Jana Gurníková, zakladateľka Ajurvéda Online, je inšpiratívnou ženou, ktorá zasvätila svoj život šírenoiu poznania o ajurvéde – starodávnom systéme medicíny a harmónie tela i duše. Jej osobný príbeh je dôkazom, že ajurvéda nie je len o zdraví, ale o životnom štýle, ktorý môže priniesť hlbokú rovnováhu a šťastie.
Na svojej ceste k zdraviu, energii a naplneniu našla odpovede práve v ajurvéde, ktorá jej poskytla nástroje na lepšie pochopenie svojho tela, mysle i prírody. Svoje poznatky a skúsenosti teraz odovzdáva všetkým, ktorí túžia po zmene a objavení skutočnej rovnováhy v živote.
Prostredníctvom svojej platformy ponúka cenné informácie, praktické tipy a programy, ktoré umožňujú ľuďom začleniť ajurvédu do každodennej rutiny. Jednou z tém, ktorú Jana často zdôrazňuje, je význam očisty – najmä tej jarnej – ktorá podľa ajurvédy symbolizuje nový začiatok, obnovu energie a prirodzené detoxikačné procesy tela.
Svojím citlivým prístupom, hlbokým pochopením ajurvédy a vášňou pre zdravý životný štýl je Jana sprievodkyňou, ktorá pomáha ľuďom na ich ceste za harmóniou a zdravím.
Čo ťa priviedlo k ajurvéde a ako sa zmenil tvoj život, odkedy ju praktizuješ?
Ľudia často očakávajú ako odpoveď na túto otázku príbeh o tom, ako som sa vďaka poznaniu ajurvédy dostala z nejakej vážnej choroby a na základe osobnej skúsenosti sa ju rozhodla šíriť ďalej. Taký príbeh ale nemám. Mala som to šťastie, že som od mlada počúvala svoje túžby a volania duše a to ma priviedlo k štúdiu ajurvédy v pomerne mladom veku. V čase, keď som skončila vysokú školu v Prahe. Pomerne skoro som tiež zistila, že to je niečo, čomu sa chcem v živote profesionálne venovať, a tak som na čas vycestovala aj do Indie, kde som absolvovala ďalšie vzdelávanie v ajurvédskom centre na brehu Gangy. Už týmito krokmi som vedome smerovala svoj život.
Dnes som dospelá žena, partnerka, mama dvoch detí, podnikateľka a naplnený život, ktorý vediem, je možný len vďaka tomu, že som sa raz dávno rozhodla o túto starobylú náuku zaujímať. V osobnom živote mi to pomohlo byť viac v súlade so sebou, byť tolerantnejšia k iným, možno inak pristupovať k výchove detí. Vďaka tomu, že to, čo učím, aj žijem, mám dostatok energie na dosiahnutie všetkých svojich ambícií a cieľov. Dokonca mám dostatok energie na to, aby som skrz svoju prácu k tomu nabádala aj tisíce ďalších žien. A nádherné príbehy zmien ich životov – to je to, prečo som šťastná, že som sa na cestu ajurvédy vydala.
Akú úlohu zohráva v ajurvéde očista?
Zásadnú. Správne prevedená očista dokáže z nášho tela odstrániť toxiny a nečistoty, v ajurvéde ich nazývame pojmom áma, a zároveň podporiť agni, náš tráviaci oheň, okolo ktorého sa v ajurvéde všetko točí. Pretože optimálne fungujúci metabolizmus je predpokladom pevného zdravia.
Na úvod je ale dôležité podčiarknúť, že očista, o ktorej tu hovorím, je očista realizovateľná v domácich podmienkach bez nutnosti byť pod dohľadom lekára. Ajurvéda totiž disponuje aj očistným programom známym ako pančakarma, čo je komplexný detoxikačný proces, ktorý sa však vykonáva v špecializovaných zariadeniach pod dohľadom lekára a iného personálu. Takáto hĺbková očista sa koná na základe individuálnej diagnostiky a je zameraná na riešenia konkrétnych zdravotných ťažkostí klienta. Toto nie je typ očisty, ktorý by sme si len tak ľahko vedeli spraviť doma, a preto o tomto druhu detoxu nebude ani reč.
Ja vám rada predstavím ďalší zo spôsobov ajurvédskej očisty, ktorej základom sú detoxikačné dni v domácom prostredí a ktoré ajurvéda odporúča preventívne na upevnenie nášho zdravia.
S Jankou sa stretneme aj na podujatí Pre zdravie ženy v Košiciach, ktoré sa bude konať 8. marca.
Prečo je podľa teba jar ideálnym obdobím na očistu?
Tak, nie je to môj výmysel. (Úsmev) Skôr to vnímam ako naladenie sa na energiu, ktorá pulzuje v prírode. Jar a jeseň sú prechodové obdobia a už zo Školy ajurvédy poznám príslovie: „Na prechode období vznikajú vždy choroby. Choroby, keď vznikajú, obete sa konajú.”
Problémom však je, že niekto sa do takej očisty púšťa skôr, než je vhodné. V januári či februári. Ja moje online programy ajurvédskej očisty spúšťam stále najskôr v polke marca, v období okolo jarnej rovnodennosti a vediem ich do približne konca mája, čo je z pohľadu ajurvédy stále obdobie kapha dóše, ktoré je na očistu obzvlášť vhodné.
Ako by si definovala jarnú očistu podľa princípov ajurvédy?
Jarnú očistu v mojom podaní by som charakterizovala ako jemnú očistu tela i mysle. Ajurvéda nám nedáva striktný návod, ako dlho by tieto očistné dni mali trvať, ja však už roky vediem programy ajurvédskej očisty ako 21-dňový online program s postupnými, avšak bežne realizovateľnými krokmi, a to sa mi osvedčilo najviac. V tomto 3-týždňovom rozmedzí sa nám totiž ponúka dostatočný priestor na prípravu, naladenie sa na očistnú stravu, konzumáciu detoxikačného pokrmu – kičrí a zároveň pestovanie mnohých podporných návykov.
Ženy si však často myslia, že je to len o strave. Alebo o hladovaní či pití zeleninových štiav. Ale tak to nie je. Takýto typ detoxu by mohol naše telo dosť potrápiť a dostať ho do ešte väčšej disharmónie. Prečo? Pretože z pohľadu ajurvédy naše zdravie určuje predovšetkým kvalita nášho tráviaceho ohňa agni. Ak ten dobre „nehorí”, nefunguje optimálne, tak si môžeš byť istá, že pitie zeleninových štiav ho úplne uhasí.
Cieľom ajurvédskej očisty je zbaviť telo ámy, nahromadených toxínov. To dosiahneme tým, že náš tráviaci oheň agni povzbudíme. Správnou stravou, vhodným korením, pohybom.
Aké sú hlavné benefity jarnej očisty pre telo a myseľ?
Medzi tie najväčšie benefity dobre prevedenej jarnej očisty podľa ajurvédy patrí zlepšenie trávenia, eliminácia až úplne odstránenie únavy, pocit ľahkosti v tele, lepšia schopnosť sústrediť sa, kvalitnejší spánok, zbavenie sa nadbytočných kíl. Overené. (Úsmev) Za posledné tri roky prešlo takýmto uceleným návodom vyše 800 žien a ich výsledky sú ohromujúce. Každý beh takejto jarnej očisty ponúka príbehy jej účastníčok o tom, ako sa na prahu 60 cítia konečne sebavedomé a spokojné samé so sebou. Alebo o tom, že sa už po pár dňoch nejakého mnou vedeného online programu dostali z bludného kruhu nadváhy a únavy a cítia sa „ako nový človek“. Existuje krásne príslovie, ktoré rada používam: „Výnimočnou vlastnosťou ajurvédy je, že nemá vedľajšie nežiadúce účinky, ale vždy len vedľajšie benefity.“
Existuje rozdiel medzi očistou pre jednotlivé dóše (váta, pitta, kapha)? Ako sa k tomu stavia ajurvéda?
