Autorka Lina Elys: Snažím sa písať tak, aby mal čitateľ pocit, že ľudia z príbehu žijú na Slovensku

0
Autorka Lina Elys: Snažím sa písať tak, aby mal čitateľ pocit, že ľudia z príbehu žijú na Slovensku

Lina Elys je pseudonym mladej autorky, ktorá debutovala knihou Noc, ktorá mi zmenila život. Dnes je na trhu už jej druhá kniha Kým si pri mne. V rozhovore nám prezradila:

  • kedy začala písať a ako sa jej píše najlepšie,
  • pre koho sú jej knihy určené,
  • ako sa jej podarilo získať financie na vydanie knihy,
  • ako sa jej darí písať popri dvoch deťoch,
  • čo je jej najväčším snom.

Ste autorka, v roku 2020 ste vydali knihu Noc, ktorá mi zmenila život, a teraz vo februári vám vyšla druha kniha Kým si pri mne. Ako ste sa dostali k písaniu?

Príbehy som si začala písať už za čias puberty. Napísať knihu ma však ani len nenapadlo.

Kedy ste sa rozhodli, že vydáte knihu a čo vás inšpirovalo?

Rozhodla som sa na základe ohlasov čitateliek, ktoré mali možnosť si niektoré kapitoly prečítať na jednom mamičkovskom portáli. Takže oni boli tie, ktoré ma k tomu inšpirovali, za čo im veľmi ďakujem.

Prečo ste si zvolili pseudonym a ako vznikol? Obe knihy vyšli samovydaním, bolo to finančne náročné?

Pseudonym vznikol z môjho mena a priezviska. Lina je odvodené od môjho krstného mena (sú to štyri posledné písmená) a Elys je upravené slovo od slova Feliz (Veselý) ako moje priezvisko.

Pri prvej knihe som mala menšiu finančnú zbierku. Čitatelky, ktoré podporili vydanie knihy, dostali za ich dar knihu a ja som tak si ju cez Publico mohla vydať. Druhé vydanie išlo z vlastných nákladov, teda z peňazí, ktoré mi kniha predajom zarobila. Kniha, ktorá vyjde teraz vo februari tiež vznikla vďaka podporę mojej dobrej známej.

Prečítajte si aj: Rozhovor s Michaelou Zamari o samovydávaní

Bol nejaký moment v procese vydávania knihy, ktorý vás zaskočil alebo nepríjemne prekvapil?

Samozrejme, boli to momenty, ktoré ma posunuli ešte viac vpred a naučili, aby som bola obozretnejšia a opatrnejšia.

Čo bolo pri vydaní to najťažšie?

Tie finálne veci około knihy. Čo znamená korektúry, grafika, tlač. Pri oboch knihách sa mi stało, že som mala ťažkosti s grafikou, čo mi vzalo niekoľko rokov z môjho mladého života. Ale našťastie sa všetko vyriešilo a knihy mohli ísť do tlače.

Povedzte nám niečo o knihách – pre akých čitateľov je určená a kde sa odohráva?

V mojich knihách sa síce neobjavujú názvy miest, ale snažím sa písať tak, aby mal čitateľ pocit, že ľudia z príbehu žijú na Slovensku. Knihu Noc, ktorá mi zmenila život by som odporúčala nielen starším ročníkom, ale aj mladším, tak od 17 rokov plus. Kým si pri mne je pre širšiu vekovú kategóriu, lebo problematika onkologického ochorenia je v dnešnej dobe skutočne dôležitá, tak by bolo dobré, aby ju nikto neprehliadol. Samozrejme, obe knihy sú žánrovo romantická beletria.

Obálka knihy upúta na prvý pohľad. Ako vznikala? Bol to váš nápad?

Noc, ktorá mi zmenila život vznikla vďaka šikovnej mladej dievčine menom Jasmín a obrázok znázorňuje dôležitý úsek deja z príbehu.
Kým si pri mne obálka vznikla vďaka Tinke a jej šikovným ručičkám. Oba obrázky vystihujú presne to, čo som mala v úmysle, aby vystihli.

Dnes je pre začínajúceho autora ťažké preraziť v množstve domácich aj zahraničných autorov. Čo by ste poradili nováčikom?

Hlavne sa nebáť a risknúť to. Či poslať rukopis do vydavateľstva alebo si ho vydať sám. A hlavne mať pri sebe ľudí, na ktorých sa môžu spolahnúť.

Nie je tajomstvom, že máte dve deti. Darí sa vám nájsť si čas na písanie popri rodičovských povinnostiach? Kedy zvyčajne píšete?

Píšem väčšinou večer keď už deti spia, vtedy mám pokoj a môžem sa sústrediť.

Máte svoje obľúbené miesto na písanie?

Nie. Píšem tam, kde sa dá.

Čomu sa venujete, ak práve nepíšete?

Väčšinou teraz iba čítam, ak mám možnosť, a nerobím niečo do práce, lebo som učiteľka v materskej škôlke.

Aké máte ďalšie plány? Na akej knihe momentálne pracujete?

Tento rok by som chcela vydať ešte jednu knihu, także uvidím, či sa zadarí, nechcem nič
dopredu slubovať. Momentálne pracujem na dvoch rukopisoch. Ten prvý je skôr taká ľahká oddychovka o slobodnej matke, ktorá sa pokusi nájsť svoje šťastie, a druhý príbeh bude moja mešia osobná výpoveď a bude to moja prvá young adult kniha.

Čo je váš najväčší sen?

Mojím skromným snom je dovolenka v Španielsku a raz bývať v rodinnnom dome.

Skúste nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

Nevzdať sa hneď pri prvom neúspechu. Obklopiť sa so správnymi ľuďmi. Zostať rovnými nohami na zemi a nelietať zbytočne v oblakoch

žiadne príspevky na zobrazenie