Redakčný výber akčných žien

0
Redakčný výber akčných žien

Dnes je Štedrý deň, tak vám v mene celej redakcie želáme nádherné prežitie týchto sviatkov. A keď už budete mať všetko hotové a nachystané, možno si počas nasledujúcich voľných dní nájdete chvíľku na zopár tipov alebo článkov. Možno je čas vyraziť si po dlhšom čase do divadla alebo si prečítať dobrú knihu.

1. Pred pár dňami mala okrúhle výročie najznámejšia koleda na svete, Tichá noc, ktorá zaznela po prvýkrát pred dvesto rokmi. Pri príležitosti tohto jubilea sa na Námestí sv. Petra uskutočnil koncert veľkej skupiny Tirolčanov, ktorí v tradičných odevoch v sprievode orchestra zaspievali „hymnu Vianoc“ v pôvodnom nemeckom jazyku. Text koledy Tichá noc napísal v roku 1816 rakúsky kňaz Joseph Mohr. Hudbu k nej zložil o dva roky neskôr rakúsky skladateľ Franz Xaver Gruber. Práve jej dvaja autori ju ako prví zaspievali 24. decembra 1818 v kostole sv. Mikuláša v Oberndorfe pri Salzburgu (foto na titulke). Pápež František sa na stredajšej generálnej audiencii vyjadril: „Mať Vianoce znamená prijať na zemi prekvapenia Neba.“ V zaplnenej Aule Pavla VI. nechýbali ani pútnici zo Slovenska.

2. Chcete si počas sviatkov zašportovať? K dispozícii je klzisko v Eurovea s pravým ľadom. Korčuľovať sa môžete každý deň od 13. do 21. hodiny a cez víkend už od 10. Počas 24. a 25.12. bude zatvorené, rovnako aj 1.1.2019. Ak nemáte korčule, Decathlon vám ich požičia zdarma na 1 hodinu. Využiť môžete aj klzisko v River Parku, kde je zatvorené iba 25.12. Prevádzková doba je sedem dní v týždni od desiatej do deviatej večer. Ľadová plocha je pravidelne udržiavaná a benefitom je dobrá dostupnosť MHD a v podzemnej garáži je počas víkendov parkovanie až na tri hodiny ZDARMA.

3. Úžasný úspech slovenských biatlonistiek! Anastasia Kuzminová vyhrala preteky s hromadným štartom v Novom Měste na Morave, Paulína Fialková skončila druhá. V pretekoch Svetového pohára ešte slovenský biatlon nedosiahol podobný úspech. Tretiu priečku obsadila Francúzka Anaïs Chevalierová. Kuzminová sa po preteku vyjadrila: „Za mnou skončila Paulína Fialková a je to dobrý pocit, keď mám dobrú nasledovníčku. Ak sa rozhodnem skončiť, tak ma môže dôstojne zastúpiť.“

Prečítajte si aj minulotýždňový výber noviniek

4. Hudobný tip – do Katedrály sv. Martina v Bratislave opäť prichádzajú umelecké telesá Adoremus a Warchalovci. Svojim tradičným koncertom vám 26. decembra o 15:00 prinesú hudobné stvárnenie tajomstva Vianoc. Hosťami programu budú Miroslav Dvorský a Ján Babjak. Návštevníci koncertu sa môžu tešiť aj na výber piesní z vianočného slovenského klenotu – Vianočnej omše.

5. Tip na kino – v kine Lumiére si môžete pozrieť milostný príbeh – film Studená vojna. Dej sa odohráva na pozadí udalostí v období budovania stalinovského Poľska, ale tiež modernej Európy a je osudovej láske speváčky Zuly a skladateľa Wiktora. Nedokážu spolu byť, ale zároveň sa neuveriteľne priťahujú, a nevedia byť ani od seba. V kulisách Varšavy, Berlína a Paríža znie jazzová a folklórna hudba a Zula s Wiktorom rozohrávajú nádhernú, ale trpkú baladu, svoju vlastnú studenú vojnu. Nehovorí teda len o vzťahu dvoch ľudí, hovorí o dobe, jej premenách a formovaní krajiny.

Prečítajte si aj minulotýždňový výber noviniek, veľa tipov je ešte aktuálnych

6. Tip na divadlo – opereta Netopier. Dobre zvládnutá inscenácia je hereckým koncertom korunovaným nádhernými melódiami. Istý kritik píšuci pre viedenské noviny Morgenpost po svetovej premiére v roku 1874 napísal: „… v lóži divadla Theater an der Wien môže človek dostať najkrajšiu morskú chorobu, tak sa to v prízemí vlní pri očarujúcich tónoch, ktoré z orchestra vyludzuje taktovka Johanna Straussa. Všetko tu švitorí, hudie, spieva a trilkuje ako uprostred jari.“ V hlavných úlohách môžete vidieť Miroslava Dvorského a Adriana Kohútková. Najbližšie predstavenie bude 31. decembra v SND.

7. Tip na handmade – teplučké zimné doplnky od predajkyne Tyrqys. Môžete tam nájsť čiapky, nákrčníky, rukavice, bolerká, ale aj bytové doplnky ako šperkovnice a vankúše. Vybrali sme čiapku v rôznych farbách. Je veľmi príjemná a pohodlná na nosenie, elastická a s 25% podielom vlny. K čiapke je možné si objednať nákrčník a palčiaky. Vyrobené z akrylovej priadze a ovčej vlny.

čiapky Tyrqys
Foto: čiapky Tyrqys

8. Presne na Štedrý deň oslavovala narodeniny cisárovná Sissi. Alžbeta Bavorská sa narodila 24. decembra 1837 v Mníchove. Mala sedem súrodencov a najbližší vzťah mala k staršej sestre Helene. Zaujímavé je, že matka budúceho panovníka chcela, aby sa jej syn František Jozef I. oženil práve s Helenou. On však bol očarený mladšou zo sestier a aj napriek matkiným protestom si ju ako 16-ročnú napokon vzal za ženu. O Sissi je známe to, že dbala o svoj výzor a že už vtedy držala diéty a cvičila. Málokto vie, že sa hanbila za jednu chybičku krásy – a tou boli zuby, ktoré často skrývala za vejár.

9. Tip na výstavu – nenechajte si ujsť výstavu Vianoce Jozefa Ladu – pocta géniovi. Josef Lada je autorom jedných z najpodmanivejších českých zimných a nočných krajiniek. Zachytil ich s láskou, vrúcnosťou, jednoduchosťou a úprimnosťou. Ľahko sa prenesieme do obdobia, keď je celá krajina pokrytá iskrivým bielym snehom, všade vládne pokoj, na oblohe žiaria hviezdy a nocou si vykračuje typická postava Ladových zimných obrázkov – hlásnik v dlhom kabáte s lampášom a psom. Výstava sa koná v Mirbachovom paláci GMB a potrvá do 24. februára 2019.

10. Outfit od Stylist Alexandra

koláž stylistky Alexandry
Foto: koláž stylistky Alexandry

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu