Čo má spoločné Frida a informačné technológie?

0
Čo má spoločné Frida a informačné technológie?
Foto: Frida Talks Tech

Fridu Kahlo ako slávnu mexickú maliarku a osobnosť začiatku 20. storočia asi netreba predstavovať. Ale čo má spoločné s IT? Skupina Aj Ty v IT si ju vybrala ako „maskota“ pre svoj event určený všetkým ženám, ktoré sa neboja pôsobiť v IT oblasti, alebo by to chceli skúsiť.

Do Bratislavy prichádza výnimočný meetup ajťáčiek alebo IT sektor nesmie prísť ani o jednu šikovnú ženu!

Na jednej strane ženy, ktoré úspešne prerazili v “mužskom” svete IT. Ženy, ktoré sa šťastne cítia doma s rodinou, ale aj pri analýze dát, vývoji počítačových hier, umelej inteligencie alebo programovaní. Na druhej strane ženy, mladšie, staršie, s rodinami či single, ktoré túžia nahliadnuť do sveta IT a byť jeho súčasťou. Čo ich všetky spája? Unikátne podujatie s názvom Frida Talks Tech, ktoré prináša organizácia Aj Ty v IT.

Po veľkom úspechu pilotného podujatia v Košiciach, kde sa všetky lístky vypredali raketovou rýchlosťou, zavíta v piatok, 8. Júna, 2018, podujatie Frida Talks Tech aj do Bratislavy.

aj ty v IT, frida talks tech, technologie
Foto: AjtyvIT.sk

Kde to celé začalo

S myšlienkou združiť komunitu žien v IT sme prišli spolu s kamarátkou Máriou Virčíkovou, známou ajťáčkou. Obe sme mali potrebu stretávať sa s inými ženami z odboru, vymieňať si skúsenosti a navzájom sa podporovať. Žiaľ, žiadne podujatie s podobným cieľom sme v Košiciach nenašli. Preto sme myšlienku stretnutia rozpracovali v rámci Aj Ty v IT, kde momentálne obe pôsobíme.” spomína na začiatky tejto cesty Lenka Hlinková, spoluorganizátorka podujatia, autorka knihy Ženský algoritmus.

A tak začali mesiace príprav a organizovania. Vyplatilo sa. “Našou túžbou je vytvárať podmienky na budovanie silnej komunity žien na technických pozíciách a zároveň inšpirovať ďalšie dievčatá a ženy k štúdiu a kariére v IT,” približuje Virčíková.Už počas našej práce s mladšími dievčatami vídame silnú absenciu vzájomnej podpory a zdieľania. Toho, že dievčatám chýbajú vzory a možnosť poradiť sa so staršími. Preto práve organizujeme meetup Frida Talks Tech, aby sme už mladším dievčatám ukázali, že v IT svete nájdu vždy pomoc a podporu – u druhých žien alebo u nás,“ objasňuje riaditeľka Aj Ty v IT, Petra Kotuliaková.

event, zeny v IT, frida talks tech, technologie
Foto: Frida Talks Tech

Frida je smart

Organizátorky sa pri vymýšľaní názvu IT meetupov rozhodli inšpirovať známou maliarkou Fridou Kahlo, keďže reprezentuje silu ženy, bojovníčky. V prenesenom význame zosobňuje práve tie, ktoré sa nebáli vstúpiť do “mužského” sveta IT. Okrem toho chceli organizátorky prepojiť technický svet kódu s kreativitou a umením a ukázať tak, že IT odvetvie nie je nutne iba o “nudnom” programovaní. A tak vznikol originálny vizuál podujatí Frida Talks Tech – umelecký autoportrét Fridy s cool smart hodinkami a virtuálnou realitou na čele.

Frida v Bratislave ponúka bohatý program

Hlavným mottom podujatia je zobraziť rôznorodosť, ktorú IT svet ponúka. V podobe inšpiratívnych príbehov žien, ktoré v IT prerazili, budú zastúpené témy ako vývoj počítačových hier, data science, umelá inteligencia, UX či učenie programovania na školách.

Pozvanie prijali známe ženy z IT, ktoré v tomto odvetví prerazili. “Mám rada Fridu, mám rada umenie a mám rada technológie. Aj vďaka technológiám podľa mňa žijeme v jednej z najúžasnejších ér plnej objavov, explorovania a posúvania možností, a preto o technológiách a rolách žien v tech svete sa oplatí hovoriť a počúvať,” približuje Lucia Šicková, spoluzakladateľka Pixel Federation, jedna z rečníčok. Okrem nej sa o svoj príbeh podelia aj Alex Janiak, šéfka programátorov a databázových špecialistov vo firme Soitron, spoluzakladateľka Slovenskej User Experience Asociácie (SUXA), Michaela Kociová, ktorá momentálne pôsobí vo svetoznámej firme Sygic, Nikola Ondríková zo Swiss Re a iné.

Navyše, počas networkingu si účastníčky budú môcť vyskúšať virtuálnu realitu a stretnúť sa pri tematických stoloch so startupistkami, mentorkami, freelancerkami a programátorkami. Môžu si skúsenosti nielen vymieňať, ale i nabrať inšpiráciu, ako v IT svete začať a preraziť.

Lístky na toto podujatie sa dajú zakúpiť online na tomto linku.

Na Facebooku postupne odhaľujeme celý program podujatia.

 

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu