Fitnesstrénerka Ivana Rokyta: Ak si nedáme pozor, veľmi jednoducho vieme zlenivieť a spohodlnieť

0
Fitnesstrénerka Ivana Rokyta: Ak si nedáme pozor, veľmi jednoducho vieme zlenivieť a spohodlnieť

Ivana Rokyta vybudovala sieť štyroch fitnesscentier Neonka v Košiciach. Ako na jej podnikanie vplýva koronakríza a ako sa s ňou vysporiadali? V rozhovore nám prezradila:

  • čo si prichystala pre svojich návštevníkov, keď sú centrá zatvorené,
  • prečo v tomto období najviac priberáme,
  • ako sa dá cvičiť doma,
  • v čom je najlepšie cvičiť,
  • aké sú jej rady pre ženy.

Založili ste sieť fitnesscentier Neonka v Košiciach, ako vznikol tento nápad? Koľko rokov sa venujete fitnessu?

Neonka vznikla z lásky k športu. Znie to tak otrepane, ale bez toho by sa to nedalo robiť. Obaja s Vratkom radi športujeme a veľmi sme si obľúbili tréningy v skupine, kde je vždy dobrá nálada a super ľudia, a tak sa to postupne nabaľovalo. Z klientov sa stali naši kolegovia, lebo boli rovnako závislí na “skupinovkách” ako my. Dnes nás je už veľmi veľa, aj v tíme, aj klientov, teda veľmi veľa nadšencov pre tento sposôb tréningu a veľa fanúšikov Neonky, taká naša Neonka komunita. Od otvorenia prvej prevádzky prešlo už šesť rokov, aktuálne ich máme štyri, síce zatvorené, ale máme.

Koľkokrát do týždňa by sa podľa vás človek mal venovať pohybu?

Asi by som povedala, že čo najviac (úsmev). Každý máme svoj režim, do ktorého to musíme zapracovať, je to o prioritách. Ale ak chcem, aby cvičenie malo význam pre naše telo a myseľ, tak odporúčam minimálne trikrát v týždni. Môže sa aj viac, samozrejme, ale stále tak, aby nás to bavilo a nebolo to povinnosťou, a aby sme mali priestor aj na relax a regeneráciu.

V čase koronavírusu sa mnohým zmenila situácia. Ako ovplyvňuje homeoffice náš životný štýl?

Povedala by som, že home office zmenil všeobecne kvalitu nášho života, a ak sme si nedali pozor, alebo ak si nedáme, veľmi jednoducho vieme zlenivieť a spohodlnieť, doma máme predsa všetko po ruke, na pár centimetrov. Myslím, že vďaka tomu, že sa nám znížil prirodzený pohyb, ako cesta do práce, na obed, na stretnutie, aj ten výdaj je nižší, a opačne. Doma máme všetci svoje tajné skrinky, kde sa vždy nachádzajú nejaké poklady. V rámci home office určite do nich zabehneme viackrát. Riziko priberania sa zvýšilo a obmedzil sa pohyb.

Ivana Rokyta bude aj partnerom nášho Klubu žien. Prvé online stretnutie bude ZADARMO a uskutoční sa 26. marca.

Dá sa však cvičiť aj doma a vy ste sa pekne prispôsobili situácii a vytvorili ste online produkt. Aký je váš program na cvičenie, čím je špecifický?

Áno, cvičenie doma má svoje pre aj proti, ale v tejto situácii je úžasné, že vôbec takáto možnosť je, a že si vieme na kúsku pred telkou dopriať niečo skvelé pre naše telo aj myseľ. Vieme predsa, že cvičenie prináša benefity. Dobrý pocit, nielen spokojnosť so svojím telom, ale aj psychický relax, vypnutie od bežných starostí.

Neonka v online svete posôbí len rok, presne ten covidový. Keď sme sa púšťali do tejto, pre nás novej sféry, chceli sme len jedno. Preniesť všetku našu atmosféru z hál, ktorá je taká špecifická, aj k ľuďom domov. Domov k našim klientom. Vzali sme všetku našu techniku, zapojili sme známych z fachu a spoločne sme vytvorili NEONKA LIVE STUDIO, kde je kvalitný zvuk, kamery na prenos a svetelné efekty.

Riziko priberania sa zvýšilo a obmedzil sa pohyb.

Okrem toho, že vysielame domov klasické “tie naše” online tréningy, robíme každý deň aj živé tréningy. Inštruktor cvičí reálne v tom čase ako aj klient doma. Našou úplnou novinkou je program RESTARTBODY. Ide o ucelený transformačný program, ktorý sme vymysleli sami.

