Somelierka Beáta Vlnková: Dámy sa už pravidelne umiestňujú na najvyšších priečkach majstrovstiev

0
Somelierka Beáta Vlnková: Dámy sa už pravidelne umiestňujú na najvyšších priečkach majstrovstiev
Beáta Vlnková, somelier

Beáta Vlnková je prezidentkou Asociácie somelierov Slovenskej republiky. Vínom žije, víno pije. Je uznávanou somelierkou, od ktorej sa učia aj chlapi. V rozhovore nám prezradila:

  • sú lepší degustátori vína muži alebo ženy?
  • je teplota vína naozaj taká dôležitá?
  • bolo ťažké presadiť sa na vedúcej pozícii?
  • je somelier adekvátne oceňovaný spoločnosťou?
  • ako správne piť víno?

Vyštudovali ste cestovný ruch na hotelovej akadémii v Piešťanoch. Tušili ste už vtedy, že vaša cesta sa upriami na víno?

Určite nie. Vtedy sme mali na Slovensku dve vína – biele a červené. A aby bolo pitné, dávali sme si do neho colu.

Kedy ste vedeli, že áno, ja sa chcem stať somelierom?

Bolo to asi pred dvadsiatimi rokmi. Po mnohých rokoch som sa vrátila k hotelierstvu. Pracovala som v hoteli Devín v Bratislave ako prevádzková riaditeľka. Šťastnou náhodou bolo, že tento hotel bol sídlom novozaloženej Asociácie somelierov Slovenskej republiky. Prizvali ma na spoluprácu len preto, lebo som vedela anglicky. Organizovala som somelierske kurzy, vždy som tam bola a počúvala a naraz som zistila, že to je nádherný, zaujímavý svet.

Čo všetko musí človek urobiť, aby sa stal somelierom?

Dnes je to oveľa jednoduchšie. Určite je dobre začať somelierskym kurzom, z ktorých si dnes môžete vyberať. Znalosť angličtiny je nevyhnutná, pretože väčšina kvalitnej odbornej literatúry je práve v tomto jazyku. Ďalej si treba nájsť svojho kouča, ktorý vie o víne oveľa viac ako vy a je ochotný svoje vedomosti a skúsenosti posúvať ďalej. Najdôležitejšie je stále, pravidelne a plánovane ochutnávať nové vína. Nemusíte začať pri tých najdrahších, dokonca by som povedala, že je to mrhanie peňazí.

„Somelier je vizitkou dobrej reštaurácie.“

Pamätám si na svoju prvú degustáciu. Bolo to v roku 2002 a boli sme pozvaní do Viedne na degustáciu Bordeaux – fantastického ročníka 2000. Vedela som rozoznať len to, že vína boli červené, výrazné a tri dni som mala bordové pery. Je dobré začať typickými odrodami pre tú ktorú oblasť – napríklad Sauvignon blanc z Nového Zélandu. Neskôr k tomu pridať Sauvignon blanc z Loiry alebo zo Štajerska. Postupne sa naučíte rozoznávať odrody aj regióny.

Prečítajte si aj článok o virtuálnom somelierovi

Ak chcem ako Slovák spoznávať domáce slovenské vína, kde a ako začať? Ideálne v zachovaní rozumného pomeru kvalita a cena?

Začať treba, obrazne povedané, u suseda. Takže tým regiónom, ktorý mám najbližšie. Teraz to máme trochu sťažené, keďže sa nemôžu konať vínne festivaly alebo vínne cesty. To bola ideálna príležitosť ochutnať na jednom mieste vína od viacerých vinárov. Aktuálne by som odporúčala objednať si na doma zásielku napríklad šesť vín, pozvať blízkych kamarátov či rodinu a začať cielene chutnať a porovnávať. Napríklad objednať si šesť slovenských veltlínov – každý od iného výrobcu. Sami uvidíte ten rozdiel. Ideálne je si aj niečo naštudovať o odrode, ktorú chutnáte, výrobcovi alebo vinárskom regióne.

Podľa čoho si správne vybrať víno?

To je celá veda. Práve k tomu sú užitoční somelieri, ktorí dobre cielenými otázkami zistia, asi akú máte chuť, čo preferujete, aké jedlo budete variť a podobne.

Vy ste prezidentkou Asociácie somelierov na Slovensku. Čo všetko táto práca a pozícia obnáša?

Covid nám to trochu skomplikoval. V bežnom živote sme pravidelne raz mesačne organizovali riadené degustácie pre profesionálnych somelierov, somelierske prednášky a kurzy pre dospelých aj juniorov na hotelových školách. Raz ročne sa konajú Majstrovstvá somelierov SR a Majstrovstvá SR somelierov juniorov. Naša asociácia je členom ASI – Association de la Sommellerie Internationale. V januári som sa stala členkou Education Committee ASI. Aktuálne pripravujeme 100 stranovú príručku pre somelierov. Budú v nej podrobné pokyny Ako servírovať víno, Ako degustovať víno a ďalšie.

