Stáva sa to aj tým najlepším z nás. Každý týždeň čelíte upratovacím úlohám, ako je vysávanie podláh a výmena posteľnej bielizne, no všetko to hĺbkové upratovanie odkladáte – až to už jednoducho nezvládnete.
Ak ste konečne pripravení vyčistiť a dezinfikovať miestnosť po miestnosti, zostavili sme vám kontrolný zoznam hĺbkového čistenia. Nájdete tu podrobného sprievodcu na čistenie často ignorovaných škvŕn, vďaka ktorým bude vaše bývanie žiarivé a bezchybné.
Skôr ako začnete, uistite sa, že máte po ruke všetky pomôcky, ktoré budete potrebovať na hĺbkové čistenie. Ak sa budete musieť vrátiť do kuchyne zakaždým, keď budete potrebovať nejakú utierku, ľahko sa prestanete sústrediť. Takže najprv zhromaždite všetky potreby.
Zoznam vecí, ktoré budete potrebovať:
- Vedro
- Utierky z mikrovlákna
- Špongie
- Rolky papierových utierok
- Viacúčelový čistiaci sprej
- Čistiaci prášok
- Prachovka
- Sprej na prach
- Vysávač
- Metla s lopatkou
- Saponát na riad
- Čistiaca kefa
- Čistič okien
- Prášok na pečenie
- Rukavice
- Vrecia na odpadky
- Biely ocot
Ako pripraviť svoj dom na hĺbkové čistenie
Keď už nakúpite a zhromaždíte materiály a zásoby, mali by ste ich použiť na hĺbkové čistenie.
Najprv otvorte všetky okná alebo dvere v miestnostiach, kde budete používať bielidlo alebo čistiace prostriedky na báze amoniaku. Vdychovanie týchto chemikálií môže byť nebezpečné pre vaše zdravie.
Podobne, ak budete používať čistiace prostriedky alebo nástroje, ktoré môžu poškodiť dieťa alebo domáce zviera, uistite sa, že sú bezpečne mimo miestnosti.
A nakoniec sa pripravte! Oblečte si staré oblečenie, pri ktorom vám nevadí, že sa zašpiní alebo zničí. A opäť, ak používate bielidlo alebo čpavok, je najlepšie nosiť rukavice a masku.
Všeobecný kontrolný zoznam na hĺbkové čistenie
Bez ohľadu na to, akú miestnosť riešite, môžete postupovať podľa tohto podrobného sprievodcu pre hĺbkové čistenia.
Krok 1: Oprášte povrchy
Vezmite handričku z mikrovlákna a sprej na prach. Uistite sa, že oprášite všetky stoly a nábytok, samozrejme aj ťažko dostupné miesta, ako sú rámy dverí a stropné ventilátory. Môžete tiež použiť prachovku z peria alebo suchú utierku.
Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, utierajte prach popoludní, keď je dostatok prirodzeného svetla, a vypnite všetky umelé svetlá. To vám umožní vidieť prach jasnejšie.
Krok 2: Vysávajte
Pokiaľ ide o používanie vysávača ako súčasť hĺbkového čistenia, mali by ste začať vyššími miestami a skončiť nízkymi.
Začnite vysávaním štrbín, kde stena končí pri strope, aby ste odstránili pavučiny a prach. Pomocou kefového nástavca povysávajte podlahové lišty, aby ste odstránili prebytočný prach.
Nakoniec povysávajte všetky koberce v jednom a potom v druhom smere.
Krok 3: Vyčistite žalúzie
Ak sú odnímateľné, opláchnite ich v teplej mydlovej vode vo vani, aby ste ich dôkladne očistili. Ak nie, nastriekajte jemný čistiaci prostriedok (funguje aj zmes vody a bieleho octu) a očistite mäkkou vlhkou handričkou.
Krok 4: Umyte okná
Začnite zhora a použite sprejový čistič na báze amoniaku, alebo vlastnú zmes vody a octu. Okná a parapety nastriekajte a utrite dočista. Ak plánujete umývať vonkajšiu stranu okien, uistite sa, že to robíte bezpečne.
