NAČÍTAVAM

Type to search

BLOG MAGAZÍN ODPORÚČANÉ PSYCHOHYGIENA PSYCHOLÓGIA VZŤAHY

Nikdy nerandite s mužom, ktorý vás zneužíva

REDAKCIA
Share

Nikdy nerandite s mužom, ktorý má počas vzťahu sklony k zneužívania. Viem, možno to znie ako samozrejmosť, ale ak sa dobre rozhliadnete okolo seba, uvidíte veľa nevhodných vzťahov. Predpokladám, že také vzťahy nechcete a tu je dôvod, prečo sa to nariek tomu stáva: Prakticky každá týraná žena (alebo muž) si začali s niekým, o kom si mysleli, že je dokonalý a úplne úžasný, však?

Všetko sa začína postupne

A potom prišiel deň, kedy začalo týranie. Upozorňujeme, že zneužívanie nezačína tým najhorším správaním, ako je napríklad fyzické týranie. Zneužívanie, ako väčšina ľudského správania, spadá do kontinua – že vzniká pomaly a postupne – rovnako ako sexualita.

Sex nezačína pohlavným stykom, však? Začína sa to myšlienkou: „Je taký príťažlivý!“ Potom príde pár fantázií a myšlienok, ktoré nám prebehnú hlavou, napríklad: „Zaujímalo by ma, čo by sa stalo, keby som s ním udržiavala očný kontakt alebo začala rozhovor.“ Potom zvyčajne nasleduje ďalšie zjavné flirtovanie, po ktorom nasleduje pozvanie na rande, až nakoniec sa z dvojice stanú partneri.

Ako začína zneužívanie?

Rovnako takto nenápadne začína zneužívanie, napríklad vyrývačná poznámka o tom, aký je váš hudobný vkus hlúpy. Fyzickému týraniu predchádza verbálne týranie (nazývanie nelichotivými menami, verbálne zhadzovanie), ktorému obvykle predchádza neverbálne zneužívanie.

Neverbálne zneužívanie sú napríklad pokusy o pohŕdanie komunikáciou ako pretáčanie očí do hora, vydávanie zvukov ako sú povzdychy sklamania alebo „vzduchu vychádzajúceho z pneumatiky“ atď.

Neverbálnemu zneužívaniu rovnako predchádza správanie, keď sa ten druhý snaží uchopiť moc a ovládnuť vás. Správanie sa môže pretaviť do filozofickej diskusie, ako napríklad: „Len si myslím, že keď sa niekto správa ako mrcha, je v poriadku nazývať ju mrchou.“

Áno, nemôžete sa uraziť, pretože táto hlboká myšlienka ani nesmeruje na vás, takže to má vôbec význam? Na týchto druhoch filozofických rozhovorov veľmi záleží, pretože váš budúci partner vám dáva vedieť, že za určitých podmienok je v poriadku začať so zneužívaním.

Ako s partnerom, ktorý vás začne zneužívať?

Toto správanie je v ich mysli oprávnené, a preto bude podľa ich logiky pravdepodobne potrebné, aby vás volali mrcha, pretože po tom všetkom sa tak nakoniec aj budete správať. Ak do vás stále bude niekto vyrývať, pravdepodobne vybuchnete. Rozkričíte sa a váš partner sa vás ešte s nevinnou tvárou opýta, prečo tak vyvádzate.

Tento spôsob myslenia ignoruje skutočnosť, že zneužívanie zaobchádza s ľuďmi nesprávne – neúctivo. Logicky povedané, nikdy nemôže byť etické správať sa k niekomu neúctivo. Liekom na to, že sa niekto správa zle, dokonca aj urážlivo, je neprispievať k ďalšiemu zneužívaniu. Nápravou je konfrontácia, a potom, ak nedôjde k zásadným zmenám, pokračovať ďalej, ale bez partnera.

Bezpečný vzťah

Existujú ďalšie dôvody, aby ste prestali tolerovať zneužívanie. Celá myšlienka byť v milujúcom vzťahu je založená na myšlienke bezpečného vzťahu. Mali by ste byť schopní dýchať. Ochrana pred zneužívaním akéhokoľvek druhu je súčasťou záruky romantického vzťahu.

Naša potreba sexuálnej bezpečnosti zahŕňa napríklad bezpečnosť detí pred sexuálnym zneužívaním, ale tiež ochrana pred akýmkoľvek zneužívaním v našich sexuálnych vzťahoch. Ďalším dôvodom, prečo je dobré zbaviť sa mužov, ktorí so sebou prinášajú akékoľvek zneužívanie, je to, že plánujete mať predovšetkým romantický vzťah, ktorý je bezpečným vzťahom.

Škoda, že sa na školách neučí vzťahová výchova. Potom sa vám ľahko stane, že veci vo vzťahu jednoducho nebudú fungovať, a my pokračujeme a skúšame to znova. Mať veľkú romantickú lásku, tak, ako mať skvelý život, si vyžaduje konkrétny súbor zručností. Ak ste sa mýlili v partnerovi a mysleli ste si, že je schopný láskyplného vzťahu, a nevyšlo to, potom skúste lepšie posudzovať potenciálnych partnerov. Možno to znie chladne, ale vyberáte si vy.

V adaptácii filmu HBO filmu His Dark Materials od Philipa Pullmana jedna postava hovorí: „Na tomto svete existujú dva typy ľudí. Tí, ktorí chcú byť slobodní, a tí, ktorí chcú mať kontrolu.“ Aký ste typ človeka?

Ešte nie je neskoro. Nikdy nie je neskoro zmúdrieť. Skúste si predstaviť, čo všetko ste už takýmto vyťahom stratili: potenciál premrhaných rokov, strata sebaúcty, traumy a možno aj finančné straty…

Zdroj: www.psychologytoday.com

Tagy
REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

You Might also Like

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X