Je (bolo) ťažké presadiť sa v prevažne mužskom svete?

Kedysi, keď sme so somelierstvom na Slovensku začínali, boli na kurzoch dve, tri dievčatá. Dnes je ich tam väčšina. Hovorí sa, že dámy majú lepšie senzorické schopnosti a že sú lepšie degustátorky. Tento trend je v celom svete, dámy sa už pravidelne umiestňujú na najvyšších priečkach majstrovstiev Európy či sveta.

„Biele vína pijeme príliš vychladené a červené príliš teplé.“

Hovorí sa, že k vínu je najlepší syr. Prečo práve on?

Treba rozlišovať, či ideme víno degustovať – senzoricky hodnotiť, alebo si ideme len tak na víne pochutnať. Keď chceme víno ozaj vážne hodnotiť, nemali by sme k nemu nič jesť. Prinajhoršom len kúsok bielej bagety. Všetko ostatné ovplyvňuje a mení chuť vína. Napríklad vyberiete si suchý rizling s vysokými kyselinami a dáte si k nemu kúsok tvrdého syra. Vďaka syru sa jazyk obalí tučnotou a vnem kyselín bude oveľa príjemnejší.

Ktoré krajiny ste navštívili v rámci ochutnávania a spoznávania vínneho sveta?

Je to naozaj moje hobby, ide o krajiny ako sú:  Austrália, Nový Zéland, Južná Afrika, Argentína, Čile, Kalifornia a takmer všetky známe vinárske regióny v Európe.

Prečítajte si aj: Obyčajné jablká v neobyčajne chutnom šate: unikátna manufaktúra Janky z La Caramela

Ako správne piť víno? Praktické rady do každej rodiny?

Tak asi by sme mali začať tým, že si vyberieme vhodné kalichy na víno. Je obrovský rozdiel, či budete víno degustovať z plastového pohára, pohára na vodu alebo vhodného kalicha z tenkého skla s dostatočným objemom. V tom posledne spomenutom, sa víno krásne otvorí a rozvinú sa jeho arómy. Taktiež je dôležitá teplota vína. Veľmi často pijeme biele vína príliš vychladené a nedáme im tak možnosť rozvinúť sa. A naopak  – červené vína pijeme často príliš teplé. Hovorí sa, že sa majú piť pri izbovej teplote. Izbová teplota bola kedysi na hradoch a zámkoch okolo 15 stupňov, to by sedelo. Dnes ale máme naše domovy dobre vykúrené, často viac ako 22 stupňov a to je už veľa.

Ktoré víno je podľa vás naj, prípadne vaše najobľúbenejšie?

Asi tušíte, aká bude odpoveď. Pre každého niečo iné, za každého ročného obdobia či počasia niečo iné, s každým jedlom niečo iné. Ale keby som mala povedať len jedno, tak by to bolo Champagne. Úžasné víno, ktoré vie sprevádzať celé menu za každého počasia.

Koľko somelierov je v súčasnosti na Slovensku? Rastie záujem o túto profesiu?

Máme ich zatiaľ málo. Akonáhle sú trochu skúsenejší, odchádzajú do sveta, napríklad do Londýna, kde pracujú v najlepších reštauráciách. Je to pre nich veľmi užitočné, Londýn je Mekkou dobrých vín, veľa sa tam naučia a zdokonalia sa v angličtine. A vždy sa tešíme, keď sa potom vrátia domov. Na druhej strane, u nás nie je stále táto profesia dostatočne oceňovaná – ani zo strany majiteľov reštaurácií, ani hostí. Pritom však somelier je vizitkou každej dobrej reštaurácie.

„Dámy majú lepšie senzorické schopnosti a sú lepšie degustátorky.“

Nedávno ste si splnili sen. Otvorili ste cestovnú kanceláriu Wine Wave Travel a spojili ste Vaše dve záľuby: víno a cestovanie. Ktorá destinácia je pre Slovákov najobľúbenejšia?

Cestovnú kanceláriu som síce otvorila, ale pre Covid veľmi skoro aj zatvorila. Stihli sme však navštíviť Južnú Afriku a mnoho mojich klientov mi dodnes opakuje, že to bola jedna z ich najkrajších ciest vôbec.

Skúste nám dať tri rady pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

Milujem citáty, tak si nimi teraz pomôžem:

  • Keď sa raz prestaneš báť, tvoj život bude bez limitov.
  • Myseľ dosiahne čokoľvek, čo si vie predstaviť, a veriť v to.
  • Keď nie je nič isté, všetko je možné.

Zdroj foto: archív B. V.

žiadne príspevky na zobrazenie