Prečítajte si: Na čo všetko sa dá využiť ocot?
Krok 5: Vyčistite dvere
Nevychádzajte z miestnosti bez toho, aby ste vyčistili poslednú vec, ktorej sa dotknete – dvere. Navlhčená handrička namočená v mydlovej vode by mala stačiť, ale ak máte silné škvrny a škrabance (od detí), aj obyčajná guma môže byť šikovným nástrojom.
Krok 6: Zaútočte na podlahy
Existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako vyčistiť podlahové lišty, takže robte to tak, ako vám to najviac vyhovuje. Ak sú vaším problémom škrabance, opäť bude fungovať čarovná guma.
Nakoniec tieto miesta vydrhnite handričkou z mikrovlákna s teplou mydlovou vodou. Ak ide o neošetrené drevo, môžete pridať aj čistič dreva. A pre tie otravné drážky na podlahe zvážte použitie zubnej kefky, aby ste ich dobre vydrhli.
Krok 7: Vyčistite koberce
Keď ste dôkladne povysávali, je čas vyčistiť koberec.
Jedným z našich obľúbených spôsobov ako to urobiť, je posypať škvrny sódou bikarbónou, nechať ju asi 15 minút vsiaknuť a potom na miesto naliať biely ocot. Peniaci účinok odstráni aj tie najodolnejšie škvrny.
Krok 8: Utrite svietidlá a stropné ventilátory
Utieranie prachu je zvyčajne dostatočné na to, aby vaše svietidlá opäť vyzerali ako nové. Ak sú však veľmi špinavé, môžete žiarovky alebo iné odnímateľné časti odstrániť a ponoriť ich do teplej mydlovej vody.
Pri stropných ventilátoroch použite na čistenie lopatiek teplú vodu a saponát na riad; nestriekajte ich však priamo.
Kontrolný zoznam hĺbkového čistenia pre kuchyňu
Kuchyňa je pravdepodobne miestom, kde trávite prevažnú väčšinu svojho času, čo znamená, že je to miestnosť, ktorá má potenciál byť najviac zaprataná a špinavá. Tu je postup, ako ju hĺbkovo vyčistiť, krok za krokom:
Krok 1: Upracte
Prejdite miestnosťou a pozbierajte všetko, čo tam nepatrí. Môžete si vybrať, či to všetko uložíte na svoje miesto, zhromaždíte to všetko do škatule alebo košíka, aby ste sa s tým neskôr vysporiadali, alebo to rozdeľte na kôpky pre každého člena rodiny.
Nech už sa rozhodnete akokoľvek, upratanie kuchyne je prvým krokom, o ktorom sa nepolemizuje, pretože uvoľní priestor na začatie hĺbkového čistenia celého bytu alebo domu.
Krok 2: Vykonajte úvodné vyčistenie
Pomocou špongie alebo handričky a teplej mydlovej vody utrite vrchné časti skriniek a vrchnú časť vašej chladničky. Pravdepodobne sa tam stretnete s množstvom špinavého prachu, najmä ak nad sporákom nemáte odsávač pár.
Mydlo na riad by malo poraziť špinu, ale ak nie, možno budete musieť nastriekať viacúčelový čistič a poriadne drhnúť, aby ste ju odstránili.
Krok 3: Utrite skrinky
Keď sú vrchné časti skriniek čisté, je čas utrieť predné časti. Vezmite novú misku plnú teplej mydlovej vody – je to najlepší spôsob, ako vyčistiť skrinky takmer akéhokoľvek typu – a utrite ich, aby ste odstránili prach, špinu a prilepené potraviny.
Krok 4: Vyčistite chladničku
Teraz je čas vyčistiť vaše spotrebiče, počnúc chladničkou.
Najprv zlikvidujte všetky potraviny, ktorým uplynula doba spotreby. Potom odstráňte všetko ostatné, čo máte, a odložte to bokom. Ak sa chcete zbaviť omrviniek, jednoducho uchopte vysávač s pripojenou hadicou.
