Čo je sebauvedomenie? Aké je verejné a súkromné sebauvedomenie?

0
Čo je sebauvedomenie? Aké je verejné a súkromné sebauvedomenie?
https://unsplash.com/photos/dvXGnwnYweM

Sebauvedomenie je vaša schopnosť vnímať a chápať veci, ktoré vás robia tým, kým ste ako jednotlivca, vrátane vašej osobnosti, činov, hodnôt, presvedčení, emócií a myšlienok. V podstate ide o psychologický stav, v ktorom sa stredobodom pozornosti stáva ja.

Zatiaľ čo sebauvedomenie je ústredným bodom toho, kým ste, nie je to niečo, na čo sa sústredíte v každom okamihu každého dňa. Namiesto toho sa sebauvedomenie zamotá do štruktúry toho, kto ste, a objavuje sa v rôznych bodoch v závislosti od situácie a vašej osobnosti.​

Je to jedna z prvých zložiek sebapoňatia, ktorá sa objavuje v živote človeka. Ľudia sa nerodia s úplným sebavedomím. Dôkazy však naznačujú, že dojčatá majú základný zmysel pre sebauvedomenie.

Dojčatá si uvedomujú, že sú oddelené od ostatných, čo dokazuje správanie, ako je reflex zakoreňovania, pri ktorom dieťa hľadá bradavku, keď sa im niečo dotkne tváre. Vedci tiež zistili, že aj novorodenci sú schopní rozlišovať medzi vlastným a nevlastným dotykom.

pixabay.com

Rozvoj sebauvedomenia

Štúdie preukázali, že komplexnejší pocit sebauvedomenia sa objavuje okolo jedného roka života a stáva sa oveľa rozvinutejším približne vo veku 18 mesiacov. Výskumníci Lewis a Brooks-Gunn vykonali štúdie, ktoré sledovali, ako sa rozvíja sebauvedomenie.

Vedci aplikovali červenú bodku na nos dieťaťa a potom ho pridržali oproti zrkadlu. Deti, ktoré sa spoznali v zrkadle, siahli skôr po vlastnom nose ako po odraze v zrkadle, čo naznačovalo, že majú aspoň nejakú úroveň sebauvedomenia.

Lewis a Brooks-Gunn zistili, že takmer žiadne dieťa mladšie ako jeden rok by nesiahlo skôr na vlastný nos ako na odraz v zrkadle. Asi 25 % dojčiat medzi 15. a 18. mesiacom si siahla na vlastný nos, zatiaľ čo asi 70 % dojčiat medzi 21. a 24. mesiacom tak urobilo tiež.

Je dôležité poznamenať, že štúdia Lewisa a Brooksa-Gunna naznačuje iba vizuálne sebauvedomenie dieťaťa, deti môžu mať v skutočnosti iné formy sebauvedomenia aj v tomto ranom období života. Napríklad výskumníci Lewis, Sullivan, Stanger a Weiss navrhli, že vyjadrenie emócií zahŕňa sebauvedomenie, ako aj schopnosť premýšľať o sebe vo vzťahu k iným ľuďom.

Prečítajte si: Ako ženy vnímajú sami seba pri investovaní? Majú nízke sebavedomie

Sebauvedomenie sa začína objavovať u detí vo veku okolo 1 a pol roka

Vedci navrhli, že oblasť mozgu známa ako predná cingulárna kôra nachádzajúca sa v oblasti predného laloku hrá dôležitú úlohu pri rozvoji sebauvedomenia. Štúdie tiež použili zobrazovanie mozgu, aby ukázali, že táto oblasť sa aktivuje u dospelých, ktorí si uvedomujú seba samého.

Experiment Lewisa a Brooksa-Gunna naznačuje, že sebauvedomenie sa začína objavovať u detí vo veku okolo 18 mesiacov, čo je vek, ktorý sa zhoduje s rýchlym rastom vretenovitých buniek v prednej cingulárnej kôre.

Jedna štúdia však zistila, že pacient si zachoval sebauvedomenie aj pri rozsiahlom poškodení oblastí mozgu vrátane ostrovčeka a prednej cingulárnej kôry. To naznačuje, že tieto oblasti mozgu nie sú potrebné pre väčšinu aspektov sebauvedomenia a že vedomie môže namiesto toho pochádzať z interakcií distribuovaných medzi mozgovými sieťami.

Úrovne sebauvedomenia

Ako si teda deti presne uvedomujú seba ako samostatné bytosti? Jedna hlavná teória sebauvedomenia, ktorú predstavil vývojový psychológ Philippe Rochat, naznačuje, že existuje päť úrovní sebauvedomenia. Deti prechádzajú týmito štádiami medzi narodením a približne vo veku 4 alebo 5:1.

1. Diferenciácia: Dieťa začína uznávať svoj vlastný odraz. Môžu zistiť, že na pohľade na ich odraz je niečo iné alebo zvláštne.
2. Situácia: Bábätko začína rozpoznávať svoj vlastný odraz, bytie a pohyby ako oddelené od tých okolo.
3. Identifikácia: Toto je fáza, počas ktorej dieťa plne vie, že je to jeho vlastný odraz v zrkadle. Vedia: „Toto som ja.“
4. Stálosť: Majú úplný zmysel pre seba a dokážu sa identifikovať na obrázkoch alebo videách, aj keď sa ich vzhľad mení.
5. Sebavedomie: Dieťa si prispôsobuje pohľad tretej osoby na seba; uvedomí si myšlienku, že ho iní vnímajú určitým spôsobom. To môže viesť k pocitom, ako je hrdosť alebo hanba.

