Aké úspešné ženy sú pozvané na Ples v opere?

0
Aké úspešné ženy sú pozvané na Ples v opere?
Ani slovenský Ples v Opere sa nebude konať

Už v sobotu sa uskutoční známy dobročinný Ples v opere. Okrem moderátorky, ktorá bude otvárať 19. ročník plesu, herečky Lucie Hurajovej, už poznáme mená niektorých hostí. A vybrali sme päť žien, ktoré sa zúčastnia na základe svojho úspešného podnikania alebo profesie. Svojou prítomnosťou dokážu, že dobročinnosť a nezištná pomoc iným  je im veľmi blízka. Podporia tak charitatívny rozmer podujatia, ktorým je už po druhýkrát podpora vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením.

Doba sa totiž zmenila a už dávno nemajú skvelého podnikateľského ducha len muži. Čoraz viac výrazným spôsobom ovplyvňujú biznis na Slovensku aj ženy, ktoré so svojimi osobnými aj profesionálnymi príbehmi a podnetnými názormi môžu byť inšpiráciou pre mnohé z nás.

Medzi významnými hosťami Plesu v opere budú aj bývalá viceguvernérka NBS a zástupkyňa šéfa VÚB banky Elena Kohútiková, generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová, akademická maliarka, riaditeľka reklamnej agentúry a manželka speváka Janka Kurica Simona Bubánová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová, či riaditeľka spoločnosti Mary Kay pre Slovenskú republiku Edita Szabóová. Všetky z nich nám prezradili ich návod k úspechu a priblížili nám viac ich inšpiratívnu cestu, ktorá k nemu viedla. Vyjadrili sa aj k pálčivej téme inkluzívneho vzdelávania detí na Slovensku.

Elena Kohútiková: Je dôležité milovať to, čo robíme, potom sa pre nás práca stáva zábavou.

Ako malá chcela byť tlmočníčkou a prekladateľkou, jej snom bolo študovať cudzie jazyky, aby sa dostala za hranice a spoznala aj iný svet. Študovala na Slovensku, pretože v tom čase nebolo veľa možností dostať sa na vysokú školu v zahraničí a ak, tak iba v socialistických krajinách. „Mojej kariére štúdium veľmi prospelo. Aj keď som študovala za socializmu, vysoká škola ma naučila myslieť a hľadať súvislosti, čo mi potom v reálnej praxi veľmi pomohlo.“ Sama priznáva, že nikdy vedome po žiadnej kariére netúžila. Chcela si dobre robiť svoju prácu, mať rodinu a spočiatku to vyzeralo tak, že sa bude realizovať vo vede.

elena kohutikova
Elena Kohútiková

Nakoniec však prišiel v jej živote obrovský zvrat. „Prvá a zásadná zmena nastala vtedy, keď nečakane vo veku 31 rokov zomrel manžel pri autohavárii. Tak som sa z minúty na minútu stala živiteľkou rodiny, a to bol zásadný míľnik v mojom živote. Tam sa to všetko zmenilo.“

Do VÚB nastúpila v roku 2006 po dlhých rokoch strávených v Národnej banke Slovenska. Jej úlohou bolo riadiť úsek Kapitálových a finančných trhov a tiež bola zodpovedná aj za zavedenie eura. Práve po zavedení eura dostala ponuku byť zástupkyňou generálneho riaditeľa, kde bola zodpovedná za väčšinu činností, bez ktorých by banka nemohla existovať.

V roku 2015 sa stala víťazkou významnej ankety Slovenka roka, kde získala titul Absolútna Slovenka roka. Z postu zástupkyne generálneho riaditeľa VÚB odišla v roku 2017, a to z viacerých dôvodov. Tým najdôležitejším z nich bol ten, že sa po dlhoročnej  úspešnej kariére chcela viac venovať svojim vnúčatám.

