Annamária Mikulík: Príroda je najlepší a neprekonateľný dizajnér

0
Annamária Mikulík: Príroda je najlepší a neprekonateľný dizajnér
Annamaria Mikulik

Annamária Mikulík je kreatívna mladá dáma, ktorá so svojimi minimalistickými šperkami prerazila v zahraničí a získala významné dizajnérske ocenenie. Z čoho tvorí a akú myšlienku má jej nová kolekcia? Prečítajte si v našom rozhovore.

Nedávno si si prevzala priamo v Miláne cenu Bronze Design Award v kategórii šperky, okuliare a hodinky. Čakala si takúto poctu?

Vôbec som to nečakala a nominácii som neverila do poslednej chvíle oficiálneho vyhlásenia výsledkov. Je pre mňa veľkou poctou, výzvou a zároveň povzbudením v pokračovaní vo svojej práci.

Vystavujem v zahraničí, moje práce boli už viac krát prezentované na tých najvýznamnejších
eventoch na poli umeleckého šperku. Minulý rok som mala kolekciu vybranú ako trend nasledujúcej sezóny v TRENDBOOK forecasting a pár krát mi vybrali šperky do významných magazínov z oblasti módy. Predpokladám že moje viditeľné pôsobenie v tejto oblasti nasmerovalo aj organizátorov práve k nominácii na bronzovú A design awards.

Čím sa inšpiruješ pri svojej tvorbe?

Získala som ho za kolekciu NATURE – fake illusions. Koncept tejto kolekcie, ktorá je vyrobená v kombinácii striebro a plast, ma environmentálny podtext:

Zem čoraz viac čelí nebezpečenstvu a ničeniu, čo spochybňuje budúcnosť ľudského života na tejto planéte. Táto zbierka šperkov uvažuje o paradoxe nahrádzania prírodných foriem syntetickými materiálmi.

Vnímajúc studenú krásu interiérov a predmetov každodenného použitia sa môžeme cítiť prázdny. Chýba teplo a hĺbka reálnych prírodných foriem a materiálov. Šperky sú mäkké a hladké pripomínať skutočné kvetinové okvetné lístky. Ich jemné formy vyzerajú prirodzene a podčiarkujú krásu nositeľa. Ale materiál je umelý.

Šperky odkrývajú varovanie o nahradení skutočnej podstaty falošnými ilúziami.

Poukazujú na stratu prirodzenej rovnováhy v dnešnej konzumnej kultúre. Médiá ovplyvňujú naše mylné vnímanie reality a spoločnosť nás nabáda, aby sme pomaly zabúdali na skutočnú vôňu rastlín alebo chuti nemodifikovanej potravy.

Inšpirujem sa najmä prírodou. Tá je samozrejme najlepší a neprekonateľný dizajnér. Je v nej
nevyčerpateľné množstvo podnetov, tvarov a foriem. Niekedy sú to koncepty myšlienok ktoré
momentálne v danej chvíli spracúvam a pod.

K akým materiálom inklinuješ?

Momentálne sa najviac venujem rozvíjaniu techniky emailovania – smaltovania. Nemyslím si však, že pri tejto technike ostanem iba v forme šperkov. Ako produktová dizajnérka v nej vidím veľký potenciál uplatnenia aj na zaujímavých úžitkových produktoch moderného tvaru.

mikulik
Annamária Mikulík na odovzdávaní cien

Je to starobylá takmer už 4000-ročná technika používaná na tých najvzácnejších predmetoch, akými sú napríklad korunovačné klenoty, relikviáre, sakrálne predmety. Zdedila som ju už ako tretia generácia emailérov. Môj starý otec Rudolf Holeva bol prvý hlavný technológ v bývalej Scholzovej fabrike v Matejovciach, neskoršom Tatrasmalte – Tatramate. Mamka túto techniku rozvíjala po výtvarnej stránke. Vidím v nej potenciál v uplatnení vo forme buď moderných produktov alebo šperkov. Email je špecifický svojou trvácnosťou, výbornými vlastnosťami a výnimočnou farebnosťou.