Foto: pixabay.com

Typy sebauvedomenia

Psychológovia často rozdeľujú sebauvedomenie na dva rôzne typy, buď verejné alebo súkromné.

Verejné sebauvedomenie

Tento typ sa objavuje, keď si ľudia uvedomujú, ako sa javia ostatným. Verejné sebauvedomenie sa zvyčajne objavuje v situáciách, keď sú ľudia v centre pozornosti.

Tento typ sebauvedomenia často núti ľudí dodržiavať sociálne normy. Keď sme si vedomí toho, že sme sledovaní a hodnotení, často sa snažíme správať spôsobom, ktorý je spoločensky akceptovateľný a žiaduci.

Verejné sebauvedomenie môže tiež viesť k úzkosti z hodnotenia, pri ktorej sa ľudia stávajú utrápení, úzkostliví alebo sa obávajú toho, ako ich vnímajú ostatní.

Príklady verejného sebauvedomenia

Verejné sebauvedomenie môžete zažiť na pracovisku, keď robíte veľkú prezentáciu. Alebo to môžete zažiť, keď rozprávate príbeh skupine priateľov.

Súkromné sebauvedomenie

Tento typ nastáva, keď si ľudia uvedomujú niektoré aspekty seba samých, ale iba súkromným spôsobom. Napríklad vidieť svoju tvár v zrkadle je typ súkromného sebauvedomenia.

Príklady súkromného sebauvedomenia

Pocit, že sa vám stiahne žalúdok, keď si uvedomíte, že ste sa zabudli učiť na dôležitý test, alebo pocítite, ako sa vám rozbúši srdce, keď uvidíte niekoho, kto vás priťahuje, sú tiež príklady súkromného sebauvedomenia.

Ako zlepšiť svoje sebauvedomenie

Ako teda pestovať sebauvedomenie? Existuje mnoho spôsobov, ako môžete trénovať prítomnosť seba a svojich emócií, čo zase môže pomôcť zlepšiť vaše sebauvedomenie.

Meditácia

Meditácia môže byť obzvlášť užitočná prax, pretože sa nemusíte starať o to, aby ste niečo zmenili – keď si všimnete, čo sa deje počas meditácie, môžete si lepšie uvedomiť svoje myšlienky a pocity.

Možno si všimnete, že držíte napätie napríklad zovretím čeľuste, alebo že máte tendenciu sa tak obávať o budúcnosť, že je pre vás ťažké byť v prítomnom okamihu. To všetko sú cenné informácie, ktoré vám môžu pomôcť spoznať seba a svoje tendencie.

Vedenie denníka

Zapisovanie do denníka je prax v sebareflexii, ktorá vám môže pomôcť všimnúť si spôsoby, akými máte tendenciu myslieť a správať sa, a dokonca aj to, ktoré oblasti vo svojom živote by ste si možno želali zlepšiť. Môže to byť terapeutický spôsob, ako získať pohľad na svoje životné udalosti a vzťahy.

Načo je dobré viesť si dennik?

pixabay.com

Talk terapia

Počas terapie – ako je kognitívna behaviorálna terapia (CBT) – s vami terapeut spolupracuje na riešení negatívnych vzorcov myslenia alebo správania.

Ak napríklad pochopíte základnú príčinu svojich negatívnych myšlienok, budete vo výhodnejšej pozícii, aby ste ich zmenili a namiesto toho použili zdravé mechanizmy na zvládanie.

Rozvíjanie svojej emocionálnej inteligencie

Sebauvedomenie a emocionálna inteligencia (EQ) idú ruka v ruke. EQ označuje schopnosť človeka vnímať svoje vlastné emócie, ako aj emócie iných ľudí. Niekto s vysokým EQ je schopný efektívne reagovať na emócie empatiou a súcitom.

Samozrejme, nikto nie je dokonalý a EQ je zručnosť ako každá iná. Ale tým, že sa naučíte vyjadrovať svoje vlastné emócie zdravým spôsobom a praktizujete aktívne počúvanie vo svojich vzťahoch, prispievate aj k rozšíreniu svojho vlastného sebauvedomenia.

Sebavedomie

Niekedy si ľudia môžu príliš uvedomiť seba samého a prejsť do toho, čo je známe ako sebauvedomenie. Mali ste niekedy pocit, že vás všetci sledujú, posudzujú vaše činy a čakajú, čo budete robiť ďalej? Tento zvýšený stav sebauvedomenia môže v niektorých prípadoch spôsobiť, že sa budete cítiť trápne a nervózne.

V mnohých prípadoch sú tieto pocity sebauvedomenia len dočasné a vznikajú v situáciách, keď sme „v centre pozornosti“. Pre niektorých ľudí však nadmerné sebauvedomenie môže odrážať chronický stav, ako je sociálna úzkostná porucha.

Zatiaľ čo sebauvedomenie hrá rozhodujúcu úlohu v tom, ako rozumieme sebe a ako sa správame k druhým a svetu, nadmerné sebauvedomenie môže viesť k problémom, ako sú úzkosť a stres.

Ak bojujete so sebauvedomením, prediskutujte svoje príznaky s lekárom alebo odborníkom na duševné zdravie, aby ste sa dozvedeli viac o tom, čo môžete urobiť, aby ste sa s týmito pocitmi vyrovnali.

www.verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie