Inšpiratívny príbeh fínskej premiérky Sanny Marin

0
Inšpiratívny príbeh fínskej premiérky Sanny Marin
Kuvassa: Sanna Marin © Fanni Uusitalo │ valtioneuvoston kanslia FinnishGovernment

V novembri 2020 oslávila 35. narodeniny. Darček si ale prevzala až o necelý mesiac. 10. decembra totiž zasadla do premiérskeho kresla ako najmladší predseda vlády v histórii Fínska. Nižší vek však v jej prípade nie je prekážkou na riadenie krajiny. Skúseností má dosť na to, aby svoj inšpiratívny príbeh písala ďalej práve na pozícii premiérky.

Severské štáty sú v otázke rovnoprávnosti žien a mužov ďaleko pred zvyškom sveta. Zvolenie rekordne mladej premiérky, ktorá sa stala celkovo treťou ženou na čele Fínska, tak nebolo veľkým prekvapením. Obzvlášť po tom, čo sa verejnosť oboznámila s jej životným príbehom a začala dôverovať jej schopnostiam, ktoré ju dostali na najvyššiu funkciu v štáte.

Ako dieťa zažívala diskrimináciu

Fínsko, ktoré je dnes jedným z lídrov v oblasti tolerancie, nebolo vždy ukážkovou krajinou. Súčasná fínska premiérka o tom vie svoje. Už ako mladá si prešla diskrimináciou, v rámci ktorej zažívala výsmech kvôli tomu, že vyrastala v tzv. dúhovej rodine. Po rozchode rodičov ju totiž matka vychovávala so svojou novou ženskou partnerkou. Zrejme aj to je dôvodom, pre ktorý sa ako premiérka snaží o elimináciu akejkoľvek diskriminácie vrátane tej, ktorá je namierená proti ľuďom s inou sexuálnou orientáciou. 

Z pekárne až do kresla premiérky

Vzhľadom na chudobnejšie pomery, z akých Sanna pochádza, by ešte pred niekoľkými rokmi málokto veril, že časom sa jej podarí svoje myšlienky a názory hájiť z tej najvyššej štátnickej pozície. Pracovné začiatky helsinskej rodáčky totiž vôbec nevyzerali na úspešnú kariéru vo vrcholových funkciách. Už v roku 2006 síce vstúpila do mládežníckeho krídla Sociálnodemokratickej strany Fínska (SDP), no ako mladá študentka na univerzite v Tampere si privyrábala prácou v pekárni, neskôr za kasou v potravinách. Členstvo v tomto straníckom krídle sa jej však stalo osudným a naštartovalo jej cestu do premiérskeho kresla.

Raketový politický vzostup

Cesta na politický vrchol trvala Sanne iba 15 rokov. Ak si odmyslíme prvé 2 roky, kedy bola iba radovou členkou spomínaného mládežníckeho krídla, jej skutočná politická kariéra začala v roku 2008. Práve vtedy po prvýkrát kandidovala do mestského zastupiteľstva v Tampere, no neúspešne. O 4 roky sa však mestskou poslankyňou stala, pričom po roku začala zastávať pozíciu predsedníčky mestskej rady. Vzhľadom na dobré výsledky bola v roku 2015 zvolená do fínskeho parlamentu, čím definitívne odštartoval jej raketový vzostup. Po 4 rokoch bola do parlamentu zvolená opäť a keďže v tom čase stála v popredí strany, nastupujúci premiér Antti Rinne ju poveril riadením rezortu dopravy. Rinne sa však vo funkcii dlho neudržal a po výhre vo vnútrostraníckom hlasovaní sa funkcie premiérky ujala práve Sanna Marin.  

S prehľadom zvláda pandémiu

Nástupom do premiérskeho kresla sa politický vzostup Sanny neskončil. Po vyše roku svojej vlády si naďalej drží vysokú popularitu aj priazeň v koalícii, v ktorej sa stretli politické strany vedené ženami. Vláda totiž zvládla viaceré kritické okamihy, medzi ktorými nechýbalo ani prepuknutie pandémie. Práve s jej dôsledkami sa mladá premiérka vyrovnáva bez toho, aby umierali tisícky ľudí a ekonomika zaznamenávala hlboký prepad. Ktovie, či sa neinšpirovala v zahraničí. Fínsko totiž nie je jedinou krajinou vedenou ženou, ktorá dokáže čeliť pandémii. Podobným prípadom je aj Nový Zéland.

Aktuálne najmladšia premiérka na svete má zatiaľ našliapnuté k písaniu ďalších úspešných epizód. Mandát matky 2-ročnej dcérky, ktorá o sebe tvrdí, že je stále obyčajnou pracujúcou ženou, ešte zďaleka nekončí. Aj v roku 2021 tak bude môcť dokázať, že krajina môže byť úspešná aj vtedy, keď ju riadi mladá ženská krv. 

Prečítajte si aj: Ženy, ktoré zarobili miliardy vlastnými silami

Zdroj titulnej foto: Wikimedia, Kuvassa: Sanna Marin © Fanni Uusitalo │ valtioneuvoston kanslia, FinnishGovernment

žiadne príspevky na zobrazenie