Degustátorka Věra: „K vyprážanej rybe odporúčam extra horký ležiak“

0
Degustátorka Věra: „K vyprážanej rybe odporúčam extra horký ležiak“
Foto: Plzeňský Prazdroj Slovensko, a.s.

Věra Lehovcová je pivná degustátorka, ktorá si pivo obľúbila až nejaký čas po jej prvej návšteve pivovaru. Postupne sa z nej stala pivárka, ktorá si zlatistý mok zamilovala a táto láska ju drží dodnes.

Prečo ste si vybrali profesiu pivnej degustátorky?

Pretože ma to veľmi baví. Pivo mám rada a pracovať v takomto prostredí je podľa mňa veľmi fajn. Pivo je národný nápoj, takže to je dobre, že som jeho súčasťou :)

Aké boli vaše prvé skúsenosti s pivom?

Kým som prišla do pivovaru, tak som pivo vôbec nepila. Až keď som sa začala zaoberať touto problematikou, tak som začala pivo piť a začalo mi chutiť. Je to už veľa rokov a môžem povedať, že som skutočný pivár. Pijem aj víno, ale pivo je pre mňa hlavný nápoj.

Čím si vás teda pivo získalo?

Pre mňa je to výborný nápoj len tak aj k jedlu. Druhá vec pri pive je, že krčma je psychologická poradňa. Pri pive ide o stretávanie sa s ľuďmi, o pitie dobrého nápoja a jedenie dobrého jedla, o rozhovor s druhými. Je to zážitok.

https://www.instagram.com/p/Bru3kZpl4TE/

Ako sa cítite ako pivná degustátorka?

Cítim sa veľmi dobre nielen v tejto role, ale aj medzi mužmi.

Ako vás vnímajú muži napríklad na súťažiach?

Myslím si, že dobre. V tejto dobe je už veľa žien, ktoré sú degustátorkami piva.

Kedysi bolo pivo skôr mužským nápojom. Otáča sa to?

Áno, určite. Ženy pijú pivo viac a je to dobre. Kedysi by to síce v určitých spoločenských vrstvách bolo nemysliteľné, ale dnes je to čoraz bežnejšie. Viete však, že prvopočiatok varenia piva robili ženy? Pivo bolo v dávnych dobách jedlo a varilo sa ako jedlo. Kedysi som to našla v historických prameňoch, takže aj o tomto môžeme povedať, že ženy, ako pri všetkom, boli aj pri počiatkoch piva. V dnešnej dobe poznám veľa žien, ktoré sú degustátorky či varia pivo.

Cítia ženy pri degustácii iné chute ako muži?

Asi áno. Myslím si, že muži rozoznávajú viac veci okolo horkosti, ženy majú radšej tmavé piva pre ich sladkosť. My ženy sme vnímavejšie na rôzne chute a vône, takže určite aj iné veci pri ochutnávke cítime. Muži pijú pivo s kamarátmi v podniku a vypijú oveľa viac tekutín, takže ich spotreba je vyššia. Ale ženy si pivo dajú rady len tak aj k jedlu.

Prečítajte si aj článok o chatárke Dominike

https://www.instagram.com/p/BrqJIgbgleu/

Aké pivá ženy obľubujú najviac?

Myslím si, že tmavé a špeciály.

Ktoré základné chute piva môžeme rozoznávať?

Sladkosť a horkosť, jednoznačne. To viete na prvú ochutnávku. Rovnako vôňu a plnosť či bohatosť načapovaného piva. Keď si dáte pivo a máte chuť na druhé, tak je to v poriadku.

Ako skombinovať pivo s jedlom?

K vyprážanej rybe by som dala extra horký ležiak. K zeleninovým pokrmom by som zvolila špeciál s príjemnou ovocnou vôňou.

Máme tu sviatky. Ako je to s pivom u vás doma?

Sme pivná rodina, takže my si pripíjame pivom, obvykle ležiakom. Keby som mala párovať, tak ja mám takú obľúbenú špecialitu, že múčniky párujem s čiernym alebo rezaným pivom. Mne sa to k sebe veľmi hodí.

https://www.instagram.com/p/BWN2kN1lIs_/

žiadne príspevky na zobrazenie