Potom utrite police a umyte zásuvky teplou mydlovou vodou. Ak sú odnímateľné, môžete ich tiež namočiť do tohto mydlového roztoku. A ak sú niektoré časti vašej chladničky sklenené, utrite ich čistiacim prostriedkom na sklo.
Krok 5: Vyčistite umývačku riadu
Napriek tomu, že jej úlohou je čistiť, umývačku riadu stále treba dezinfikovať samu o sebe.
Ak chcete umývačku vyčistiť, najskôr skontrolujte filter a odstráňte všetky usadeniny. Potom môžete použiť tabletu na umývanie riadu (k dispozícii vo väčšine obchodov) alebo šálku octu a spustiť cyklus.
Ak vaša umývačka zapácha, posypte dno sódou bikarbónou a nechajte ju cez noc zatvorenú. Keď skončíte so všetkým, spustite posledný cyklus len s horúcou vodou.
Krok 6: Odmasťujte sporák
Dobre vyčistite rúru a varnú dosku. Metóda čistenia sa bude líšiť v závislosti od typu sporáka, pretože drsné čistiace prostriedky môžu poškriabať niektoré varné dosky. Nezabudnite si preštudovať používateľskú príručku a dodržiavať jej pokyny.
Na vyčistenie rúry budete potrebovať trochu sódy bikarbóny. Vytvorte pastu z jedlej sódy a vody a vydrhnite špongiou, aby ste zničili zatvrdnuté škvrny.
Na začiatku je vhodné vynechať pripravené čistiace prostriedky na rúry, pretože obsahujú veľa agresívnych chemikálií. Ak vám čistenie nepôjde, môžete na záver siahnuť po nich.
Krok 7: Vyčistite mikrovlnnú rúru
Utrite vnútro mikrovlnnej rúry. Aby ste najskôr uvoľnili čiastočky jedla zachytené na stenách mikrovlnky, vložte do mikrovlnnej rúry šálku vody s citrónom na dve až tri minúty a nechajte ju tam. Ak je sklenená doska odnímateľná, umyte ju alebo prejdite do umývačky riadu.
Krok 8: Vyčistite umývadlo
Rozžiarte svoj drez kvapkou Cifu a potom poriadne utrite. A nezabudnite vyleštiť kohútik a príslušenstvo!
Krok 9: Vyčistite drvič odpadu
Prvá vec. Vypnite napájanie vašej likvidácie odpadu. Až potom bude bezpečné ho vyčistiť do hĺbky.
Začnite tým, že povrch vydrhnete mydlom a vodou. Potom nasypte do odpadu pol šálky sódy bikarbóny. Ďalej na to nalejte plnú šálku bieleho octu. Nechajte pôsobiť 10 minút.
Likvidáciu môžete znova pripojiť a spustiť ju horúcou vodou, aby ste všetko vypláchli. Pre voňavú kuchyňu hoďte plátok citróna do odpadu a rozdrvte ho.
Krok 10: Vyčistite spodok chladničky a rúry
Pred čistením podlahy si vezmite prachovku s dlhou rúčkou a prejdite pod chladničku a rúru, aby ste odstránili nahromadené prachové chumáče, jedlo a ktovie čo ešte. Na vysávač môžete použiť aj úzky hadicový nástavec.
Krok 11: Vyčistite podlahy
Nakoniec je čas vyčistiť podlahu. Po upratovaní, ktoré ste robili, to bude naozaj potrebovať. Najprv podlahu pozametajte a potom vydrhnite čistiacim prostriedkom podľa vlastného výberu. Ak máte dláždenú podlahu so špárovacou hmotou, použite čistiacu kefu na odstránenie nečistôt a iných nečistôt.
