Duševné zdravie: Slávne ženy, ktoré prehovorili o svojich psychických problémoch

0
Duševné zdravie: Slávne ženy, ktoré prehovorili o svojich psychických problémoch
https://www.instagram.com/caradelevingne/

Duševné zdravie je dodnes témou, ktorá je stále poznačená stigmou. Odmala sme totiž vyrastali v tom, že o psychických problémoch sa nehovorí. Inak vtiahneme do hanby seba aj rodinu… Na ľudí, ktorí trpia duševnou poruchou, sa spoločnosť nepozerá priaznivo a ukazuje na nich prstom. 

Vieme si predstaviť rôzne nepekné slová a vety, ktorými sa častujú ľudia s duševnými poruchami. V súčasnosti sa ale situácia mení. Duševné zdravie prestáva byť tabu a nik sa už nemusí cítiť „iný“ kvôli depresiám či úzkosti. Stále viac populárnych osobností využíva svoj vplyv, aby prelomili tabu, ktoré vzniklo okolo mentálneho zdravia. Čím viac o tom hovoríme, tým menej osamotení sa cítime. Je jednoduchšie hľadať a požiadať o pomoc, ak máme podporu spoločnosti.

O svojich psychických problémoch prehovorili aj známe ženy – speváčky Selena Gomez a Demi Lovato, ako aj modelka Cara Delevingne. Celý svet tak vie o ich vnútornom boji aj o tom, ako sa im ho podarilo zvládnuť.

Selena Gomez

Speváčka Selena Gomez v rozhovore pre Vogue priznala, že každé turné pre ňu predstavovalo neustálu samotu. „Moje sebavedomie dostalo ranu. Mala som depresie a úzkosť. Začala som mať záchvaty paniky vždy pred tým, ako som vystúpila na stage, a rovnako aj po vystúpení. Jednoducho, mala som pocit, že nie som dosť dobrá, že nie som schopná ničoho.“

instagram.com

Speváčka približne pred rokom trpela ochorením lupus, ktoré v rôznych smeroch ovplyvňuje zdravie človeka. Ukázalo sa, že Selenine úzkostné stavy, záchvaty paniky a depresie mohli byť vedľajšími prejavmi choroby. Po tomto zistení sa speváčka rozhodla zamerať už len na svoje zdravie a šťastie. Na istý čas teda ustúpila do úzadia.

Selena sa vzdala svojho smartfónu na 90 dní. Taktiež si prešla individuálnou a skupinovou terapiou s ďalšími šiestimi ženami. Boli to obyčajné ženy, ktoré nezaujímalo, kto speváčka je a čo dosiahla. Zaujímala ich len záchrana vlastného života, čo bolo inšpiratívne aj pre samotnú Selenu.

Prečítajte si tiež, ako sa spomienky na Facebooku zahrávajú s našou psychikou

Cara Delevingne

Modelka a herečka Cara Delevingne prvýkrát pocítila útrapy spojené s depresiou už v šestnástich rokoch. Jej matka sa opakovane liečila na drogovú závislosť, čo malo vplyv na jej psychiku. „Veľmi dobre viem potláčať emócie. Ako dieťa som mala pocit, že musím byť „dobrá“, že musím byť silná, pretože moja matka nebola. V tínedžerskom veku, vplyvom hormónov a tlaku, že sa mi musí dariť v škole – nie kvôli sebe, ale kvôli rodičom – som si prešla psychickým zrútením.“

Modelka mala samovražedné sklony a ďalej to už nezvládala. Uvedomovala si, aké šťastie má v živote, no napriek tomu chcela zomrieť. Cítila sa previnilo a nenávidela sa za to. Vznikol tak začarovaný myšlienkový kruh, z ktorého bolo ťažké uniknúť.

Po absolvovaní liečenia sa jej čiastočne podarilo zvládnuť ťažké depresívne stavy. Mentálne ochorenia síce nie sú viditeľné, no podľa Delevingne nesmú ostať nevypočuté.

Zaujíma vás vaše zdravie? Príďte na náš event Pre zdravie ženy v Košiciach

Demi Lovato

Speváčka si už od svojho skorého veku všímala, že niektoré výkyvy jej správania nie sú zdravé. Lovato si v mladosti prešla bulímiou aj anorexiou. Nikdy však nebola v prostredí, kde by si so svojimi problémami dokázala poradiť sama.

https://www.instagram.com/ddlovato/

Neskôr jej bola diagnostikovaná bipolárna porucha, neľahká diagnóza pre samotnú speváčku, ako aj pre jej blízkych. Vďaka tomu však pochopila, prečo v minulosti tak veľmi ubližovala svojmu telu. „Dnes nemám na výber, len sa pohnúť dopredu a naučiť sa s tým žiť. Spolupracovala som so svojim lekárom a skúšala som viaceré druhy liečby, až dokiaľ som nezistila, ktorá pre mňa najlepšie zaberá,“ povedala Lovato o svojom ochorení. Žiť plnohodnotný život s bipolárnou poruchou je možné, avšak vyžaduje si to veľa trpezlivosti a práce. Je to beh na dlhú trať.

Realitou je, že nie ste auto, ktoré sa dá do servisu a za chvíľu je opravené. Liečba a progres každého z nás sú vždy rozdielne.

„Dnes som vďačná za svoj život a chcem ho chrániť. Nie je jednoduché byť každý deň naladená pozitívne, ale viem, že musím, ak chcem zostať zdravá. Ak práve bojujete s nejakým duševným problémom, možno veci nevidíte úplne jasne, ale prosím vás, nevzdávajte sa – veci sa zmenia k lepšiemu. Stojíte za to a vždy sú tu ľudia, ktorí vám môžu pomôcť. Požiadanie o pomoc je znakom vnútornej sily.

Hoci to často tak nevyzerá, aj duševné zdravie celebrít môže utŕžiť rany, aj keď na prvý pohľad majú všetko, na čo si spomenú. Boj s akoukoľvek psychickou poruchou nie je jednoduchý. Spoločnosť však vytvára čoraz lepšie ovzdušie na prelomenie tohto tabu. Nebojme sa teda navštíviť psychológa, keď pocítime, že ho potrebujeme. Alebo aj vtedy, keď ho úplne nepotrebujeme. ?

  Zdroj titulnej fotografie: whttps://www.instagram.com/caradelevingne/

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu