Fashion Map: Slovenská udržateľná móda na jednom mieste

0
Fashion Map: Slovenská udržateľná móda na jednom mieste

Slovak Fashion Council aj tento rok prináša unikátny zoznam prezentačných a predajných miest. V limitovanej edícii vydáva módnu mapu so slovenskými udržateľnými značkami.

Slovak Fashion Council, ktorý už viac ako 10 rokov rozvíja slovenský módny ekosystém, venuje svoju činnosť aj mapovaniu lokálnej módnej scény. Fyzickým formátom tejto aktivity je Módna Mapa. Tá bola od roku 2017 vydávaná v papierovej forme, tento rok je prístupná už aj online, čo prináša možnosť neustáleho rastu zoznamu a budovania adresára na dennej báze. Rovnako zahŕňa dizajnérov, značky a predajné miesta po celom Slovensku.

“Najnovšiu limitovanú edíciu Fashion Map sme tentokrát poňali trochu netradične – zamerali sme sa v nej na udržateľnosť a dali sme tiež po prvýkrát priestor značkám mimo Bratislavy. Sú v nej zaradené len značky, ktoré splnili najmenej 6 zo 14 kritérií udržateľnosti, ktoré sme si u nás v Slovak Fashion Council nadefinovali na základe dostupných informácií, vedomostí, know-how a skúseností z odboru. Treba si uvedomiť, že nie je žiadnou oficiálnou autoritou presne stanovené, čo to udržateľná značka je. Každá organizácia, značka alebo dizajnér, ktorý sa téme venuje, si utvára jej koncept sám,” vysvetľuje na úvod Zuzana Bobiková, riaditeľka Slovak Fashion Council.

Spotrebitelia majú rastúci záujem o udržateľnosť

Ako nám ďalej Zuzana Bobiková prezradila, tejto téme sa bude Slovak Fashion Council venovať dlhodobo, nakoľko je alarmujúco aktuálna. „Klimatická kríza so sebou nesie informácie aj o negatívnom vplyve odevného priemyslu na mnohé oblasti životného prostredia. Predpovedajúce trendy ukazujú rastúci záujem spotrebiteľov o udržateľnosť. Nasvedčujú tomu aj mnohé prieskumy od spoločností ako McKinsey, Deloitte, Vogue Business, Fashion Revolution alebo Gfk. Cesta k udržateľnosti v móde je dlhá a sme radi, že môžeme propagovať mnohé slovenské módne značky, ktorým záleží na budúcnosti.”

Úlohou tvorcov, výrobcov, predajcov, ale aj spotrebiteľov je aplikovať tieto poznatky vo svojom živote a práci. „To už môže byť niekedy časovo náročné, nakoľko celý spotrebiteľský systém na to nie je stavaný a jeho cieľom je zvyšovanie spotreby. Ten, kto si ale uvedomí svoj individuálny dopad, tak zistí, že je už množstvo alternatív, ako svojim nákupom podporiť udržateľnosť a ozdravenie celého módneho systému. Online verzia fashionmap.sk, rovnako ako jej najnovšia printová podoba majú byť jedným z nástrojov, ako sa k informáciám dostať v našom prostredí,“ hovorí Zuzana Bobiková.

Mapovanie, ktorému sa SFC dlhodobo venuje, sa zameriava na autentický dizajn a kreativitu, pretože všetci, ktorí za lokálnym módnym biznisom stoja, podieľajú sa na vytváraní dôležitého obrazu mesta a krajiny. Umožňujú tiež udržateľnosť lokálnych ekonomík, podporujú domáci aj zahraničný turizmus a v neposlednom rade vytvárajú vzťah k mestu a krajine. Úlohou módnej mapy je preto zviditeľňovať lokálne dizajn shopy a pomôcť im s návštevnosťou v kamenných obchodoch aj v e-shopoch.

Slovenská lokálna móda

Spotrebiteľom zase mapa pomáha objaviť dizajnérske ateliéry a showroomy, kvalitné obchody a e-shopy so slovenskou a lokálnou módou, dizajnom, šperkom a doplnkami. Prináša prehľad o aktuálnom dianí a o aktivitách spojených s lokálnou módou a dizajnom online. Mapa je tak určená všetkým, ktorým nie je ľahostajný dopad módneho priemyslu na životné prostredie, hľadajú autentickú inšpiráciu a svojim nákupom chcú podporiť lokálnu scénu a ekonomiku.

„Pevne veríme, že každé miesto na tejto novej “zelenej” mape predstavuje to najlepšie, čo mesto môže v oblasti udržateľnej módy ponúknuť. Autentický dizajn a kreativita boli vždy dôležitou súčasťou Bratislavy a mestskej kultúry. Prispievajú k miestnemu trvalo udržateľnému hospodárstvu a rozvoju cestovného ruchu,” dodáva na záver Zuzana Bobiková.

Krst novej Fashion Map prebehne už tento štvrtok 15.12. 2022 v Starej tržnici v rámci podujatia Urban Market.

O Slovak Fashion Council

Slovak Fashion Council (SFC) je profesionálna nezisková organizácia, ktorá pomáha podporovať a rozvíjať slovenský módny ekosystém od roku 2011. Založila ho módna návrhárka Dana Kleinert, ktorá odvtedy získala mnoho domácich i zahraničných ocenení. Od decembra 2019 je vymenovaná nová generálna riaditeľka Zuzana Bobiková, ktorá od vzniku SFC vytvára stratégiu a program a tak logicky vo svojej práci pokračuje ďalej.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj. Ďakujeme!

žiadne príspevky na zobrazenie