Kontrolný zoznam hĺbkového čistenia kúpeľne
Kúpeľňa je ďalšou miestnosťou, ktorá si z času na čas určite vyžaduje extra pozornosť. Tu je postup, ako ju hĺbkovo vyčistiť zhora nadol:
Krok 1: Dezinfikujte umývadlo
Nastriekajte dobrý viacúčelový čistič a vydrhnite drez špongiou. Ak má vaše umývadlo okolo hornej časti členitý okraj, môžete ho vyčistiť zubnou kefkou. Opláchnite horúcou vodou.
Pre čerstvejší odtok z drezu nasypte do odtoku trochu jedlej sódy a potom pridajte ocot, aby ste prirodzeným spôsobom rozložili odpad.
Krok 2: Odstráňte a vyčistite sprchový záves
Ak je to možné, hoďte sprchový záves do práčky. Ak je záves pokrytý plesňou, budete ho musieť zlikvidovať.
V opačnom prípade ho postriekajte horúcou vodou a bielym octom a opláchnite. Môžete ho tiež vydrhnúť jemnou handričkou.
A ak sú háčiky na sprchových závesoch špinavé, nezabudnite ich tiež vyčistiť. Môžete ich namočiť do misky s horúcou mydlovou vodou.
Krok 3: Vyčistite sprchu alebo vaňu
Ak chcete začať, odstráňte všetko zo sprchy. Potom nastriekajte na celú vaňu a steny viacúčelový čistiaci prostriedok alebo zmes octu a horúcej vody. Nechajte to všetko trochu namočené a potom vydrhnite. Na to dobre poslúži stará hubka na riad.
Ak chcete vyčistiť špárovaciu hmotu na dlaždice alebo tie otravné oblasti okolo vane, vezmite si starú zubnú kefku. Môžete zmiešať rovnaké diely jedlej sódy a vody, aby ste vytvorili pastu, ktorá odstráni mydlovú penu.
Keď budete hotoví, budete chcieť mať istotu, že to všetko opláchnete. Môžete sprchový kút pár minút sprchovať horúcou vodou, aby para pomohla vyčistiť čistiace prostriedky.
Ak máte kamennú alebo mramorovú sprchu, uistite sa, že nepoužívate žiadne abrazívne čistiace prostriedky a skontrolujte, ktoré produkty sú pre váš konkrétny materiál bezpečné.
Krok 4: Vyčistite sprchovú hlavicu
Sprchová hlavica je niečo, čo sa pri hlbokom čistení často prehliada, ale je to možno jedno z najšpinavších miest vo vašej kúpeľni.
Na čistenie sprchovej hlavice budete potrebovať iba horúcu vodu a biely ocot. Ak je vaša sprchová hlavica odnímateľná, môžete ju namočiť do misky s týmto roztokom. Ak nie, naplňte ním igelitové vrecko a priviažte ho okolo sprchovej hlavice, aby mohol dobre nasiaknuť.
Potom hlavicu vydrhnite, opláchnite, osušte a znova pripevnite.
Krok 5: Vyčistite toaletu
Prečo čistiť záchod ako posledný? Pretože môžete použiť tú istú špongiu, akú ste použili na umývadlo a sprchu, a potom ju vyhodiť. Je to skvelý spôsob, ako sa vyhnúť plytvaniu špongiami a zároveň zabezpečiť, aby ste si ich nikdy náhodou nepomiešali.
Na vnútornú stranu misy použite záchodovú kefu a čistiaci prostriedok. Obľúbené kefky s doplniteľnými čistiacimi vankúšikmi všetko ešte uľahčia.
Aby ste sa zbavili odolných škvŕn, odborníci odporúčajú peroxid vodíka. Stačí naniesť, nechať pôsobiť, vydrhnúť a opláchnuť.
A nezabudnite dezinfikovať základňu vašej toalety, pretože je to často jedno z najšpinavších miest vo vašej domácnosti. Je to miesto, kde je toaleta pripevnená o dlážku.
Krok 6: Utrite podlahu
Práca zhora nadol pri upratovaní je skutočne potešujúca, pretože sa môžete poobzerať po svojich predchádzajúcich prácach, kým skončíte utieraním podlahy.
Krok 7: Vyčistite filtre práčky a sušičky
Filtre sušičky naplnené vláknami predstavujú veľké nebezpečenstvo požiaru, preto ich nezabudnite vyčistiť. V závislosti od nastavenia vášho stroja možno budete musieť zavolať odborníka, ktorý vám pomôže s demontážou.
Podobne, ak má vaša práčka filter, mali by ste vyčistiť aj ten, pretože sa môže naplniť nečistotami a odpadkami.
Krok 8: Vyčistite práčku
Len preto, že tento tento spotrebič čistí veci, neznamená to, že ho nemusíte čistiť. Skôr ako začnete, prečítajte si návod na použitie, kde nájdete konkrétne pokyny.
Ak chcete práčku vyčistiť, najskôr utrite zásuvky mydlom a vodou. Potom zmiešajte ¼ šálky jedlej sódy s ¼ šálkou vody a nalejte ju do dávkovača pracieho prostriedku. Pridajte štyri šálky obyčajného bieleho octu priamo do vane. Spustite cyklus na normálnom nastavení s horúcou vodou. Ak sa ocot úplne nevymyje, spustite ďalší cyklus.
Nakoniec môžete vonkajší povrch stroja utrieť teplou mydlovou handričkou.
Kontrolný zoznam hĺbkového čistenia pre spálňu
Vaša spálňa je vašou svätyňou, preto ju pri hĺbkovom upratovaní nezanedbávajte. Stačí trocha zvýšenej pozornosti, aby sa váš súkromný priestor dostal do špičkovej formy. Vedľajší bonus? Budete lepšie spať – verte nám!
Krok 1: Vyzlečte posteľ a vyperte všetku bielizeň
Vyzlečte posteľ a hoďte bielizeň do prania. Dodá vám to motiváciu, ktorú potrebujete na to, aby bol zvyšok miestnosti rovnako čistý, takže to urobte ako prvé.
Krok 2: Vyčistite aj vložky do vankúšov
Áno, mali by ste vyprať nielen obliečky na vankúše, ale aj samotné vankúše, pretože môžu obsahovať baktérie a alergény.
Rôzne vložky majú rôzne pravidlá čistenia, preto postupujte podľa pokynov na štítku starostlivosti.
Krok 3: Vyčistite matrac do hĺbky
Z času na čas je dobré matrac vyčistiť do hĺbky.
Všetko posypte sódou bikarbónou a nechajte asi hodinu odležať. Potom vysajte celý matrac, aby ste získali čistejšie lôžko.
Máte škvrny? Vyriešte ich individuálne teplou vodou a jediným dotykom saponátu na riad alebo enzýmového čističa.
Krok 4: Odprášte nábytok
Pred dôkladným oprášením odstráňte predmety, ako sú šperkovnice, flakóny na parfumy a rámy obrazov.
Vezmite mäkkú handričku a svoj obľúbený sprej na prach a odprášte svoj nábytok zhora nadol. Uistite sa, že ste trafili všetky malé zákutia. A nezabudnite na hornú časť postele.
Krok 5: Vyčistite priestor pod posteľou
Kým je váš matrac čistý, využite túto príležitosť na vymazanie všetkého náhodného odpadu, ktorý sa vám povaľoval pod posteľou.
Pravdepodobne nájdete veľa prachu a ak máte domáceho maznáčika, bude tam aj veľa chlpov. Pomocou vysávača dôkladne vyčistite spodok.
Krok 6: Vysajte alebo utrite podlahy
Vysávač zatiaľ neodkladajte! Prejdite ním po podlahe, aby ste vysali všetko, čo sa na ňom usadilo odkedy ste začali upratovať. Ak máte drevené podlahy, poutierajte ich.
Podobne postupujte aj pri upratovaní obývačky – najprv vyčistite gauč a vyprášte vankúše, potom utrite prach a nakoniec povysávajte a utrite podlahu.
Zdroj: Christin Perry, https://bestlifeonline.com/deep-cleaning-checklist/