Byť digitálnou nomádkou neznamená len mať svoj blog

0
Byť digitálnou nomádkou neznamená len mať svoj blog
digital nomand, nomand, digital, freelance

Stať sa digitálnou nomádkou je stále populárnejšie. Prácu cez internet si často človek predstavuje ideálne a flexibilne. Aká ale skutočne je? Pozrela som sa na konkrétne ženy zo sveta, ktoré fungujú na „voľnej nohe“ ako digitálne nomádky. 

V prvom rade si ale povedzme, čo znamená byť digitálnym nomádom. „Digitálny nomád je človek, ktorý dlhodobo cestuje. Presúva sa z miesta na miesto a živí sa prácou cez internet. Pritom môže pracovať ako freelancer, ale môže byť aj zamestnancom či podnikateľom.“

Zopár reálnych príkladov zo sveta uvádzam v praxi:

  • Zákaznícky servis na diaľku

Karen pochádza z Mexika a vyštudovala právo. Počas cestovania za štúdiom angličtiny však zistila, že by sa jej páčilo pracovať odkiaľkoľvek. Prvú jednoduchšiu prácu po škole si našla pre spoločnosť so sídlom v Chicagu vo virtuálnom zákazníckom servise (na diaľku). Práca ju teší, pretože ňou, ako sama hovorí, posilňuje svoju schopnosť riešiť problémy a môže zároveň cestovať, preto o tom s nadšením začala písať aj svoj blog o „digitálnych kočovníkoch“ v španielčine.

https://www.instagram.com/p/BZk7SgyHY2u/?taken-by=hispanomadas

Ako začala s nomádstvom?

Počas cestovania stretla spriaznenú dušu, s ktorou prišli na nápad písať o nomádstve pre španielsky hovoriacich ľudí, keďže v španielčine neexistuje veľa platforiem, ktoré by sa zaoberali touto témou. Keď chcela pomôcť iným, musela začať od seba.

Čo odporúča iným, ak chcú začať? 

„Ak sa chce niekto vybrať touto cestou, odporúčam, aby sa najprv sústredil na svoje zručnosti, ktoré už má. Ak chce robiť niečo, v čom sa potrebuje zlepšiť, odporúčam štúdium online. Žijeme predsa v dobe, kedy sa môžeme online naučiť takmer čokoľvek. Väčšinu zručností, ktoré dnes mám, som sa naučila z tutoriálov.“

žena, facebook, cestovanie, práca, freelance
Britany Felix. Zdroj archív: Britany Felix
  • Podcast editor a konzultant

Britany je z Indiany. Pred rokom sa s manželom rozhodli, že predajú ich dom a vycestujú. Po niekoľkých mesiacoch sa usadili v Colorade, do ktorého sa zamilovali. Britany pomáha ľuďom spustiť podcast a poskytuje rovnako službu úpravy zvuku a posprodukcie pre existujúce podcasty. Sama začala nahrávať aj svoj vlastný.

Ako začala a čo odporúča iným?

Ako sama hovorí, bol to spôsob, ako opustiť firemný svet, ktorý sužoval jej dušu. Nebola dobrá v písaní a nemala potrebu sa nikde ukazovať, takže podcasting bol pre ňu prirodzenou cestou. „Najprv som pomáhala upraviť kamarátovi reláciu a prirodzene to vyústilo do mojej aktuálnej práce.“ Čo je ohrumujúce, je fakt, že Britany nemá pre svoj biznis žiadne sociálne siete. Všetci jej klienti prichádzajú na základe sprostredkovania od existujúcich klientov.

Predtým, než sa začala zaoberať podcastom, mala nulovú skúsenosť s úpravou zvuku. Hovorí, že všetko, čo potrebujete, je laptop, kvalitné slúchadlá, wifi a bezplatný softvér na úpravu zvuku. Každému, kto má záujem o tento druh práce, odporúča osloviť redaktorov prostredníctvom podcastingových skupín na Facebooku a pýtať sa, či by boli ochotní vás mentorovať. Väčšina z nich vraj s radosťou zdieľa svoje skúsenosti.

digitálny nómand, nómand, digital, freelance
Zdroj: http://locatieonafhankelijkwerk.nl. Foto: Elvira

HR Business Partner a Recruitment Specialist

Elvira je z Holandska. Už od roku 2014 čiastočne začala žiť a pracovať na lodi. S manželom cestujú cez celú Európu na plachetnici. Obvykle strávia na palube aspoň týždeň z mesiaca, ale počas leta sú na plachetnici skoro stále. Aktuálne sa plavia okolo Ibizy, po nej prejdú Malorku, Menorcu a na zimu ostanú v Barcelone.

Ako začala a čo odporúča iným?

Pracuje v oblasti ľudských zdrojov ako náborový pracovník, headhunter a HR obchodný partner pre rôznych klientov. Má jedného stáleho klienta, pre ktorého pracuje už sedem rokov. Má zároveň svoju vlastnú agentúru, takže keď je v Holandsku a je to nutné, ide niekedy aj do kancelárie na osobné pohovory. Väčšinu práce však robí na diaľku. Rozhovory uskutočňuje pomocou Skype alebo telefonicky.

Vyštudovala v USA, potom chvíľu ostala v Španielsku a keď sa vrátila do Holandska, začala pracovať v HR (ľudské zdroje). Pracovala na svojej kariére, vydala sa, s manželom si kúpili dom a narodili sa im dve dcéry. Vždy však mala nutkanie cestovať, ale keď boli deti školopovinné, bolo to zložité. Svoju voľnosť si začala užívať, keď sa dievčatá osamostatnili. Mnoho spoločností je stále tradičných a preferuje pri náboroch zamestnancov osobný prístup, ale vyhľadávať sa dajú kandidáti aj na diaľku.

Ako možno začať?

Mohli by začať napríklad tým, že sa dostanú do pozície „Linkedin recruiter“ (náborový pracovník cez Linkedin) a natrénujú si, ako ho využívať. Keď preukážu úspech cez vyhľadávanie vhodných kandidátov pre klientov, jednotlivé spoločnosti im postupne umožnia pracovať na diaľku. Alebo, ak to chcete skúsiť vy,  začnite pracovať bez nároku na honorár.

Tak čo, vedeli by ste si predstaviť prácu digitálnej nomádky?

inšpirované: https://digitalnomadgirls.com/

žiadne príspevky na zobrazenie