Čo má spoločné Frida a informačné technológie?

0
Čo má spoločné Frida a informačné technológie?
Foto: Frida Talks Tech

Fridu Kahlo ako slávnu mexickú maliarku a osobnosť začiatku 20. storočia asi netreba predstavovať. Ale čo má spoločné s IT? Skupina Aj Ty v IT si ju vybrala ako „maskota“ pre svoj event určený všetkým ženám, ktoré sa neboja pôsobiť v IT oblasti, alebo by to chceli skúsiť.

Do Bratislavy prichádza výnimočný meetup ajťáčiek alebo IT sektor nesmie prísť ani o jednu šikovnú ženu!

Na jednej strane ženy, ktoré úspešne prerazili v “mužskom” svete IT. Ženy, ktoré sa šťastne cítia doma s rodinou, ale aj pri analýze dát, vývoji počítačových hier, umelej inteligencie alebo programovaní. Na druhej strane ženy, mladšie, staršie, s rodinami či single, ktoré túžia nahliadnuť do sveta IT a byť jeho súčasťou. Čo ich všetky spája? Unikátne podujatie s názvom Frida Talks Tech, ktoré prináša organizácia Aj Ty v IT.

Po veľkom úspechu pilotného podujatia v Košiciach, kde sa všetky lístky vypredali raketovou rýchlosťou, zavíta v piatok, 8. Júna, 2018, podujatie Frida Talks Tech aj do Bratislavy.

aj ty v IT, frida talks tech, technologie
Foto: AjtyvIT.sk

Kde to celé začalo

S myšlienkou združiť komunitu žien v IT sme prišli spolu s kamarátkou Máriou Virčíkovou, známou ajťáčkou. Obe sme mali potrebu stretávať sa s inými ženami z odboru, vymieňať si skúsenosti a navzájom sa podporovať. Žiaľ, žiadne podujatie s podobným cieľom sme v Košiciach nenašli. Preto sme myšlienku stretnutia rozpracovali v rámci Aj Ty v IT, kde momentálne obe pôsobíme.” spomína na začiatky tejto cesty Lenka Hlinková, spoluorganizátorka podujatia, autorka knihy Ženský algoritmus.

A tak začali mesiace príprav a organizovania. Vyplatilo sa. “Našou túžbou je vytvárať podmienky na budovanie silnej komunity žien na technických pozíciách a zároveň inšpirovať ďalšie dievčatá a ženy k štúdiu a kariére v IT,” približuje Virčíková.Už počas našej práce s mladšími dievčatami vídame silnú absenciu vzájomnej podpory a zdieľania. Toho, že dievčatám chýbajú vzory a možnosť poradiť sa so staršími. Preto práve organizujeme meetup Frida Talks Tech, aby sme už mladším dievčatám ukázali, že v IT svete nájdu vždy pomoc a podporu – u druhých žien alebo u nás,“ objasňuje riaditeľka Aj Ty v IT, Petra Kotuliaková.

event, zeny v IT, frida talks tech, technologie
Foto: Frida Talks Tech

Frida je smart

Organizátorky sa pri vymýšľaní názvu IT meetupov rozhodli inšpirovať známou maliarkou Fridou Kahlo, keďže reprezentuje silu ženy, bojovníčky. V prenesenom význame zosobňuje práve tie, ktoré sa nebáli vstúpiť do “mužského” sveta IT. Okrem toho chceli organizátorky prepojiť technický svet kódu s kreativitou a umením a ukázať tak, že IT odvetvie nie je nutne iba o “nudnom” programovaní. A tak vznikol originálny vizuál podujatí Frida Talks Tech – umelecký autoportrét Fridy s cool smart hodinkami a virtuálnou realitou na čele.

Frida v Bratislave ponúka bohatý program

Hlavným mottom podujatia je zobraziť rôznorodosť, ktorú IT svet ponúka. V podobe inšpiratívnych príbehov žien, ktoré v IT prerazili, budú zastúpené témy ako vývoj počítačových hier, data science, umelá inteligencia, UX či učenie programovania na školách.

Pozvanie prijali známe ženy z IT, ktoré v tomto odvetví prerazili. “Mám rada Fridu, mám rada umenie a mám rada technológie. Aj vďaka technológiám podľa mňa žijeme v jednej z najúžasnejších ér plnej objavov, explorovania a posúvania možností, a preto o technológiách a rolách žien v tech svete sa oplatí hovoriť a počúvať,” približuje Lucia Šicková, spoluzakladateľka Pixel Federation, jedna z rečníčok. Okrem nej sa o svoj príbeh podelia aj Alex Janiak, šéfka programátorov a databázových špecialistov vo firme Soitron, spoluzakladateľka Slovenskej User Experience Asociácie (SUXA), Michaela Kociová, ktorá momentálne pôsobí vo svetoznámej firme Sygic, Nikola Ondríková zo Swiss Re a iné.

Navyše, počas networkingu si účastníčky budú môcť vyskúšať virtuálnu realitu a stretnúť sa pri tematických stoloch so startupistkami, mentorkami, freelancerkami a programátorkami. Môžu si skúsenosti nielen vymieňať, ale i nabrať inšpiráciu, ako v IT svete začať a preraziť.

Lístky na toto podujatie sa dajú zakúpiť online na tomto linku.

Na Facebooku postupne odhaľujeme celý program podujatia.

 

žiadne príspevky na zobrazenie