Iveta Štecová: „Mám skvelý liftingový tip – ľadové kocky“

0
Iveta Štecová: „Mám skvelý liftingový tip – ľadové kocky“

Podstatou tvárovej gymnastiky je pohyb svalov, ktorým dochádza k zlepšeniu prúdenia lymfy v oblasti tváre a krku. Ich opakovaným napínaním a uvoľňovaním pri cvičení podnieti v danom mieste regeneračný proces, čím sa sval spevní, vráti sa mu pružnosť a objem,“ vysvetľuje Iveta Štecová, certifikovaná lektorka gymnastiky tváre.  Cvičenie má podľa nej zmysel v každom veku.

Pre tie dámy, ktoré sa s pojmom „tvárová gymnastika“ ešte nestretli – čo to je a ako to funguje?

Tvárová gymnastika je vlastne cvičenie tvárových svalov. Podstatou tvárovej gymnastiky je pohyb svalov, tým dochádza aj k zlepšeniu prúdenia lymfy v oblasti tváre a krku. Základom akéhokoľvek cvičenia tvárovej gymnastiky je napínanie a uvoľňovanie svalu. Sval sa na chvíľu odkrví a po uvoľnení sa doň nahrnie čerstvá okysličená krv so živinami. Opakované napínanie a uvoľňovanie svalov pri cvičení tvárovej gymnastiky podnieti v danom mieste regeneračný proces, čím sa sval spevní, vráti sa mu pružnosť a objem.

Aká bola vaša cesta k tvárovej gymnastike?

Zaujímavá. Bola som v  New Yorku,  mala som 32 rokov a moja tvár už vyzerala unavene. Moja úplne prvá cesta viedla k dermatológovi. Všade sa písalo o botoxe, výplniach a podobných veciach. Chcela som to vyskúšať.  Lekár bol naozaj fešák. Vzal fixku a nakreslil mi asi 15 krížikov na tvár. To mali byť body vpichu botoxu a neviem čoho ešte. Nakoniec ma presvedčil, že potrebujem aspoň upraviť vrásky okolo očí a čelo. Výsledok sa ukázal asi o 10 dní. Obočie mi vyskočilo hore a vrásky okolo oči zmizli. Efekt ma priznám sa, prekvapil, ale líca boli stále prepadnuté a celkový výraz tváre… no, stále to nebol ono.

Keďže som chodila pravidelne cvičiť do posilňovne, raz sa mi podarilo natrafiť na cvičiteľku tvárovej gymnastiky z Kalifornie. Bola na návšteve v NYC a celý týždeň viedla kurzy „tvárovky“ v športovom centre, kam som chodievala. Šla som na svoju prvú hodinu.

 Iveta Štecová
Foto: Iveta Štecová

Ako často a ako dlho je potrebné cvičiť, aby boli viditeľné prvé výsledky?

Je to veľmi individuálne. Záleží od veku, stavu tváre, muskulatúry, genetiky a disciplíny. Niekto vidí výsledky už o 2 týždne, niekto o 2 mesiace. Ja tvrdím, že merateľné výsledky sa hodnotia o 6 mesiacov pravidelného cvičenia. Ak máte 25 rokov stačí cvičiť 2x do týždňa 15 minút, ak 40 tak 4x 15 až 20 minút. V 50tke už môžete cvičiť denne aj krátke 15 minútové programy. Ja mám 45 rokov a cvičím buď denne 10 až 15 minút, a niekedy 4x do týždňa 30 minút. Cvičenia variujem, striedam a pridávam záťaž vo forme výdrže a poriadne sval preciťujem.

Koľko cvikov je súčasťou základnej zostavy? Je potrebné zostavu obmieňať?

Nemám rada nejaké pravidlá a zostavy, ktoré sa vôbec nikdy nemenia a cvičia stále dookola. Je veľa rôznych programov, ktoré tvrdia, že sú tým najlepším, čo môžete cvičiť. Mám ich všetky dobre naštudované a v mojej knižnici nájdete asi všetky svetové líderky tvárovej gymnastiky. Ja sa však striktne nedržím ani jednej. Každý program niečo ponúka; nechám sa inšpirovať, ale programy si skladám sama a mením ich. Na základnom kurze učím hlavne pracovať so svalom, správne ho odkrvovať a asi 15 základných cvikov.

Z vlastnej skúsenosti viem, že po čase už veľa žien hľadá pokročilejšie variácie a kombinácie. Keďže už majú základ zvládnutý, dokážu cvičiť aj podľa kníh a DVD. Preto ten úplne prvý kontakt by mal byť určite s lektorom, ktorý navedie na správne precítenie danej svalovej skupiny.

Je nejaký odporúčaný vek, kedy začať? Čo dámy, ktoré sú už po 50tke, 60tke? Má tvárová gymnastika pre ne zmysel?

