viac o procese výroby?

Bol to dlhý proces. Od nápadu, cez realizáciu až po finálny produkt. Vďaka tomu má veľmi veľa dobrých vlastností a vychytané muchy. Je vyrobený z lekárskeho silikónu. Šetrný k ženskému telu, ale aj k životnému prostrediu, a to je pre mňa podstatné. Dokonca mi jedna mamička napísala, že ho používa pri plávaní v bazéne, aby sa chránila pred baktériami, takže je tu aj tento rozmer využitia.

Čo vás na výrobe vašich produktov najviac baví?

Prvotné je zamilovanie sa do myšlienky. Vraj to je tá krásna časť práce. No keďže som ako dizajnér pomerne náročná, tak je ten vnútorný proces doslova alchýmiou. A navrhovanie a prototypovanie je fajn, ale zo všetkého najradšej mám šťastné konce. Inšpirácie hľadám v produkte samotnom a v prostredí, v ktorom pracujem. Tiež v ľuďoch a v kolektíve, ako aj v každom novom produkte, s ktorým prichádza aj nová energia.

Stretli ste sa počas obdobia návrhu a výroby s nejakými ťažkosťami?  

Spočiatku bol tento nápad len abstraktnou víziou. A ja som ani len netušila, ako proces výroby prebieha. Pasovala som sa aj s výberom výrobcu. Tak nejako som si myslela, že nakreslím, čo chcem vyrobiť a už sa na tom budú podieľať iní. V konečnom dôsledku som však rada, že tomu tak nebolo. Bola som súčasťou vzniku každého zo svojich produktov a zistila som, aké sú dlhé mesiace práce a komunikácie dôležité, pretože interakcia s výrobcom je na prvom mieste.

Prečítajte si: Prezidentka apeluje na občanov, aby konali v súvislosti s násilím na ženách

Obdobie testovania prinieslo finálny vzhľad, overilo funkčnosť. Môžete povedať, že je na trhu niečo, čo tu doteraz nebolo?

Pred tromi rokmi boli navrhnuté tri veľkosti. Neskôr sme testovaním znížili počet na dve. V predaji je aj duopack, kedy je možné použiť napríklad väčšiu veľkosť na silnejšie dni a menšiu na tie slabšie dni menštruácie. Manipulácia je jednoduchá, kalíšok je trvácny a aj farba je vhodná. Kalíšky Whoop·de·doo ženám prinášajú konečne vytúžený komfort.

Na čo ste sa pri tvorbe menštruačného kalíška sústredili najviac?

Pri navrhovaní menštruačného kalíška som sa sústredila na ženu ako celok. Na emócie, telesné potreby, zdravie, sebavedomie a sexualitu. Hlavným cieľom vzniku tohto produktu bolo, aby sa žena aj počas dní, kedy pociťuje určité nepohodlie, cítila maximálne komfortne.

Keby ste mohli vrátiť čas, šli by do toho znovu alebo by ste niečo urobili inak?

Možno by som sa do toho celého ani nepustila. (Smiech.) A zmenila by som to, ako dlho som zostávala zaseknutá v určitých situáciách. Aj keď to zrejme súvisí s vývojom. Tiež by som možno v tomto čase fungovala inak, nakoľko mi pred rokmi chýbal online marketing. Ale všetko je asi tak ako má byť. Nadšenie a nevedomosť dostane človeka občas tam, kam by za iných okolností nešiel, no potom by nevznikali dobré veci.

Čo by ste chceli zmeniť a kde sa vidíte o 10 rokov?

Mám množstvo nápadov, ale nestíham ich všetky realizovať. Takisto je ťažké nájsť investora. Rada by som rozšírila zahraničnú distribúciu, aby som prísun financií postavila na pevných základoch. No a na jeseň chystám čiernu verziu menštruačného kalíška, pretože všetko ostatné funguje ako má. Na rad teda prichádza možnosť, pohrať sa s farbami.

Vaše dni nikdy neboli lepšie

Cena menštruačného kalíška je skutočne prijateľná. Nehovoriac o udržateľnosti a viacnásobnom používaní, ktoré šetrí financie za iné hygienické potreby. Je tu čas dovoleniek a vy sa viac nemusíte prispôsobovať vašim dňom. Termín dovolenky vyberajte podľa iných kritérií a leto si užite s kalíškom, vďaka ktorému vám ju nič nepokazí. Inšpiratívna česká dizajnérka Anna Marešová vytvorila produkt, za ktorý sa nebudete hanbiť a určite ho oceníte. Estetický, funkčný, ergonomický, mäkký a pevný súčasne, ale najmä nežný menštruačný kalíšok, poteší ľahkou manipuláciou a údržbou.

Zdroj foto: Klára Jakubová, Kristína Hrabětová

žiadne príspevky na zobrazenie