Najnovšiu kolekciu som vytvorila z drahých kovov. Tým, že som vyštudovala produktový dizajn, vnímam šperk ako malú miniatúru produktu. Preto aj svoju tvorbu vediem v dvoch líniách. Založila som značku NATIF, ktorá je špecifická minimalistickými formami šperkov určených na každodenné nosenie.
NATIF reprezentujú šperky nežnej krásy každodennej jednoduchosti, vedúc k pocitu vnímania hĺbky poetickej krásy.

Oslavuje klasické tvary pomocou drahých kovov, čím vytvára večné, minimalistické šperky
inšpirované nadčasovosťou. Táto práca predstavuje večnú kvalitu starostlivo pripravených vzorov, ktoré spájajú tradičné remeselnícke techniky s éterickou estetikou a prinášajú do života emocionálny zážitok pre nositeľa.

Čo si myslíš, že najviac imponovalo porote?

Určite silný vizuál, environmentálny koncept.

https://www.instagram.com/p/B0diLfbiXWD/

Tvoje šperky sú nafotené nádherne a veľmi citlivo na nezvyčajne krásnej modelke. Ako sa ti to podarilo?

Snažím sa vyberať si špičkových fotografov, pretože práve fotografie komunikujú celý príbeh, koncept a emóciu. Sú nesmierne dôležité. Modelku Viktóriu Dufalovú našla moja veľmi šikovná fotografka a kameramanka Anna Smoroňová úplnou náhodou. Teší sa veľkému obdivu médií.
Fotografie mojej najnovšej kolekcie, ktorú s ňou fotil Jakub Gulyas, vybrali ako foto dňa vo
VOGUE Italy ešte v ten istý deň ako sme ich tam prihlásili. Prísna selekcia, ktorou každá fotografia prechádza, je pre tento magazín príznačná. To, že tak rýchlo zareagovali, nás veľmi potešilo.

natif
Kolekcia Natif

Šperkárstvo a dizajn si študovala u nás i v zahraničí. Čo ťa najviac ovplyvnilo pri tvorbe?

Štúdium je iba vodiacou líniou. Výtvarný prejav sa vykryštalizuje časom. Odzrkadľuje sa na ňom prostredie a vplyvy obklopujúce tvorcu. Pobyty v zahraničí mi pomohli získať medzinárodné kontakty, z ktorých čerpám dodnes. Pomohli mi pohybovať sa na medzinárodnej scéne so suverénnou ľahkosťou.

Prečítajte si aj rozhovor s návrhárkou Luciou Ivanovou

Je náročné sa v dnešnom svete presadiť doma na Slovensku?

Na Slovensku som sa zatiaľ veľmi presadiť nepokúšala. Tým, že ovládam cudzie jazyky a študovala som zahraničí, vnímam celý svet ako príležitosť a pole pôsobnosti.

https://www.instagram.com/p/B0m0WSsiyE2/

Aké sú tvoje klientky?

Minimalistická línia šperkov je určená ženám, ktoré majú radi kvalitný dizajn, chcú sa odlíšiť, vyniknúť, zaujať, ale zároveň potrebujú, aby boli tieto šperky praktické a vhodné na každodenné nosenie.

Pri umeleckých šperkoch vnímam odozvu najmä z oblastí západnej Európy. Sú to väčšinou
kultivované ženy oceňujúce kvalitu, originalitu a umenie vo všeobecnosti.

9. Kedy tvoríš a čomu sa venuješ najradšej? Máš obľúbený druh šperku?

Tvorím neprestajne. Už len vnímaním reality a obklopovaním sa krásou nasávam do seba vnemy odzrkadľujúce sa na mojej tvorbe. Obdivujem majstrov emailérov najmä z obdobia secesie, ktorý dokázali s priam dokonalou ľahkosťou ovládať túto techniku. Rada nosím šperky nadčasových tvarov a techník. Myslím, že veľakrát nadčasová kvalita prevyšuje dnešnej dobe príznačnú kvantitu.

Predošlý Desatoro o jogurtoch
Pokračovať Používate Instagram ako pracovný nástroj? Máme pre vás skvelú správu!
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie