Fungujúca rodina je pre výchovu dieťaťa nesmierne dôležitá

0
Fungujúca rodina je pre výchovu dieťaťa nesmierne dôležitá
pixabay.com

Jedným zo základných predpokladov zdravého duševného vývoja dieťaťa je, aby vyrastalo v citovo vrelom a stálom prostredí. Na prvý pohľad sa to zdá byť samozrejmé a ľahko dosiahnuteľné. Ale predsa sa treba nad tým zamyslieť a niekedy vynaložiť veľa síl, aby sme tieto základné predpoklady splnili.

Ten prvý vyžaduje, aby rodičia mali svoje deti radi.
Druhým predpokladom je, aby sa všetci mali navzájom radi. Aby dokázali vytvoriť rodinu – spoločenstvo, kde bude vládnuť harmónia a v ktorom bude všetkým dobre.
Rodinní príslušníci tu nájdu istotu, prijatie i bezpečie. Takto fungujúca rodina sa stane pre deti prístavom, odkiaľ sa budú vydávať na dobrodružné výpravy za poznaním sveta…
Do tohto prístavu sa potom budú vždy rady vracať.

Dobrý domov

Rodina a ňou vytvorený domov je nesmierne vzácna a dôležitá. Je jednou z podmienok pre zdravé utváranie ľudskej osobnosti.

Ku charakteristike domova patrí, že sa v ňom dieťa cíti príjemne. Je milované a v bezpečí. Zároveň je to miesto jeho prvých objaviteľských výprav, povzbudenia, pochvaly, radostných prežívaní. Je tiež miestom učenia i poznávania. Domov vytvárajú predovšetkým rodičia a s nimi všetci, ktorí v spoločnej domácnosti žijú, alebo sú s rodinou v styku.

pixabay.com

Konflikty v rodine

Zdrojom možných konfliktov v rodine môže byť činiteľ spoločného bývania viacerých generácií. Otázka, či spoločné bývanie bude mať charakter dočasný, alebo trvalý, nie je pre vzájomné súžitie zanedbateľná.

Dočasnosť spoločného bývania kladie vysoké nároky na tie vlastnosti osobnosti, ktoré sú spojené s trpezlivosťou, silou vôle, ohľaduplnosťou, niekedy aj odriekaním. K dočasnému bývaniu zvyčajne dochádza hlavne vtedy, keď sú v rodine malé deti, zatiaľ čo trvalé bývanie prichádza do úvahy častejšie, keď rodičia zostarnú.

Rozhodnúť sa pre trvalé spoločné bývanie odporúčam iba v tých rodinách, kde vládne skutočne priateľská atmosféra, vzájomné pochopenie, dôvera, tolerancia.

Pri súčasných cenách bytov je spoločné bývanie s rodičmi častokrát jediné východisko

Tak sa dá preklenúť prechodné obdobie, kým si mladí manželia nezadovážia vlastný byt. Veľakrát ako zdroj možných nezhôd vystupujú činitele ekonomického rázu, ako financovanie údržby domu, či bytu, platenia energií, stravovania, užívania spoločných priestorov a podobne. V takýchto prípadoch je súžitie poznamenané vznikajúcimi konfliktmi a určitým napätím.

Konflikty sú častejšie pripisované vzťahom mladej manželky a svokry. Menej konfliktov nachádzame pri spoločnom bývaní mladých manželov s rodičmi novomanželky. Vyplýva to zo skutočnosti, že mladá žena je zvyknutá na domácnosť svojich rodičov, pozná jej klady a zápory. Vzájomné návštevy patria tiež do rizikových oblastí v rodinných vzťahoch. Dôležitá je napríklad frekvencia návštev.

Komplikácie sa objavujú aj v tých prípadoch, keď mladí manželia bývajú u rodičov jedného z partnerov. Častokrát sa rodičia druhého partnera cítia ochudobnení a dožadujú sa častejších obojstranných návštev.

pixabay.com

Ďalším pálčivým problémom súvisiacim s rodinou je rozvod.

