Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

BLOG MAGAZÍN ZAUJÍMAVOSTI

Dve najlepšie platonické priateľky sa zobrali, aby spolu vytvorili rodinu

REDAKCIA
Zdieľať

Kedy sa myšlienka lásky ako hlavného dôvodu manželstva začala šíriť? Podľa Stephanie Coontzovej, ktorá učí históriu a rodinné štúdiá na Evergreen State College v štáte Washington, to začalo koncom 18. a začiatkom 19. storočia, čiastočne kvôli Francúzom a americkej revolúcii.

„Právo na osobné šťastie,“ ktoré nám priniesli šíritelia osvety, zakotvilo v západnej spoločnosti svoje korene, a teraz sa romantické zväzky stali ideálom. Ale nie všetky partnerstvá sú také.

Nedávno jedna užívateľka TikToku, Jay Guercio, zverejnila video, v ktorom vysvetľuje vzťah, ktorý má k svojej kamarátke. Jay Guercio to nazýva skôr ako platonické manželstvo. Je to právny zväzok založený skôr na duchovnom spojení alebo praktickej láske, než na sexuálnej alebo romantickej láske.

A to podnietilo veľkú diskusiu o manželstve.

Chcú vytvoriť rodinu na základe priateľstva

“V našom priateľstve nie je prvok romantiky alebo fyzickej príťažlivosti. Platonické manželstvo sa zdá byť ľuďom čudné, ale hoci nie sme do seba zaľúbené, boli by sme skvelými rodičmi detí, a chceme vytvoriť rodinu. Tak sme sa porozprávali o tom, ako by náš vzťah mohol vyzerať a vytvorili sme model, ktorý by mohol byť prospešný pre obe. Je to úžasne dynamické, a dúfam, že viacero ľudí urobí to isté,” hovorí Jay.

A pokračuje: “Život je zaujímavý a lepší, keď môžete tráviť každý deň so svojím najlepším priateľom. Chceme sa vziať, lebo je množstvo benefinov, ktoré ako pár budeme mať. Keby sme boli len spolubývajúce a vychovávali spolu deti, ľudia by to nás nebrali vážne. Keby sa jednej z nás niečo stalo, budeme tu jedna pre druhú. Manželstvo je záväzok a my dve sme si dali sľub, že strávime život vedľa seba. Je to moja priateľka, preto chcem, aby aj ostatní chápali, že sme rodina. Keď cítite lásku, chcete s ním prežívať intimitu. Mám srdiečka v očiach. Počúvam zamilované piesne. S Kirsten, mojou najlepšou kamarátkou, je to iný druh lásky, ale stále je to veľmi silné.”

História manželstva z lásky

Predstava, že sa pár vezme z lásky, sa v mnohých civilizáciách považovala za takmer asociálnu a podvratnú. Rodičia by sa svojich detí za to dokonca zriekli. „Gréci si mysleli, že byť zaľúbený je druh šialenstva, názor, ktorý si osvojili stredovekí filozofi v Európe. V stredoveku definovali Francúzi lásku ako „narušenie mysle“, ktoré sa dá vyliečiť sexuálnym stykom, či už s milovanou osobou, alebo s iným partnerom,“ píše Coontzová vo svojej knihe Manželstvo, história: z roku 2005 Poslušnosť k intimite alebo Ako láska dobyla manželstvo.

Prečítajte si aj: Toto dievča je dôkazom, že láska je slepá

Hlavnými dôvodmi, pre ktoré sa páry zosobášili, bolo uzatváranie politických spojenectiev, získavanie kapitálu, rozširovanie pracovných síl a na celý rad ďalších účelov. „Príliš veľa lásky sa považovalo za skutočnú hrozbu pre inštitúciu manželstva,“ vysvetlil Coontzová v rozhovore.

„Skorších zástancov manželstva predstava milostného zväzku doslova desila,“ pokračuje. Vzťah Guercia a jej manželky Krystle teda nie je nič nové. Stále je manželstvo dobrovoľným, legálnym zväzkom manželov. Zviažu uzol, pretože chcú, a zákon nehovorí nič o tom, či je to sexuálne alebo nie.

“Tento vzťah funguje, lebo sa už poznáme veľmi dlho a sme najlepšie priateľky.”

Voľba partnera z iných dôvodov ako je láska

Odborníčka na vzťahy Amie Leadingham pre Brides povedala, že rôzne páry vstupujú do platonického záväzku z rôznych dôvodov. “Niektorí ľudia sa možno nebudú chcieť oženiť s romantickým partnerom,” uviedla Leadingham. „Chcú stabilitu s partnerom, ktorému dôverujú, a väčšiu flexibilitu v ich živote. Myslím si, že je to skvelé riešenie pre tých, ktorí patria do tejto kategórie. Mať niekoho, kto vám kryje chrbát a vy mu môžete dôverovať, je úžasný pocit.“

Okrem spoločného rodičovstva môže byť jedným z praktických dôvodov platonického vzťahu to, že si ľudia myslia, že by sa o seba mohli starať do vysokého veku alebo si lepšie rozdeliť výdavky. Môžu spolu platiť dane, byť považovaní za najbližších, ak nastanú zdravotné problémy a ak veci nebudú fungovať, môžu sa rozviesť ako každý iný manželský pár. “Verím, že každý by si mal zvoliť, ako chce, aby jeho manželstvo bolo,” dodal Leadingham.

Prečítajte si: Leto lásky: Ľudia sa zúfalo snažia mať vzťah, bol to dlhý rok

Aký je výklad manželstva?

Niektorí tento zväzok obdivujú, iní nad ním krútia hlavami. Aká je vlastne aktuálna definícia manželstva u nás na Slovensku?

Na Slovensku definuje manželstvo zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov nasledovne: “Manželstvo je zväzkom muža a ženy. Spoločnosť tento jedinečný zväzok všestranne chráni a napomáha jeho dobro. Manžel a manželka sú si rovní v právach a povinnostiach. Hlavným účelom manželstva je založenie rodiny a riadna výchova detí.”

“Manželstvo je zmluva medzi jednotlivcami postavená na pevnom citovom vzťahu. Manželstvo sa nám javí ako záväzok a sľub. Zároveň nám manželský zväzok umožňuje pochopiť, že keď uvažujeme o láske jedného človeka k druhému, pociťujeme, že nie sme len individuálna bytosť, ale skôr cieľový bod určitého vzťahu.” (Lacroix, 1970, Smzsl člověka).

Otázkou ostáva, čo sa stane, ak sa jedna z nich skutočne zaľúbi do niekoho iného…

Zdroj: Bored Panda, www.instagram.com/thelovelyjaybird

Tagy
REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X