Počas svojej kariéry sa tiež venovala postaveniu žien v biznise a dlhodobo podporovala ich podnikateľské aktivity a vzdelávanie. Pokiaľ ide o rady či návod pre ženy, aby boli úspešné, Elena v tom má jasno: „Je dôležité milovať to, čo robíme, potom sa pre nás práca stáva zábavou. Nevzdať sa pri prvom, ani pri druhom neúspechu, venovať dostatok času príprave a vzdelávaniu a hlavne – obklopiť sa vynikajúcimi spolupracovníkmi.“

Dobročinný Ples v opere je pre ňu spoločenskou udalosťou roka, na ktorú sa každý rok teší, a to najmä pre jeho charitatívny rozmer, ktorý veľmi podporuje. „Myšlienka inklúzie zdravotne znevýhodnených detí do normálneho vzdelávacieho procesu ma veľmi oslovila. Je predsa prirodzené, aby všetky deti dostali rovnaké podmienky na vzdelávanie,“ uzatvára charizmatická úspešná Slovenka.

Ingrid Fašiangová: Snažím sa nesnívať svoj život, ale žiť svoje sny!

Ingrid je už štvrtú divadelnú sezónu generálnou riaditeľkou Divadla Nová scéna. K divadlu, hudbe a tancu bola vedená už od malička. „Pochádzam z umeleckej rodiny a už ako dieťa som túžila stať sa baletkou, ale otec – choreograf, mi v tom zabránil, nakoľko vedel, aké je  to povolanie náročné a krátkodobé.“

Študovala na VŠMU Divadelnú vedu a celý život ostala verná umeniu. Začínala v redakcii zábavy STV, potom nasledovali dlhé roky v Umeleckých scénach Slovkoncertu a Istropolise až začala pracovať ako umelecká manažérka v Divadle Nová scéna. Na tomto poste pobudla tri roky a po odchode začala podnikať v oblasti kultúry. Založila umeleckú agentúru Istroart, ktorá realizuje rôzne umelecké projekty. Napokon sa však v roku 2015 opäť vrátila k jej srdcu najbližšiemu, hudobno-zábavnému divadlu, Novej scéne.

Ingrid Fašiangová
Ingrid Fašiangová

Pre Ingrid je divadlo láskou, takže jej práca je zároveň jej koníčkom, najviac ju teší jeho rôznorodosť. Ingrid má dve dospelé deti, ktoré taktiež odmalička inklinovali k divadlu, folklóru a hudbe. Dôkazom toho je aj herecká kariéra jej syna Mareka, ktorý hrá v obľúbenom slovenskom seriáli Oteckovia. „Moje deti sú mojimi najväčšími a najlepšími kritikmi, ktorých názor si veľmi cením. Radosť mám aj z malej vnučky, ktorá už vo svojich 18 mesiacoch navštevuje detské divadelné predstavenia a doma často predvádza rôzne choreografické kreácie.“

Divadlu Nová scéna sa jej podarilo vrátiť živý orchester aj operetu a v budúcnosti by divákom chcela priniesť aj ďalšie úspešné zahraničné aj pôvodné tituly.

Na dobročinný Ples v opere sa tento rok chystá v sprievode svojho syna Mareka. Téma tohto ročníka je jej veľmi blízka. „Zdravotne znevýhodnené deti majú rovnaké právo na vzdelanie ako ktorékoľvek iné. Mnohé z nich v niektorých oblastiach prevyšujú svojimi schopnosťami deti, ktoré sa nemusia pasovať so žiadnymi problémami,“ dodáva Ingrid, ktorá sa podujatia už raz zúčastnila, a to so svojim kolegom, vtedajším Generálnym riaditeľom SND Mariánom Chudovským.

Prečítajte si aj článok o Česko-Slovenskom plese

Ivana Molnárová: Dajme si záležať na tom, aby sme spoznali hlavne samých seba

Ivana študovala matematiku a fyziku a už v detstve ju fascinoval vesmír, najmä jeho záhadnosť a tajuplné zákony. Priťahoval ju natoľko, že jedno obdobie dokonca túžila stať sa astronautkou. „MatFyz ma naučil myslieť logicky a rozmýšľať rýchlo. Tieto vedomosti využívam dodnes v práci. Dokážem sa rýchlo pozrieť na čísla a porozumieť im a najmä spájať súvislosti.“

Ivana Molnárová
Ivana Molnárová

Pre Ivanu bola pri výbere povolania vždy najpodstatnejším faktorom, aby ju daná práca bavila, a tým pádom aj napĺňala. Tvrdí, že k tomu, aby sme vedeli, na čom máme popracovať, je potrebné poznať samého seba. „Je dôležité poznať svoje plusy. Toto veľa ľudí nevie. Rovnako je dobré spoznať svoj najväčší strach.“

Od roku 2008 pôsobila ako marketingová a obchodná riaditeľka spoločnosti Profesia pre Slovensko, Česko a Maďarsko. Výkonnou riaditeľkou historicky prvého pracovného portálu na Slovensku Profesia.sk sa stala v roku 2010. „Profesia je na Slovensku lídrom online náboru už viac ako 21 rokov. Je to pre nás záväzok. Aj preto sa snažíme byť vzorom v oblasti zamestnávania.“

V roku 2013 získala ocenenie TOP Žena slovenského biznisu, ktorú udeľuje denník Hospodárske noviny – HN Club a nominovaná bola aj týždenníkom Trend pre ocenenie Manažér roka.

Ivane veľmi záleží na tom, aby na pracovisku udržiavala kontakt s ľuďmi a najmä priateľskú a rodinnú atmosféru. „Profesiu a ľudí, s ktorými spolupracujem, mám veľmi rada. Nesmierne ma vie naštartovať, keď vidím, že ľudia radi chodia do práce.

Má dve dospelé deti, s ktorými má veľmi dobrý vzťah. Sama však priznáva, že pred rokmi nebolo jednoduché skĺbiť prácu a súkromný život. „Moji synovia sú úžasní mladí muži a ja sa cítim ako hrdá matka. Keď však boli menší, bolo to náročnejšie. Potrebovala som pomoc mojich svokrovcov a rodičov.“

Na ceste za úspechom je podľa nej dôležitá úcta k životu a k sebe samej. „Keď bude v poriadku moje vnútro, budú v poriadku moje deti, aj vo firme bude pozitívna atmosféra, aj partnerský vzťah bude fungovať.

Dobročinného Plesu v opere sa zúčastní už po niekoľký krát. Právo na vzdelanie považuje za nevyhnutnosť, no  priznáva, že aj z vlastnej praxe je slovenské školstvo pre ňu boľavá téma. „Niekoľkoročné pozorovanie bez veľkého zásahu sa nám vracia v podobe nekvality absolventov, neatraktivity povolania učiteľov, ale aj odchodu mladej generácie do zahraničia. Tému plesu uvítala, lebo jej spoločnosť Profesia pracuje na projekte Výpomoc so srdcom, pomocou ktorého sa snaží zlepšiť podmienky zdravotne znevýhodnených ľudí na trhu práce.

Simona Bubánová: Všetko, čo robíte, vás musí baviť alebo naopak, všetko, čo vás baví, môžete robiť

Simona chcela byť už ako malé dievča maliarkou a tento svoj sen si aj splnila. Vyštudovala VŠVU v Bratislave a E.N.S.B.A v Paríži. Obe štúdia ju veľa naučili a posunuli ju vpred kariérne aj osobnostne. „Vysoká škola na Slovensku ma naučila remeslu a akadémia vo Francúzku ma naučila rozmýšľať a mať nadhľad.“

Simona Bubánová
Simona Bubánová

Roky bola aktívnou súčasťou Československej scény. Vystavovala v najprestížnejších galériách a múzeách sveta ako MOMA v Chicagu, Paríži, Philadelphii, Amsterdame, Prahe a iných mestách.

Okrem výtvarného umenia ju vždy lákala politika a komunikácia. Pracovala v kancelárii prezidenta Václava Havla. Podieľala sa na zakladaní Belgického veľvyslanectva na Slovensku a napokon v roku 1993 odišla do súkromnej sféry a odvtedy sa venuje reklamnému biznisu a komunikácii. To, čím sa živí, ju veľmi baví. „Najviac ma fascinuje prenos myšlienky z jednej hlavy do miliónov hláv. Úprimne ma teší, keď vidím výsledok našej práce všade okolo nás.“

Simona je manželkou známeho slovenského speváka Janka Kurica a je mamou dcéry Klaudie, ktorá tiež nemá od komunikačného biznisu ďaleko. Pred pár rokmi sa stala finalistkou Startup awards a precestovala už veľa konferencií, kde chodí aj prednášať.

