Devätnásťročné dievča sa pokúša prekonať sólový letový rekord žien

0
Devätnásťročné dievča sa pokúša prekonať sólový letový rekord žien

Len 19-ročná Zara Rutherfordová máva zo svojho ultraľahkého lietadla Shark pred stredajším štartom v belgickom Wevelgeme. Belgicko-britská pilotka sa v stredu vydala na cestu do neba vo svojej snahe stať sa najmladšou ženou, ktorá sama obletela svet.

19-ročná Zara Rutherford vyštartovala z pristávacej dráhy v Kortrijku v západnom Belgicku, vo veternom a zamračenom počasí. Cieľom Zary Rutherford je prekonať rekord americkej letkyne Shaesty Waizovej, ktorá mala 30 rokov, keď v roku 2017 stanovila svetový rekord.

Rutherford dúfa, že ukáže ďalším mladým ženám a dievčatám, že obloha sa môže stať prostriedkom, aby sa zapísali do histórie letectva. Zara Rutherford si kladie za cieľ preletieť svojim rýchlym a ľahkým športovým lietadlom Shark cez päť kontinentov a 52 krajín v leteckom treku, ktorý bude pravdepodobne trvať dva až tri mesiace.

Počasie môže byť problémom

„Myslím, že som veľmi nervózna. Tiež si trochu neverím. Myslím si, že mojím ďalším krokom je znova skontrolovať počasie,“ povedala pre agentúru AP pred štartom. „Ak všetko dobre pôjde, mala by som sa dnes večer dostať do Škótska. Nie som si istá, či to výjde. Ale pokúsim sa, samozrejme, a budem opatrná, aby sa nič nestalo,“ povedala.

Zara Rutherford pochádza z rodiny pilotov. V malých lietadlách lieta od 6 rokov, a začala z nich vyskakovať ​​s padákom už v 11-tich, a potom začala sama lietať v 14 rokoch. Má zaznamenaných asi 130 hodín samostatných letov.

Povedala, že chce inšpirovať dievčatá a mladé ženy, aby sa dostali k letectvu, a povzbudiť ich k štúdiu vedy, technológie, inžinierstva a matematiky alebo skrátene STEM.

Prečítajte si príbeh pilotky Amelie Earhart, ktorá záhadne zmizla v Atlantiku

Zdroj: BBC

Iba 5% pilotov sú ženy

„Toto je jej sen. To je to, čo chce robiť,“ hovorí Zarin otec Sam. „Som veľmi, veľmi hrdý, že sa chce pokúsiť prilákať viac mladých žien a dievčat do STEM a letectva, pretože 5% pilotov na svete sú ženy.“ Toto skutočne nie je štatistika, na ktorú by sme mali byť hrdí.“

Zarino lietadlo bolo špeciálne vybavené na cestu. Obvykle je dvojmiestne, ale jedno miesto teraz zaberá ďalšia palivová nádrž. To tiež pomôže vyvrátiť všetky pochybnosti o tom, či letí sama.

Lietadlo je príliš malé na dlhé lety nad Atlantickým a Tichým oceánom. Na preletenie Atlantiku plánuje Zara Rutherford letieť hore cez Európu a nad Grónsko. Vydá sa potom smerom nadol cez 48 Spojených štátov a potom späť na Aljašku, aby prekročila Pacifik. Odtiaľ zamieri cez Áziu späť do Európy. Psychická únava a samota na takýchto diaľkových letoch môže byť pre ňu veľkou výzvou.

„Toto sú veci, ktoré mám na pamäti.“ Budem tiež často telefonovať so svojimi rodičmi, priateľmi a rodinou,“ povedala Rutherford. „Žiaľ, nemôžem sledovať filmy. Ale hudbu mám nachystanú, mám tiež zoradené podcasty. Dúfam, že ma to trochu zamestná, keď budem vo vzduchu päť, šesť hodín v kuse.“

Mužský rekord v sólo lete po celom svete drží 18-ročný Travis Ludlow z Británie.

Zdroj: www-latimes-com.cdn.ampproject.org

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu