Čo musíte vedieť predtým, ako sa rozhodnete požiadať o hypotéku?

0
Čo musíte vedieť predtým, ako sa rozhodnete požiadať o hypotéku?

Vlastné bývanie je v živote nutnosťou. Či ste mladý človek alebo i starší, potrebujete svoje vlastné bývanie. Ten, kto má k dispozícií dostatok finančných prostriedkov, tak nemá problém kúpiť vlastný byt alebo dom.

Nie však všetci majú toľko peňazí, aby si mohli zadovážiť svoje vlastné bývanie. Najbežnejším riešením, ako si zaobstarať svoje vlastné bývanie, keď nemáte dostatok peňazí, je využiť možnosť získania hypotéky z banky.

Je však niekoľko vecí, o ktorých by ste mali určite vedieť ešte pred tým, ako sa rozhodnete hypotéku zobrať. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, aké to sú.

Je dôležité mať čistý úverový register

Jednou z najhlavnejších otázok je, či máte čistý úverový register. Ak áno, tak tu nie je žiadny problém. Ale ak ho nemáte čistý, čo znamená, že ste v minulosti napríklad nesplácali splátky, meškali so splátkami pôžičky, prípadne ste mali nejaký nepovolené prečerpania na účte, tak tu je celkom podstatný problém. A tým je, že vám banka žiadny úver neschváli.

Hypotéka musí byť splatená do dôchodkového veku

Hypotéka musí byť splatená do dôchodkového veku, čiže treba dbať na to, aby ste do 65. rokov mali hypotéku splatenú. Pokiaľ ste mladý človek a máte napríklad 25 rokov, tak máte čas na splatenie. Ale ak budete potrebovať hypotéku napríklad v 45. rokoch, tak budete musieť splatiť hypotéku za 20 rokov.

Na jednej strane je to možno výhoda, pretože pri kratšom časovom období veľa nepreplatíte, ale na druhej strane budú aj vaše splátky za hypotéku vyššie.

Poznáte svoje súčasné výdavky?

Ak sa rozhodnete pre hypotekárny úver, tak v takom prípade by ste mali dôkladne poznať svoje výdavky, respektíve náklady na život. Sú oprávnené (potrebné) alebo niektoré z nich sú zbytočné? Viete ich minimalizovať? Tu je dobré poznamenať, že keď sa chce, dá sa všetko.

Poznať svoje najdôležitejšie výdavky je veľmi dôležité, pretože vďaka tomu budete vedieť, aké vysoké splátky si môžete dovoliť a či vôbec budete schopní splácať svoje záväzky voči banke.

Napríklad si skúste vypočítať – vaša splátky za hypotéku by nemala presahovať viac ako 30% vášho príjmu. Splátky za hypotéku je dôležité nastaviť tak, aby ste ich zvládali platiť po celý čas – až do splatenia hypotekárneho úveru.

Pozor na výdavky v budúcnosti

V súčasnosti sa vám môže zdať, že hypotéku dokážete platiť s prehľadom. Ak ste slobodní, bezdetní a bez záväzkov, tak v tom aktuálne nevidieť žiadny problém. Ale čo ak sa vám narodí dieťa alebo zostanete na materskej. Prípadne len zostanete bez práce. Dokážete aj za takýchto okolností platiť splátky hypotéky?

Človek nikdy nevie, čo mu život prinesie do cesty, ale určite treba premýšľať do budúcnosti. Napríklad aj úroková miera je v súčasnosti na minimách, ale časom sa môže zvýšiť. Treba myslieť krok vopred a nie bezhlavo si vziať hypotéku, bez rozmyslenia.

Inzercia

žiadne príspevky na zobrazenie