Aj keď sú roztrasené ruky a spotené dlane vyslovene nepríjemné, väčšina ľudí ich označuje za neškodné. Pravdou však je, že niekedy tieto príznaky na rukách môžu znamenať vážnejšie zdravotné problémy, ktoré by sa nemali ignorovať.
Či už ide o zmenu farby, opuch alebo ťažkosti s uchopením, tu sú niektoré príznaky rúk, ktoré môžu byť znakom vážneho zdravotného stavu.
1. Roztrasené ruky: Parkinsonova choroba.
Podľa lekára Demetriho Arnaoutakisa, MD, chirurga certifikovaného na lekársku fakultu so sídlom v kalifornskom Beverly Hills, môžu byť trasúce sa ruky výsledkom niečoho tak nevinného ako príliš veľa kofeínu.
Ak však príznaky pretrvávajú, odporúča sa navštíviť lekára. „Trasenie v jednej ruke môže byť prítomným príznakom Parkinsonovej choroby,“ hovorí Arnaoutakis. „Takmer 80 percent ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou má trému.“
2. Spotené dlane: Hyperhidróza
Príliš spotené ruky nie sú len trápne. Môžu byť tiež príznakom hypotyreózy vo forme hyperhidrózy, uvádza Mayo Clinic. „Hyperhidróza nastáva, keď sú potné žľazy nadmerne aktívne a produkujú viac potu, ako je potrebné,“ vysvetľuje Arnaoutakis. “Väčšina ľudí, ktorí tým trpia, to zažívajú iba v jednej alebo dvoch častiach tela. Medzi bežné oblasti patria podpaží, dlane alebo chodidlá.”
3. Bledé ruky a nechty: Anémia
„Anémia sa vyskytuje, keď človek nemá dostatok zdravých červených krviniek na prenos kyslíka do celého tela, vysvetľuje Arnaoutakis. „Častou príčinou tohto ochorenia je nedostatok železa, ale je možné ju pozorovať aj pri rôznych formách leukémie.“
Čo má teda anémia spoločné so zdravím vašich rúk? Anémia môže viesť k bledosti pokožky, najmä v oblasti rúk a nechtov.
4. Opuchnuté kĺby: Reumatoidná artritída
Ak zistíte, že máte ruky bolestivo opuchnuté (najmä okolo kĺbov), môže to byť známkou autoimunitnej poruchy – konkrétnejšie reumatoidnej artritídy, poznamenáva MD Daniel Paull, ortopedický chirurg a zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Easy Orthopedics v Colorado Springs. oblasti.
„Reumatoidná artritída ovplyvňuje kĺby kĺbov oveľa viac ako bežná artritída a opuch môže byť prvým znakom toho, že niekto túto chorobu má,“ vysvetľuje Paull. „Našťastie dnes existuje veľa dobrých liekov na RA, ktoré pomáhajú vyhnúť sa znetvorujúcim komplikáciám z minulosti.“
5. Problémy s uchopením: Syndróm karpálneho tunela
Ak ťažko uchopujete predmety rukami, môže to byť príznakom syndrómu karpálneho tunela, zovretia alebo stlačenia úzkeho priechodu na dlani. Medzi ďalšie príznaky, na ktoré si treba dať pozor, patrí bolesť alebo necitlivosť v rukách, opuchnuté prsty a pocity pálenia alebo brnenia.
6. Strata svalov: Syndróm karpálneho alebo kubitálneho tunela
Ak si všimnete, že svaly vo vašich rukách ubúdajú, je to pravdepodobne z kompresie nervov v dôsledku syndrómu karpálneho alebo kubitálneho tunela, hovorí Paull. „Bohužiaľ, v čase, keď spozorujete ubúdanie svalov, už nemôžete urobiť veľa pre to, aby ste ich získali späť,“ hovorí.
„Väčšina ľudí však predtým trpí necitlivosťou a mravenčením a len málo ľudí má za následok ich postupné úbytky svalov.“ Paull tiež upozorňuje, že aj keď je to oveľa zriedkavejšie, ALS – alebo Lou Gehrigova choroba – sa prejavuje aj úbytkom svalov.
7. Priehlbiny v nechtoch: Psoriatická artritída
Neignorujte tieto priehlbiny alebo jamky v nechtoch. „Môže to byť príznakom autoimunitného ochorenia nazývaného psoriatická artritída, ktoré súvisí so psoriázou a jej vyrážkami,“ hovorí Paull. Rovnako ako v prípade RA existuje veľa liekov, ktoré môžu pomôcť pri liečbe tohto stavu.
8. Začervenanie a olupovanie kože: Lupus
Podľa Caren Campbell, MD, dermatológky certifikovanej v San Franciscu v Kalifornii, môže byť začervenanie a olupovanie okolo nechta príznakom autoimunitného ochorenia. Poznamenáva, že „môže tiež spôsobovať červené vyrážky na miestach vystavených slnku, ako sú nos a líca.“
A pretože choroba môže zahŕňať vnútorné orgány a spôsobiť zlyhanie obličiek alebo srdcové choroby, je najlepšie nechať si neobvyklé začervenanie alebo vyrážky skontrolovať čo najskôr.