Simona chodieva na Dobročinný Ples v opere so svojim manželom Jankom a aj tento rok veľmi radi podporia jeho úsilie pomôcť zdravotne znevýhodneným deťom na ceste k vzdelaniu. „Najprv pokladám za dôležité povedať, že ľudia, ktorí majú viac finančných prostriedkov, majú byť solidárni s tými, ktorým tieto prostriedky z rôznych dôvodov chýbajú. Dobročinný Ples v opere je dobrým príkladom toho, ako sa dá aj popri zábave myslieť na zmysluplné veci.“

Edita Szabóová: Aj úspech má svoju „cenovku“

Edita mala už ako malé dievča veľmi blízko k medicíne a hoci si pôvodne myslela, že z nej bude lekárka, vyštudovala podnikový manažment. Vždy však vnútorne túžila pomáhať všade tam, kde to je potrebné. „Napriek tomu, že som nakoniec študovala manažment, môj sen pomáhať ľuďom sa mi nádherne plní. V našej spoločnosti pomáhame ženám byť  nielen krajšie a sebavedomejšie, ale hlavne ich podporujeme v ich podnikaní byť finančne nezávislé a úspešné.“

Edita Szaboová
Edita Szabóová

V minulosti pôsobila ako obchodná riaditeľka americkej firmy, ktorá sa zaoberala lekárskymi prístrojmi a lekárskou kozmetikou. Jej pobočku neskôr po roku 1993 zakladala na Slovensku. V roku 2000 založila a od tej doby vedie slovenskú pobočku kozmetickej spoločnosti Mary Kay. Spolu s Českou republikou získala už trikrát významné európske ocenenie (Európsky pohár) za najlepšie hospodárske výsledky v Európe. Počas svojej úspešnej kariéry sa môže pochváliť ocenením  ako Najlepší manažér roka, 1. miestom v ankete Hospodárskych novín – TOP 10 žien slovenského biznisu a bola tiež nominovaná v ankete Slovenka roka.

Svoju prácu vníma ako srdcovú záležitosť, ktorej sa venuje s plným nasadením a aj po toľkých rokoch ju stále teší. Najviac ju baví prispievať k  úspechu žien v podnikaní. „Vidieť ženy, ako sa menia v krásne, sebavedomé, úspešné ženy je pocit, ktorý ma napĺňa radosťou a zároveň dáva význam celej mojej práci.“

Jej rodina si už zvykla na to, že je veľmi aktívnou ženou a matkou a že veľa času trávi na pracovných cestách. Skĺbiť prácu a súkromný život je podľa nej náročné, ale nie nemožné. „Ak sú v rodine už deti, potom si to vyžaduje aj logistické zručnosti. Ale ak máte  pri sebe manžela, ktorý je vám skutočným partnerom, tak nájdete spôsob a riešenia, aby ste dokázali fungovať a mať obe oblasti v rovnováhe.“

Pokiaľ ide o Editin návod k úspechu, tak po rokoch bohatých a cenných skúseností sa stotožňuje s prirovnaním, že aj úspech má svoju „cenovku“. „Ja ju vidím v odhodlaní vystúpiť zo zóny komfortu, urobiť niečo viac, nevzdať sa pri prekážkach, posunúť sa vďaka nim a vytrvať. A ak to robíte pre niečo, čo vás baví, tak bude mať vaša práca pre vás zmysel. A je jedno v akej oblasti práve pôsobíte, či pracujete v obchode alebo ste vrcholový športovec.“

Na dobročinný Ples v opere chodieva tradične so svojim manželom a vždy sa na podujatie veľmi tešia. Myšlienku podpory inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením veľmi oceňuje: „Ak sa už od raného detstva naučíme, že v našom okolí sú aj deti so zdravotným znevýhodnením, ale že inak sú to rovnakí ľudia ako my, ktoré sa rovnako radi hrajú, kreslia a sú veľmi inteligentné,  budeme tak k nim pristupovať aj v dospelosti.“

žiadne príspevky na zobrazenie