Je trojmesačný, ale rozdelený na mesiace, čiže klient si môže vybrať, či absolvuje jeden mesiac alebo tri mesiace. Prípadne sa vie rozhodnúť postupne počas programu. Ďalšou špecifikáciou je, že sa zameriavame na nastavenie mysle, čo nerobí aktuálne nikto. V programe zahŕňame aj stravu, ale nezostavujeme jedálničky. Myslíme si, že jesť podľa papiera je krátkodobou záležitosťou, a preto u nás jedálniček v programe nenájdete. Nájdete však množstvo iných super rád a pomôcok.

Máte aj odstupňovanú obtiažnosť? Pre aké ženy je program určený? Zvládnu ho aj začiatočníčky?

Program je vhodný pre všetkých. Konkrétne v programe RESTARBODY cvičíme pre klientov dvaja, ja a Vratko. Vždy jeden z nás robí celý tréning – verziu pre začatočníkov. Na svoje si tak príde každý. Zvolí si takú intenzitu, akú potrebuje.

Potrebujú ženy k cvičeniu doma nejaké pomôcky?

V našom programe ženy prvý mesiac pomôcky nepotrebujú. Stačí iba podložka na zem. Neskôr odporúčame klasické jednoručky. Tréningy sú vždy rozdelené na tréningy bez náradia a s náradím. Snažíme sa o flexibilitu pre klienta, aby si mohol vybrať na základe jeho cieľov.

V čom odporúčate cvičiť?

Cvičenie doma by mal byť rituál, preto odporúčam nájsť si na tréning stabilné miesto, či už pred televízorom alebo v garáži či kočikárni. Na oblečenie odporúčam určite niečo pohodlné, v dnešnej dobe je veľký výber legín a športového oblečenia alebo aj stará dobrá klasika tepláky či kraťasy. To je výhoda domova, že vás nikto nevidí, a ani čo máte oblečené a či máte mejkap. Samozrejme, aj tenisky, aby sme si chránili kĺby, ale aj aby sa nám nešmýkalo.

Ako prebiehajú online hodiny? Dajú sa pustiť aj v inom čase zo záznamu?

Samozrejme, je to možné. V Neonka máme “Archív tréningov” kde je uložený výber z tréningov. Klient si ich vie pozrieť kedykoľvek podľa potreby. Ponúkame však aj LIVE tréningy, napríklad v piatok o 16:00. Tam sme všetci spolu naživo. V programe RESTARTBODY je to nastavené inak. Cvičíme každý pracovný deň 30-minútové tréningy LIVE o 8:15 alebo 9:00 podľa skupiny. Klient v programe si video vie pozrieť a odcvičiť až 48 hodín od jeho zverejnenia.

Ako to zvládnuť, ak má žena doma deti? Máte s cvičením pri deťoch aj osobnú skúsenosť?

Pravdaže, máme dve deti, jedno už o chvíľku trojročné a druhé päťročné. Cvičenie s nimi je zábava. Tento rok sme mali veľa príležitostí zacvičiť si spolu doma, keďže nefungovali škôlky. Občas to vyzeralo komicky, ale z detí vždy sršalo nadšenie. Robili vedľa nás drepy, bežali, skákali. Z našej skúsenosti viem potvrdiť, že cvičenie s deťmi je určite možné. Je to len na vás, či chcete zapájať rodinu alebo si chcete cvičenie nechať ako čas výhradne pre seba (úsmev).

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Moje plány sú jednoduché a aktuálne krátkodobé, pretože situácia je taká, aká je. Plán je udržať NEONKU v online svete. Po otvorení sa pokúsime oživiť to, čo sme roky budovali. V osobnom živote si prajem udržať zdravú a pozitívne naladenú rodinu. Chcela by som deťom dopriať veselý život aj počas pandémie, aby ich detstvo nebolo poznačené (smiech).

Skúste nám dať tri rady pre ženy, ktoré chcú byť fit:

  • Rada 1: Nezblázniť sa z jedného tučiku na boku :)
  • Rada 2: Rozlišovať instagramovú nerealitu, aby sme si nerobili vrásky zo žien, ktoré ich vďaka filtrom nemajú  :)))
  • Rada 3. Uvedomelo sa stravovať, cvičiť, vykonávať aktivity, ktoré nás bavia, byť s ľuďmi, ktorých máme radi, a dopriať si relax a oddych.

žiadne príspevky na zobrazenie