Chcete si vytvoriť finančnú rezervu? Skúste investovať

0
Chcete si vytvoriť finančnú rezervu? Skúste investovať

Peniaze potrebuje každý z nás. Či sa nám to páči alebo nie, bez týchto farebných papierikov sa už v dnešnej dobe nezaobídeme. Peniaze nám dávajú slobodu a otvárajú možnosti, niekedy však vedia poriadne potrápiť. Život je nepredvídateľný a v neľahkej situácii sa môže ocitnúť hocikto z nás. Vytvorenie finančnej rezervy je preto viac než potrebné.

Sporiaci účet či investovanie?

Možností, ako zveľadiť svoj majetok či ušetriť peknú čiastku je naozaj veľa. Stačí, ak si každý mesiac odložíte alebo ďalej posuniete malú časť z vášho príjmu. Myslíte si, že sa to u vás nedá? Skúste prehodnotiť priority. Mnoho ľudí minie nemalú sumu len na vysedávanie v kaviarňach a stravovaním sa v drahých podnikoch. Áno, starať sa o seba a dopriať si je dôležité, ak mi však na konci mesiaca príliš peňazí neostáva, mal by som tu každodennú kávičku radšej vynechať.

A aký spôsob šetrenia je teda najlepší? Naše babičky v tom mali jasno. Peniaze a všetky cennosti si uložili na bezpečné miesto u nich doma. Nebolo ničím výnimočným nájsť medzi zlatými prsteňmi americké doláre či iné bankovky. Potenciál peňazí je však v takomto prípade nevyužitý. Sporiaci účet je skvelá vec, no vytvorenie pasívneho príjmu pomocou investícií ešte lepšia.

Ako začať s investovaním

Myslíte si, že investovať môžu len tí najbohatší? Že vašou investíciou budú maximálne tak nejaké zlaté náramky? Hlúposť. Svet investícií je otvorený každému jednému z nás. Stačí nabrať odvahu, naštudovať potrebné informácie a spraviť prvý krok. Takisto sa môžete poradiť s niekým, kto je v týchto vodách viac doma. Vyhľadajte napríklad skúseného makléra (sprostredkovateľa), ktorý sa v investíciách vyzná a všetko vám zrozumiteľne vysvetlí. Za poplatok vám pomôže zostaviť aj investičný plán či sledovať pohyby vašich investícií na burze.

Do čoho investovať

Tak tu sú možnosti priam neobmedzené. Na začiatok si musíte uvedomiť, aký typ investora ste. Nebojíte sa riskovať a môžete okamžite investovať veľkú sumu peňazí? Skúste akcie (cenné papiere). Kúpou akcií získate určitý podiel vo vami zvolenej akciovej spoločnosti. Ak však chcete znížiť riziko a vyhnúť sa neželanému neúspechu, rozdeľte váš kapitál do viacerých spoločností. Je tu však aj druhá možnosť. Pre ľudí, ktorí risk príliš v láske nemajú a chcú si pravidelne odkladať menšiu čiastku. Práve podielové fondy sú na dlhodobé sporenie tou najvhodnejšou alternatívou. Princíp ich fungovania je založený na spojení vkladov viacerých investorov, takže sú takmer bez rizika.

Ďalšou možnosťou zveľadenia peňazí je kúpa nehnuteľnosti a jej následné prenajímanie. Toto je naozaj populárny a pre niekoho aj najjednoduchší spôsob pasívneho príjmu. Táto investícia vám však bude prinášať skutočné ovocie až po mnohých rokoch.

Zdroj: Eppi
Zdroj: Eppi

A, samozrejme, nesmieme zabudnúť na investovanie do drahých kovov či diamantov. Striebro z toho vynecháme, no také investičné zlato sa v posledných rokoch opäť dostáva na výslnie. Vždy ste si priali pochváliť sa so zásnubným prsteňom s diamantom? Tak ani to by nemusela byť zlá investícia. Investičné diamanty sú ďalšou formou výhodného uloženia peňazí. Nielen že sú krásne, ale aj večné.

Vidíte, že možností máte skutočne veľa. Preto sa netreba báť a skúsiť aj takúto formu sporenia. Trpezlivosť a pravidelnosť vám po rokoch zaručene prinesú želané výsledky.

žiadne príspevky na zobrazenie