História spoločenských hier. Aké sú tie najpopulárnejšie?

0
História spoločenských hier. Aké sú tie najpopulárnejšie?
Foto: unsplash.com

Spoločenské hry sú skvelým spôsobom, ako aktívne tráviť čas s rodinou či kamarátmi, zabaviť deti, či si len trénovať mozog. Sú tiež také staré, ako ľudstvo samo. Prečítajte si pár zaujímavých faktov o ich bohatej histórii a o niektorých z tých najpopulárnejších.

Stolné hry zahŕňajú predmety alebo figúrky, ktoré sa pohybujú alebo umiestňujú na vopred označený povrch alebo „dosku“ podľa súboru určitých pravidiel.

Spoločenská hra však nemusí nevyhnutne obsahovať fyzickú dosku. Niektoré hry sú založené na čistej stratégii, ale mnohé obsahujú prvok náhody. A niektoré sú čisto náhodné, bez zručností, ako napríklad Človeče, nehnevaj sa.

Hry majú zvyčajne cieľ, ktorý si hráč želá dosiahnuť. Prvé stolové hry predstavovali bitku medzi dvoma armádami a väčšina moderných stolových hier je stále založená na porážaní protivníkov, čo sa týka počítania, výhernej pozície alebo získavania bodov.

Existuje mnoho druhov spoločenských hier. Niektoré nemajú vlastnú tému, napríklad dáma, niektoré majú konkrétnu tému a príbeh, napríklad Cluedo. Pravidlá sa môžu pohybovať od veľmi jednoduchých, ako napríklad v preskakovanej, až po hlboko komplexných, ako napríklad v Advanced Squad Leader.

Čas potrebný na naučenie hry alebo ovládanie hry sa veľmi líši v závislosti od hry, ale nemusí to nevyhnutne korelovať s počtom alebo zložitosťou pravidiel; hry ako šach alebo Go majú relatívne jednoduché pravidlá, ale majú veľkú strategickú hĺbku.

Prečítajte si aj: rozhovor so šachistkou Annou Vrtiakovou

robot
pexels.com

Štúdie o hrách alebo tajomstvo šachu

Existuje špecializovaná oblasť výskumu v oblasti hier, známa ako herné štúdie alebo ludológia.

Aj keď sa uskutočnilo veľké množstvo vedeckého výskumu v oblasti psychológie starších stolných hier (napr. šach, Go, mancala), v súčasných stolových hrách ako Monopoly, Scrabble a Risk sa urobilo menej.

Veľa výskumov sa uskutočnilo najmä o šachu, čiastočne preto, že veľa hráčov turnaja je verejne zaradených do národných a medzinárodných zoznamov, čo umožňuje porovnávať ich úrovne odbornosti. Diela Adriaana de Groota, Williama Chase, Herberta A. Simona a Fernanda Gobeta dokázali, že vedomosti zohrávajú pri šachovom hraní viac ako schopnosť predvídať pohyby.

Ukázalo sa, že doskové hry s lineárnym usporiadaním zlepšujú priestorové numerické porozumenie detí. Je to z toho dôvodu, že hra je podobná číselnej čiare tým, že podporuje skôr lineárne porozumenie čísel než vrodené logaritmické.

Najstaršie hry na svete

Stolné hry sa hrali, cestovali a vyvíjali sa vo väčšine kultúr a spoločností v celej histórii. Množstvo dôležitých historických miest, artefaktov a dokumentov vrhá svetlá na prvé stolové hry, ako sú herné dosky pre Jiroft v Iráne. Senet, nájdený v Egypte okolo roku 3500 pred Kristom je najstaršia stolová hra, o ktorej sa vie, že existuje. Senet bol zobrazený na freske nachádzajúcej sa v Merknerovej hrobke (3300 – 2700 pred Kr.). Vedeli ste, že šach pochádza z Indie?

Hry v Európe

Stolné hry majú v Európe dlhú tradíciu. Najstaršie záznamy o stolných hrách v Európe pochádzajú z obdobia Homérovej Iliady (napísanej v 8. storočí pred Kristom), v ktorej sa spomína starogrécka hra Petteia.

Stolové hry v starej Európe sa nenachádzali výlučne v grécko-rímskom svete. Záznamy odhadujú, že staroveká nórska hra Hnefatafl bola vyvinutá niekedy pred rokom 400 po Kristovi. V starovekom Írsku sa hra Fidchell alebo Ficheall datuje k roku 144 po Kristovi.
Kriegsspiel je žáner bojovej hry vyvinutý v Prusku v 19. storočí, ktorý vyučoval dôstojníkov bojovú taktiku.

Foto na titulke: Foto: unsplash.com

 

žiadne príspevky na zobrazenie