Má vplyv na celkové súžitie generácií, predstavuje pre všetkých zúčastnených záťaž na niekoľko rokov. Rozhodujúce je, ako sa rodina s rozvodom vyrovná. Odporúčam dohodnúť sa na pravidlách ďalšieho fungovania a usilovať sa o to, aby malo viac kladných, než záporných znakov.

Ako konfliktom predchádzať?

Skôr ako sa rozhodnete pre viacgeneračné bývanie si najskôr ujasnite, aké máte vlastné očakávania, predstavy, čo ste ochotní obetovať spoločnému bývaniu a čo už nie… Ak nie je iné riešenie a generácie musia žiť spoločne, odporúčam v záujme dobrých vzťahov pristúpiť ku dohode. V nej by mali byť vymedzené práva a povinnosti jednotlivých členov rodiny, stanovený určitý denný poriadok a zabezpečené územie „neutrality“, ktoré by mali všetci rešpektovať.

Aj keď som vymenovala niekoľko dôvodov, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť spoločné viacgeneračné bývanie, existuje aj množstvo výhod, ktoré takéto spolunažívanie rodine prináša. Predovšetkým ide o vzájomnú pomoc, výchovu detí, zabezpečovanie ich voľnočasových aktivít, starostlivosť v chorobe a podobne…

Pre výchovu dieťaťa je fungujúca rodina veľkou výhodou

Skúsenosti z poradenskej praxe mi potvrdzujú, že radosť, smútok, všetko správanie vychádza z rodiny.

Dôležité je uvedomiť si, že rodina by sa nemala nikdy stávať neúplnou z nerozvážnosti, povrchných záujmov, sebectva, či iných podobných dôvodov, ktoré vyjadrujú povahovú nezrelosť a nezodpovednosť.

Rodičia najsilnejšie prežívajú naše radosti, úspechy, ale aj starosti, či smútky. Cítia s nami, sú našou oporou a bezpečím aj v najťažších chvíľach. Sú naším citovým zázemím… Vlastne nenahraditeľným…

Predošlý Clara Barton: Anjel bojiska a zakladateľka Červeného kríža
Pokračovať Toto sú krajiny s najlepšou kondíciou obyvateľov
Avatar photo
Počas celej profesionálnej kariéry sa venuje poradenstvu deťom, mládeži, rodinám, sociálne znevýhodneným, rizikovým skupinám. Je odborníčkou v prevencii sociálno-patologických javov, autorkou a lektorkou programov pre deti, mládež, rodičov, pedagógov. Vedie sociálno-psychologické výcviky. Vyjadruje sa k aktuálnym témam, publikuje, s obľubou píše aj knižky pre malých čitateľov. Zdôrazňuje dôležitosť čítania pre deti od najútlejšieho veku. Vyzdvihuje význam emocionálnej inteligencie, prosociálneho správania a inkluzívneho prístupu vo výchove, vzdelávaní i v poradenskom systéme. Pôsobila ako odborná asistentka na VŠ. Prednáša na medzinárodných vedeckých konferenciách, podporuje rôzne humanitné projekty, spolupracuje s mimovládnymi organizáciami. Je presvedčená o tom, že len to, čo robíme pre druhých má naozaj cenu… Autorka monografií: Preventívny program pre žiakov s poruchami správania. Skúsenosti z realizácie programu; Prevencia v školských zariadeniach. Príklady dobrej praxe. Autorka vysokoškolských učebníc: Stratégia riešenia šikanovania v školách. Možnosti prevencie; Vybrané kapitoly z prevencie v sociálnej práci. Autorka knižných publikácií: Hurá, idem do školy!; Teším sa do 1. triedy!; a trilógie Dankine príbehy pre teba 1; Dankine príbehy pre teba 2; Dankine príbehy pre teba 3.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu