Čo pokladáte pri podnikaní za najťažšie? Spýtali sme sa piatich podnikavých žien

0
Čo pokladáte pri podnikaní za najťažšie? Spýtali sme sa piatich podnikavých žien
pat_podnikateliek

Oslovili sme päť žien – podnikateliek, ktoré už rozbehli svoj vlastný biznis a spýtali sme sa ich tri otázky – čo považujú pri podnikaní za najťažšie, čo by poradili ženám, ktoré začínajú podnikať a aké vlastnosti sú pre podnikanie dôležité.

1. Čo považujete pri podnikaní za najťažšie?

Andrea Šogorová, majiteľka fitness centra FitCurves:

Andrea Šogorová
Andrea Šogorová
Podnikám už 11 rokov a stále sa striedajú ťažšie obdobia s tými ľahšími. Z môjho pohľadu je najťažšie nastavenie vnútornej disciplíny, obzvlášť ak ste jediným šéfom vy sama. Prokrastinácia na vás totiž čaká za každým rohom. Všetko ostatné, čo iní môžu považovať za ťažké, napr. administratíva, účtovníctvo, personálne alebo strategické vecí sa totiž dajú naučiť alebo delegovať. Ale ak si nenastavíte vlastný harmonogram denných činností a prác, čiastkové aj dlhodobé ciele a reálne na nich nepracujete, tak veľmi rýchlo vás nadšenie zo slobody podnikania prejde. A potom môže nastať veľmi ťažké obdobie.
Za druhé najťažšie považujem hľadanie správnej motivácie. K motivácii totiž patrí uvedomenie si aké hodnoty vaše podnikanie prináša a komu a akému účelu slúži.
Právnička Mária Dvončová, Právne pre rodiča:
Na začiatku sa musíte naučiť veľa vecí. Úplne nových, s ktorými ste sa dovtedy nestretli. Nielen financovanie podnikania, ale aj množstvo administratívy. Nadväzovanie obchodných kontaktov, stretávania sa.

Koučka Ivana Čopová, osobnaznacka.sk

Ivana Čopová
Ivana Čopová

Je viac častí, ktoré nie sú pre mňa jednoduché, avšak za najťažšie považujem získavanie klientov. Na jednej strane trh ukazuje rastúci trend a nárast záujmu o osobný rozvoj, sebaspoznávanie a o rôzne druhy životných zmien sú témou dňa. Veľa ľudí hľadá odpovede na svoje otázky, avšak na druhej strane je fakt, že na tomto všetkom je potrebné pracovať dlhodobejšie. A tu je zlomový bod, kedy sa proklamovaný záujem mení iba na teoretický záujem. Čiže najviac energie investujem do získavania klientov.

Výživová poradkyňa Martina Juhás, martinajuhas.com:

Asi najťažšie bolo získať prvých troch platiacich zákazníkov :).

Koučka Janette Šimková, lifekoucing.sk:
Nemám priečinok na najťažšie, lebo som si už zvykla na to, že všetka zodpovednosť je iba na mne. Výkon mojej práce závisí iba odo mňa, tak musím dobre hospodáriť s energiou. Niekedy zápasím s tým, že sa mi ťažšie oddeľuje pracovný čas a osobný čas.

2. Čo by ste poradili ženám, ktoré začínajú podnikať?

Andrea Šogorová: Aby si našli svojho biznis mentora. Pomocou jeho cielených rád a konštruktívneho pohľadu sa vyhnete mnohým problémom. Pozor však pri jeho výbere. Rozhodujte sa až po osobnom stretnutí a vyberajte z viacerých kandidátov. Okrem vzájomných sympatií je dôležité predstavenie spôsobu vašej spolupráce, jeho pracovné výsledky a podstatná je aj dĺžka jeho vlastného podnikania. Čím dlhšie podniká, tým lepšie, ale päť rokov je z môjho pohľadu minimum.
Mária Dvončová: Aby sa pripravili, že zo začiatku než sa veci rozbehnú, dostanú sa zákazníkom do povedomia si to bude vyžadovať veľa času, úsilia, financií. Dôležité je neporovnávať sa s tými, ktorí podnikajú už dlhšie, prípadne majú za sebou už niekoľko projektov. Predovšetkým, ak vy začínate naozaj poprvýkrát.
Mária Dvončová
právnička Mária Dvončová
Ivana Čopová: Začiatok podnikania je veľmi vzrušujúci moment a prináša veľa novej energie. Avšak všetko chce svoj čas, takže trpezlivosť, odvaha a dať veciam čas sú pre začiatok veľmi dôležité.
Martina Juhás: Pri podnikaní je krásne to, že sa dokážete obklopiť ľudmi, ktorých si sami vyberiete. Rozšírte okruh svojich známych o ľudí, ktorí sú v businesse o pár krokov vpred a učte sa od nich. Zdieľajte, čo vám funguje, pýtajte sa a inšpirujte sa. Networking, mastermind programy, či business coaching vás akcelerujú vo výkone a bližšie k cieľom.
Janette Šimková
Janette Šimková

Janette Šimková: Mať dobre a čo najkonkrétnejšie zadefinované ciele a víziu podnikania. Od toho sa potom odvíja finančný plán, marketing a všetko súvisiace s tým, ako uspieť a robiť vedomé rozhodnutia vedúce k dlhodobej udržateľnosti biznisu. Mne sa osvedčila spolupráca s koučom, mentorom aj supervízorom.

Zvládať všetko sama je síce krásna romantická predstava, ale v realite sa nápady dajú realizovať iba vďaka spolupráci – tá je pre podnikanie kľúčová. Niektoré skúsenosti nie sú prenositeľné a treba ich nazbierať. Nie je na to nutný omyl-pokus, oplatí sa učiť sa pri zdroji a nespoliehať sa na povrchné odporúčania.

3. Akú vlastnosť považujete za najdôležitejšiu pre podnikanie?

Andrea Šogorová: Trpezlivosť a vytrvalosť.
Mária Dvončová: Musíte mať preto vášeň a presvedčenie, musí vás to baviť. Bez toho sa podľa mňa ťažko zvládnu známe nástrahy podnikania.
Ivana Čopová: Podľa môjho názoru veľmi záleží na téme podnikania. Prax však ukazuje, že ak má podnikateľka vyššiu mieru schopnosti prispôsobiť sa neustálym zmenám, tak šanca na úspech je vyššia.
Martina Juhás
Martina Juhás

Martina Juhás: V prvom rade oceňujem odvahu pustiť sa do podnikania. A potom je to chuť učiť sa nové veci a opakované vystupovanie z komfortnej zóny. Odborná literatúra, podcasty, semináre a prezentovanie mojich služieb je na dennom poriadku. Učím sa a rastiem každý deň.

Janette Šimková: Húževnatosť, nezdolnosť a sebadôveru. Veriť svojej vášni a mať zmysluplné zámery. Za prekážku podnikania považujem lenivosť, nejde dokopy s princípmi biznisu.
Autor foto: Gabika Teplická
Predošlý Slávne ženy: romantické sestry Brontëové z pochmúrnych slatín
Pokračovať Dovolím si? Zaslúžim si?
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie