Chcete byť psychicky silnými? Odhoďte nesprávne presvedčenia!

0
Chcete byť psychicky silnými? Odhoďte nesprávne presvedčenia!

„Si úplne nový človek!“

„Máš pravdu, som“, dodávam  s úsmevom.

Bola som plaché dievča s poruchou stravovania. Vždy som sedela sama. Myslela som si, že ľudia sú príliš plytkí, aby si zaslúžili moju pozornosť. Bola som cynická, depresívna anorektička, s ktorou sa nikto nechcel kamarátiť. Keď som mala 18 rokov, môj psychický stav sa natoľko zhoršil, že som musela odísť zo školy. Absolvovala som súkromné hodiny, mala som problém byť v spoločnosti ľudí.

Pred pár mesiacmi som stretla svoju bývalú spolužiačku Zuzanu. Bola milo prekvapená, keď videla, že sa mi darí. Nevidela som ju takmer desať rokov. Počas tohto času som naozaj tvrdo pracovala na zlepšení môjho psychického stavu. Snažila som sa zbavovať sa presvedčení o mne samej, ktoré ma zväzovali.

Čo som si uvedomila

Život nie je ľahší. Čas veci nezlepšuje. Ale môžeme byť silnejší a tak sa viac dozvieme o živote a ako sa vyrovnať s určitými situáciami.

Spôsob, ako myslíme, formuje našu realitu. Naše presvedčenia sa tak stanú naším životom. Niektorú sú dobré a niektoré nás brzdia.

Ktoré sú najnebezpečnejšie presvedčenia, ak sa chceme stať psychicky silnými a zdravými?

Musím vyhrať každú bitku, inak nikdy nevyhrám.

Počas celého života sme konfrontovaní s ľuďmi, udalosťami a situáciami, ktoré bývajú frustrujúce, nespravodlivé či poburujúce. Máme právo sa hnevať. Máme právo bojovať. Nie je však zdravé reagovať úplne na všetko. Ani nato nemáme energiu. Rozhodnime sa, kto a čo si zaslúži našu pozornosť a ostatné nechajme tak. Pre nás vyhraný čas je, ak dokážeme byť v pokoji sami so sebou.

Prečítajte si aj 10 krokov k zdravému sebavedomiu.

Vnímam sa cez najhoršie zlyhania alebo najväčšie úspechy

Naša kariéra či povýšenie nie sme my. Nedefinuje nás to. Nie sme príležitosťou, ktorú sme práve zmeškali alebo neúspešnou skúškou. Toto sú iba veci a okolnosti, ktoré nás postretli.  Definuje nás to, ako sa správame k druhým a v čo veríme. Naše hodnoty a spôsob, ako sa ľudia cítia okolo nás.

Ľudia, ktorým na nás záleží, nemyslia pri nás na naše najväčšie chyby či úspechy. Ak sme aj boli odmietnutí, to neznamená, že sme nehodní prijatia. Znamená to len, že musíme viac a usilovnejšie pracovať. To, že máme vybudovaný vplyv na sociálnych sieťach neznamená,  že sme automaticky dobrým človekom. Znamená to len, že sa vyznáme v marketingu na sociálnych sieťach. Čim skôr to pochopíme, tým rýchlejšie môžeme zmeniť náš život.

Materiálny úspech odráža osobný rast

Či už ide o majetok, postavenie, fyzickú atraktivitu alebo spoločenské uznanie, svet nás presvedčil, že nás definuje to, čo ostatní môžu vidieť. Často predpokladáme, že obrovský úspech pochádza z megalomanskej práce na osobnom rozvoji. Myslíme si, že ak človek nezarába milióny, akoby sa nesnažil o sebazdokonaľovanie.

Pravdou však ostáva, že náš osobný rast je oveľa hlbší a nedá sa odmerať systémom vonkajších odmien. Náš rast je o ochote učiť sa, uvažovať, porovnávať a robiť zmeny v spôsobe myslenia, ako aj v konaní.

Som tým, za akého ma považujú iní

Predstavy ľudí o nás by sme mali brať s rezervou. Neustále sa menia a zvyčajne sú filtrované cez ich vlastné presvedčenia a neistoty. Čo si ľudia myslia o iných, má v skutočnosti viac spoločného priamo s nimi. Ak si myslíme, že sme to, čo si o nás myslia ostatní, budeme sa vždy báť toho, čo by si druhí pomysleli. Budeme tak žiť život podľa predstáv iných. Treba si byť vedomí, že názor niekoho na nás nás nedefinuje. Či už je to dobré alebo zlé, nie je to jasným objektívom, cez ktorý by sme sa mali na seba pozerať. Dôležité je to, čomu veríme my sami. V živote nedostaneme to, čo si o myslia ostatní. Dostaneme len to, čomu veríme my sami.

Prečítajte si aj článok o tom, ako sa zbaviť trémy

Nie som dosť dobrý, ak nie som lepší ako oni

Na to, aby sme boli dosť dobrý, nemusíme byť úplne na horných priečkach. Ak chceme byť úspešní, nemusíme predávať viac, ako náš konkurent. To, čo musíme naozaj urobiť, je rozhodnúť sa, čo je pre nás naozaj dobré. O našej vlastnej hodnote a o našich štandardoch rozhodujeme my, nie niekto iný. Svetlo niekoho iného nie je našou tmou.

Úspech, šťastie, príťažlivosť alebo uznanie niekoho neznamená našu prehru. Nemusíme byť najlepší alebo lepší ako oni. Bez ohľadu na postavenie ostatných, je potrebné snažiť sa byť najlepší. Tak aby sme mohli byť na seba hrdí. Nemá však zmysel porovnávať poslednú kapitolu niekoho s našou prvou.

Okolitý svet rozhoduje o mojej budúcnosti

Keď si myslíme, že naše prostredie má moc ovládať a diktovať našu cestu životom, bojíme sa zlyhania a odmietame zmeny. Až príliš sa bojíme toho, čo by sa mohlo pokaziť. Samých seba presviedčame o tom, že je už rozhodnuté. Môže sa zdať, akoby sme mohli len držať krok s výškami a pádmi, ktoré nám život prináša. Ale nemusí to tak vôbec byť. Avšak uvedomením si prítomnosti a kontroly nad sebou samými máme kontrolu nad konečným cieľom. Napriek tomu, že budúcnosť sa môže vyvíjať rôznymi smermi. Sme to my, čo držíme v rukách opraty.

Napriek tomu, čo sa nám v živote stane, vždy si my vyberáme postoj. Učíme sa stále. Nejde o to, čo nám svet dáva. Ide o to, čo my s tým urobíme.

Zdroj: thoughtcatalog.com

Foto: pixabay.com

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu