Iveta Štecová: Tvár je zrkadlom procesov v našom tele

0
Iveta Štecová: Tvár je zrkadlom procesov v našom tele

Iveta Štecová je certifikovanou trénerkou tvárovej gymnastiky, ktorej sa venuje už 20 rokov. Je autorkou knihy 20 dní k novej, krajšej JA a natočila DVD tvárovej gymnastiky. Okrem toho prevádzkuje vlastný e-shop s kvalitnou kozmetikou.

V podcaste porozprávala:

  • kde sa prvý krát stretla s tvárovou gymnastikou,
  • aké sú benefity tvárovej jógy,
  • o nástrojoch, aké sa používajú pri masáži tváre,
  • o svojom podnikaní,
  • a o magických momentoch svojho života.

Rozprávala sa s ňou moderátorka Zuzana Ďuricová.

Ako sa Iveta dostala k tvárovej jóge?

Do kontaktu s tvárovou jógou som sa dostala v Amerike. Mala som už po tridsiatke a začala som vnímať známky starnutia. Veľmi som sa o seba nestarala, nechránila som si tvár pred slnkom, ale potom som si začala všímať zmeny na pokožke. Prechádzala som sa po New Yorku a hľadala som možnosti, ako vylepšiť vzhľad, a zbadala som výklad, že tam pichajú botox. Išla som tam a zistila som, že to bude stáť strašne veľa peňazí, tak som išla ďalej (úsmev).

Ja som chodila aj cvičiť a v tom čase tam hosťovala jedna dáma, ktorá bola lektorka tvárovej jógy z Los Angeles, a to ma zaujalo. Povedala som si, že aj toto by mohla byť cesta, poznala som to už od Emmy Tekelyovej. Zapísala som sa na hodinu a to bola taká prvá lastovička. Začala som si zisťovať informácie a kupovať knižky. Vtedy bol internet ešte v plienkach, čiže nedalo sa nájsť video a podľa neho cvičiť (úsmev).

Aké má tvárová jóga účinky?

Tvárová jóga je prirodzená metóda a navyše je účinná. Starnutie sa nedá zastaviť, ale tvárovou jógou posilňujeme svaly, ktoré nám vekom ochabujú a strácajú pružnosť. Niektoré sú napäté, a aj to deformuje ovál tváre. Dokážeme ňou zrýchliť lymfatický tok v oblasti tváre, krku, a dekoltu, čo vedie to k tomu, že nemáme opuchy pod očami, a tvár nie je taká naliata. Svaly fungujú ako pumpa. Keď pracujeme so svalmi, spustí sa prirodzená pumpa a lmyfa sa lepšie odvádza.

Jóga má svoje princípy, ako to funguje. Sú svaly, ako napríklad veľký žuvací sval, ktorý keď je v napätí, blokuje odtok lymfy. A môže sa stať, že sa snažíme cvičiť líca, ale nejde nám to, lebo je to zablokované. Všetko spolu súvisí. Jóga nielen spevňuje, ale aj uvoľňuje svaly, zlepšuje lymfatický obeh, prekrvuje.

Benefit je aj to, že ten čas venujeme sebe a je to určitá forma meditácie. Čas je vzácny a veľa ľudí ho nemá. A keď sami sebe venujete čas, nie je to len o tom, že urobím si čiarku a omladnem, ale je to cesta, keď prestanem myslieť na všetky problémy. Ja som počas cvičenia v prítomnom okamihu, absolútne sa uvoľním a zrelaxujem. Je to chvíľka pre seba, ktorá má vedľajší efekt, že lepšie vyzeráme a aj sa cítime lepšie.

Sú ľudia, ktorí sú napríklad mladí ale majú veľmi výrazné vrásky. Sú to genetické záležitosti? Čo všetko sa nám v tej tvári deje a čo ovplyvňuje jej stav?

Verím tradičnej čínskej medicíne, a tá hovorí, že tvár je zrkadlom procesov v našom tele. Ak nie sú energetické dráhy tela v rovnováhe, tak sa to zobrazí v našej tvári. Keď je niekde nerovnováha, začne sa to niekde ukazovať, napríklad napätím. Naše orgány majú vyústenia na konkrétnych bodoch, a tam si to vieme pozrieť.

Viac o tom, ako začať s jógou, sa dozviete na Spotify alebo na videu:

https://www.youtube.com/watch?v=L8GZmiyQxLI

žiadne príspevky na zobrazenie