9. Tmavý prúžok na nechte: Melanóm
Ak vám po nechte steká čierny prúžok, môže existovať neškodné vysvetlenie, ako sú modriny, ale určite stojí za to, aby ste si ho aj tak nechali skontrolovať lekárom. Prečo? Toto sfarbenie môže byť príznakom melanómu, nebezpečnej formy rakoviny kože. Pásik sa môže objaviť iba na jednom nechte alebo na niekoľkých.
10. Biele fľaky na pokožke: Vitiligo
„Vitiligo je stav, pri ktorom vlastné imunitné bunky tela napádajú bunky produkujúce pigment v pokožke,“ vysvetľuje Campbell. „Vitiligo predstavuje biele miesta na pokožke, ktoré, ak sú na rukách, majú tendenciu sa objavovať nad prstami alebo končekmi prstov.“
Aj keď ovplyvňuje aj iné časti vášho tela, hovorí, že ruky sú bežnou oblasťou, kde môže začať pôsobiť vitiligo, pretože zmena sfarbenia často vedie k miestam opakovaného trenia. Campbell poznamenáva, že „je to spojené s abnormalitami štítnej žľazy, ako je hyper alebo hypotyreóza, takže je potrebné skontrolovať hladinu hormónov štítnej žľazy, je dôležité“, ak máte toto sfarbenie.
Prečítajte si aj: Máte príznaky koronavírusu, ale pcr test bol negatívny?
11. Modré, fialové alebo čierne prsty: Raynaudova choroba
Ak vaše prsty zblednú, a potom zmenia farbu na modrú, fialovú alebo čiernu, keď ste buď podchladnení, alebo ste pod tlakom, mohlo by to byť však aj príznakom Raynaudovej choroby. Táto porucha spôsobuje zúženie krvných ciev v určitých situáciách, napríklad pri poklese telesnej teploty alebo pri strese. Toto ochorenie môže spôsobiť, že vaše prsty budú chladné a znecitlivené, niekedy do tej miery, že pohyb vašich rúk je do istej miery bolestivý.
12. Červeno-modré kožné škvrny na dlaniach: Endokarditída
Červeno-modré kožné škvrny na dlaniach sú príznakom endokarditídy, infekcie vnútornej výstelky vašich srdcových komôr a srdcových chlopní. Tento stav môže tiež spôsobiť červenohnedé pruhy pod nechtami a malé, bolestivé uzlíky na vankúšikoch vašich prstov. Ak spozorujete ktorýkoľvek z týchto príznakov, nečakajte na návštevu svojho lekára; ak sa tento stav nelieči, môže spôsobiť srdcové šelesty a úplné zlyhanie srdca.
13. Nechty „pol na pol“: Ochorenie obličiek
Štúdia z roku 2014 publikovaná v časopise Journal of Pakistan Association of Dermatologists zistila, že 36 percent pacientov s chronickým ochorením obličiek malo „pol na pol“ nechty na rukách, na ktorých boli spodné nechty biele a vrchné časti hnedé. Ak spozorujete túto zmenu zafarbenia nechtov, naplánujte si návštevu lekára.
14. Tuhá pokožka: Dehydratácia
Ak sú ľudia veľmi dehydratovaní, stáva sa ich pokožka tuhšia. „Ak stlačíte uvoľnenú pokožku na chrbte ruky, pokožka môže zostať „napnutá“ alebo môže trvať dlhšie, kým sa vráti k položeniu na plocho,“ vysvetľuje Pitts. „Toto je však dosť neskoro zistenie a pravdepodobne by ste už mali vedieť, že musíte piť vodu.“
15. Brnenie rúk: Cukrovka
Brnenie rúk alebo necitlivosť vo vašich rukách môžu byť príznakom cukrovky. Ak je tento príznak sprevádzaný ďalšími vecami, ako je neúmyselné zníženie hmotnosti, rozmazané videnie, suchá pokožka a únava, je čas navštíviť lekára, pretože vinníkom je pravdepodobne cukrovka.
16. Krvavé červené dlane: Ochorenie pečene
Podľa výskumu publikovaného v časopise American Journal of Clinical Dermatology sú škvrnité červené dlane (tiež známe ako palmárny erytém) „často prehliadaným fyzickým nálezom“ ochorenia pečene. Štúdia poznamenáva, že palmový erytém je prítomný až u 23 percent pacientov s cirhózou pečene.
17. Biele škvrny na nechtoch rúk: Nedostatok zinku
„Aj keď môžu byť biele škvrny na nechtoch normálne, môže to byť aj známka toho, že niekto neabsorbuje dostatok zinku, neprijíma ho v dostatočnom množstve alebo ho príliš veľa stráca,“ vysvetľuje asistent Byron Pitts, riaditeľ spoločnosti ParaDocs Worldwide Inc. Lekár poznamenáva, že ľudia, ktorí majú predispozíciu na nedostatok zinku – napríklad vegáni a pacienti s Crohnovou chorobou – by mali venovať osobitnú pozornosť svojim nechtom na rukách.
Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com