Už 25 rokov je vek, kedy dochádza k erózii svalov a kože. Na kurze som mala aj 22-ročnú slečnu, tá prišla kvôli akné. Prekrvením spodných vrstiev pokožky dochádza k eliminácii akné a vyčisteniu pokožky. Mala som aj 80-ročnú dámu. Nie je to vekom ohraničené, iba si treba stanoviť reálne očakávania. Ak dôjde k poklesu viečka tak, že bráni vo videní je neskoro, tam pomôže iba chirurg. Alebo ak už visia laloky na spodnej časti brady, aj vtedy už pomôže len chirurg. Uvoľnenú kožu už cvičenie nedokáže vrátiť do pôvodného stavu.

Cvičenie má zmysel v každom veku. Veľa svetových líderiek začalo cvičiť až po 50tke. Napr. Eva Frasier, ktorá je mojím vzorom a celebritnou lektorkou napr. Madonny začala tiež až po 50tke. Teraz je z nej nádherná zrelá dáma. Iste by ste jej nehádali 85 rokov.

 Iveta Štecová
Foto: Iveta Štecová

Ktorý svetový líder vás najviac inšpiruje?

Mňa najviac ovplyvnil a usmernil známy Gary Szikorski. Je to jogín žijúci v USA. Jeho program  tvárového cvičenia je najviac blízky môjmu srdcu a nechala som ním inšpirovať. Veľa cvikov som si osvojila a ďalej ich šírim. Garyho program bol predlohou štúdie tvárovej gymnastiky v roku 2017 v americkom Illinois s prekvapujúco pozitívnymi výsledkami, a mňa teší, že som mu inštinktívne  „podľahla“ dávno predtým. Natočila som aj nové DVD2, ktoré vychádza práve v týchto dňoch a hádajte kto ma inšpiroval :). Samozrejme Gary.

Takže mi stačí cvičiť a nebudem mať vrásky?

To je veľmi zjednodušená otázka. Vrásky sú prirodzenou súčasťou starnutia a úplne zastaviť ich tvorbu je nemožné. Cvičenie pomáha spevniť tvár, udržať kontúry pevné ale starnutie je sprevádzané aj stratou kolagénu, elastínu a tuku. Odporúčam preto zaradiť aj pravidelné masáže, používanie kvalitných sér s retinolom, vitamínom C, čistenie AHA kyselinami, doplnenie rastových faktorov v kozmetike, kvalitnú stravu a veľa pohybu. Viac si o tom povieme priamo na HARMÓNIA festivale v Žiline.

Blíži sa čas stužkových slávností, plesov. Máte nejaký osvedčený tip na „expresné skrášlenie“?

Mám skvelý liftingový tip. Ľadové kocky. Do vody vyžmýkajte pol citróna a vyrobte si ľadové kocky. Vyčistenú pleť osviežite jemnou masážou ľadovými kockami, jemne masírujte oblasť čela, líc aj očného okolia. Krásne to stiahne póry, vypne a rozžiari pleť. Vodu nechajte na pleti uschnúť. Je to skvelý tip vizážistov a funguje. Mejkap na takej pleti vyzerá bezchybne.

Viem, že cvičíte v aute. Zažili ste nejakú vtipnú príhodu s tým spojenú?

Ja si už okolie nevšímam. Cvičím a pozerám na cestu. Raz som si ale nevšimla, že za mnou stoja policajti. Neuvedomila som si, že ma môžu vidieť v spätnom zrkadle. Stála som na červenej, vyplazovala jazyk a potom som si po chvíľke všimla, že reagujú na moje grimasy a vyplazujú jazyk tiež.

Kde vás môžeme naživo stretnúť?

Najbližšie mám naplánovanú interaktívnu prednášku s ukážkami v Žiline, na HARMÓNIA Festivale zdravého životného štýlu, ktorý sa 19. a 20. októbra koná v Hoteli Slovakia. Nasledujúci deň, v nedeľu 21.10. organizujem kurz FaceFit.  Ale ak budete sledovať moje stránky, žiadny termín vo Vašom meste vám neunikne. ?

Harmónia festival
Foto: Harmónia festival

Kde si môžu záujemkyne zakúpiť Vašu knihu alebo DVD?

Mám 2 stránky www.tvarova-gymnastika.sk alebo www.antiage.sk

DVD2 vo forme efektívnejších cvikov inšpirovaných práve štúdiou tvárovej gymnastiky z roku 2017 vychádza v týchto dňoch.

Ivetu Štecovú môžete stretnúť aj na 3. žilinskom ročníku HARMÓNIA Festivalu zdravého životného štýlu v Hoteli Slovakia. Jej prednáška bude v hlavnej prednáškovej miestnosti v sobotu, 20.10. od 13.40 hod. Viac informácií o programe a vstupenky online.

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie