Darina a Tomáš Rázgovci: Milujeme zachytiť lásku!

Darina a Tomáš Rázgovci sú šťastný manželský pár a rodičia krásnych synov Jakuba a Samuela. Zároveň sú však nerozlučnými priateľmi a kolegami, pretože spolu tvoria aj fotografický pár, prezentujúci sa pod vlastnou značkou Darina & Tomáš Photography.

Veria v lásku, rodinu, manželstvo a svadbu, ktorú vnímajú nielen ako obrad, ale najmä ako výnimočný deň plný emócií. Venujú sa manželskej, párovej a rodinnej fotografii a vďaka kombinácii dvoch perspektív ich fotoaparátov zachytávajú tieto vzácne emócie na profesionálnych fotografiách.

Darina & Tomáš – ste manželia a zároveň kolegovia. Aké to je tvoriť nerozlučnú dvojicu v rodinnom aj profesijnom živote?

Veľa ľudí má strach z tzv. ponorky, ak sú dvaja stále spolu. Je jasné, že práca je náš život. Nevieme sa od nej odpútať tak, ako keď niekomu odbije koniec, zavrie dvere a vypustí pracovné povinnosti z hlavy. Riešime prácu takmer nonstop, ráno pri raňajkách, večer pri filme. Dôležité je, že nás stále baví a napĺňa a že sa vieme o nej spoločne rozprávať. Je to náš koníček. Máme aj ďalšie spoločné záujmy a sme radi, keď môžeme všetko prežívať spoločne. Dokonca sme odmietli aj ponuku na oddelenú dovolenku, pretože si nevieme predstaviť zažiť niečo nové, či spoznať nové miesta jeden bez toho druhého. A teraz už bez celej rodiny…

Váš mladší syn má len pár mesiacov.  Ako riešite zákazkové fotenia? Venuje sa Darina foteniu i počas materskej dovolenky alebo ste si našli inú dočasnú výpomoc?

Tomáš: Náš najmladší syn Samuel má 4 mesiace. Fotíme stále, Darinka mala pauzu, iba keď bola v pôrodnici. Posledné fotenie mala len dva dni pred pôrodom a prvé už dva týždne po pôrode. To sme fotili svadobné portréty cca 2 hodinky. Keďže sme dvaja,  Darinka si môže dovoliť “odbehnúť” a povenovať sa Samkovi, ako to náš syn potrebuje.

Zdravie a pohoda dieťaťa sú pre nás, samozrejme, dôležitejšie ako práca. Darinka chodí aj na svadby. Zvláda to bravúrne a super je, že Samko je pokojnejší ako náš prvý syn Jakub. A žne úspech aj u svadobných hostí. Darinka svoju prácu zvláda aj vďaka kvalitnému detskému nosiču, na čom sme si dali záležať. Darinka a Samko na svadbách ostávajú maximálne do 21/22 hod. Potom už idú buď na izbu alebo autom domov.

Ešte musíme spomenúť a hlavne poďakovať našim rodičom, ktorí nám pomáhajú so starším synom Jakubom.

zákulisie fotenia
zákulisie fotografovania s Darinou a Tomášom

Ako ste sa k tejto profesii vôbec dostali?

Tomáš: Pre mňa bolo fotenie koníčkom už od mala. Zdedil som ho po svojom otcovi, pre ktorého to bola súčasť práce. S fotografiou som bol v kontakte aj počas práce v rodinnej firme, išlo hlavne o fotenie produktov. K intenzívnejšiemu foteniu, najmä ľudí, ma dostali moji kamaráti a potom to už išlo rýchlo predovšetkým vďaka sociálnym sieťam. Aj Darinku som spoznal vďaka foteniu, keď som bol pomáhať môjmu kamarátovi fotiť stužkovú slávnosť…

Keďže sa Darinka venovala vizáži, hneď sa pridala ku mne. Postupne presedlala na fotenie, nakoľko ju to bavilo a  chcela mi pomáhať. Teraz už je plnohodnotná polovica nášho tímu.

Pamätáte si ešte na svoje fotografické začiatky? Kedy sa zrodila u vás vášeň pre toto povolanie?

Tomáš: Mňa oslovilo fotenie ešte na klasický film, keď som sledoval otca pri práci. To zrodenie vášne sa viaže u mňa ku spomienke, keď som prvú osvetlenú fotografiu vložil do vývojky a pomaličky sa začal objavovať obraz – nezabudnuteľná bola aj tá vôňa tých chemikálií!

Darina: Ja som dostala od rodičov k narodeninám malý foťák. Keďže som bývala na dedine a rada som chodievala na prechádzky po lúke, fotila som si kvietky a krásy prírody. Ale najviac ma to začalo baviť, až keď som  spoznala Tomáša. Stále som sa ho pýtala, čo a ako sa robí, lebo som mu chcela aspoň s niečím pomôcť, keďže vtedy ešte pracoval v rodinnej firme a fotil popri tom. Neskôr som dostala ako darček poukaz na kurzy fotenia k našej kamarátke. Tam som sa učila základy fotenia a úpravy fotografií.

Spoločnú vášeň sme budovali postupne, ale to hlavné nakopnutie prišlo po fotografovaní prvej spoločnej svadby, kde sme zistili, ako výborne sa vzájomne dopĺňame.

Aj takto môžu vyzerať svadobné fotografie podľa Dariny a Tomáša

Kedy sa pre vás stal tento koníček zárobkovou činnosťou? Čomu ste sa venovali pred tým, ako ste sa rozhodli pre dráhu profesionálnych fotografov?

Fotenie bolo síce naším koníčkom, ale bolo čiastočne aj súčasťou našej vtedajšej práce. Ponúkali sme reklamné služby, výrobu a tvorbu reklamy. Grafické práce, olepy áut, reklamných tabúľ, ale aj potlač tričiek a iné. Pri tejto práci sme sa vždy museli prispôsobiť štýlu zákazníka (častokrát aj nezmyselne), až nám chýbala vlastná tvorivá voľnosť.

Postupne sme brali viac a viac fotení, až sme prišli do štádia, keď sme sa museli rozhodnúť pre jedno alebo druhé. Rozhodnutie bolo jasné, aj keď náročné, hlavne čo sa financií týka. Fotenie nám neprinášalo až taký zisk, ako by sme potrebovali, a to už sme mali jedno dieťa. Ale uskromnili sme sa a spoločne to zvládli.

Čo fotíte najradšej? Čo je tou vašou srdcovkou, pre ktorú vás klienti vyhľadávajú?

Milujeme zachytiť lásku! Či už medzi párom alebo rodičmi a dieťaťom. Láska je emócia a emócia je  pre nás pri fotení najdôležitejšia. Vždy sa snažíme, aby bolo fotenie pre našich klientov príjemný zážitok a aby si v budúcnosti pri prezeraní fotiek vybavili krásne spomienky. Pri fotení nepózujeme, ale snažíme sa zachytiť jedinečnosť každej chvíle a osoby. A to je dôvod, prečo nás naši klienti vyhľadávajú.

https://www.instagram.com/p/B1JLqd9oF1m/

Vieme o vás, že pôsobíte nielen ako profesionálni fotografi, ale aj ako lektori fotografie. Povedzte nám o tom niečo viac.

Áno, hosťovali sme ako lektori vo fotoškole. Mali sme kurz zameraný na prácu s ľuďmi a na to, ako zachytiť emóciu. Teraz však ponúkame individuálne školenia, či už pre začiatočníkov, ale aj pokročilých fotografov. Vieme pomôcť aj s marketingom alebo tvorbou web stránok, samozrejme, so zameraním predovšetkým pre fotografov. Keď sme s profesionálnym fotením začínali, v priebehu roka sme si dokázali naplniť sezónu svadbami. Tu sme zúročili Tomášove bohaté skúsenosti z reklamnej praxe.

Prečítajte si aj rozhovor s Janíkom Puškárom, ktorý si otvoril svoj vlastný barbershop

Ktoré fotenie bolo pre vás najzaujímavejšie?

Pre nás je každé fotenie jedinečné, vždy sa tešíme z každého vytvoreného záberu. Možno nám viac ostanú v pamäti fotenia alebo svadby, ktoré sú tak trošku v našom štýle alebo podľa nášho vkusu.

Zdá sa, že to, čo vás živí, robíte s veľkou chuťou a radosťou. Je ešte niečo, čo sme zatiaľ nespomenuli?

Tak možno len to, že stále ponúkame aj reklamné fotenia a to najmä produktovú fotografiu, či fotenie hotelov a penziónov. Je to pre nás akýsi reset po tých všetkých svadbách :)

Tiež by sme ešte radi spomenuli, že začíname pracovať aj na tvorbe videoklipov –  hlavne svadobných, keďže nám stále chýbalo niečo také “iné”. A tešíme sa záujmu o túto našu službu.