Výhodou ajurvédy je, že je veľmi individualizovaná a vníma jedinečnosť každého človeka. A v prípade, že by sme sa rozhodli pre individualizovaný detox pod vedením ajurvédskeho lekára, tak ten vezme, samozrejme, do úvahy všetky faktory, ako je vrodená konštitúcia, momentálna nerovnováha, životný štýl a podobne. Nie všetci však majú možnosť sa k takémuto odborníkovi dostať, a predsa by chceli svoje zdravie preventívnou ajurvédskou očistou urobiť.
A práve pre ne ja vytváram môj 21-dňový program a vediem ich cestou jemného a bezpečného domáceho detoxu. Ten je založený na princípoch, ktoré platia pre každého bez ohľadu na konštitučný typ. Nakoľko jar je obdobím kapha dóše, tak v procese domácej očisty sa zameriavame najmä na harmonizáciu kaphy. To v praxi znamená, že každému na jar padne vhod odľahčený jedálniček, vyradenie stimulantov, mlieka a mäsa aspoň na pár dní, pohyb, sebaláskavé rituály, či vyladenie stravovacieho režimu.
Aké chyby pri očiste robia ľudia najčastejšie a ako sa im dá vyhnúť?
Zlé načasovanie. Začínajú s jarnou očistou príliš skoro, v januári, skorom februári, hneď ako sa objavia prvé teplejšie dni. Je prirodzené, že slnečné lúče v nás podnietia túžbu sa rozhýbať, ale počasie je v tomto období stále premenlivé. Niet sa kam náhliť, obdobie vhodné na jarnú očistu je rozmedzie marca až koniec mája.
Ďalšou chybou je prílišný nátlak na seba. Ajurvédska očista je postupným a jemným procesom a ak ju máme naplánovanú na niekoľko dní (napríklad u mňa je to typicky na 21 dní), tak nie je nutné hneď od prvého dňa vyradiť sladké, kávu, stimulanty, ale aj mliečne výrobky či mäso. Aj to príde, ale postupne, aby bol proces udržateľný.
Aké sú základné kroky, ktoré by mal podľa ajurvédy človek dodržať pri jarnej očiste?
V prvom rade eliminovať to, čo v našom tele podporuje vznik ámy, toxínov. Oželieť sladkosti, ultra spracované potraviny, dať si pauzu od kávy, alkoholu, ale aj mlieka či mäsa. Základom je potom konzumácia ľahko stráviteľných pokrmov – najmä kičrí, čo je jednoduchý ryžovo-strukoviný pokrm s ghí a pokojne aj tepelne upravenou zeleninou. A aby si to všetko udržalo čo najdlhší efekt, je potrebné zamerať sa na pestovanie vhodného denného režimu, zaradenie pohybu, masáže. Ja napríklad upevneniu zdraviu prospešných ajurvédskych návykov venujem celý posledný týždeň programu.
Aké jedlá alebo ingrediencie odporúčaš zaradiť do jedálnička počas jarnej očisty?
Očistný jedálniček pozostáva z ľahko stráviteľných jedál. V ajurvéde zároveň platí, že tepelne upravené pokrmy sú ľahšie stráviteľné. Takže konzumujeme najmä ryžu a iné obilniny, strukoviny, tepelne upravenú zeleninu a ovocie, ghí, semienka, povolený je aj kvalitný med. Je fajn podporiť to ajurvédskymi bylinami či bylinnými zmesami, ako napríklad triphalou.
Aké sú typické ajurvédske rituály, ktoré podporujú očistné procesy?
Očistu podporí takzvaná kúra teplou vodou, čo je vo svojej podstate jednoduchá praktika pitia teplej, prevarenej vody po dúšku každú cca polhodinku. Skvelou vecou je tiež škrabka na jazyk, to je taký „atribút” ajurvédskej starostlivosti o ústnu dutinu. A nie je to len záležitosť nejakej sezónnej očisty. Škrabku na jazyk by sme mali používať denne, rovnako ako si denne čistíme zuby.
Máš nejaké odporúčania na bylinné čaje alebo korenia, ktoré podporujú očistu?
Áno, ide najmä o agni stimulujúce korenia, akými sú napríklad kurkuma, zázvor, škorica, klinček, koriander, fenikel, rímska rasca, či pálivá paprička. Z bylín sú to tie, ktoré nám práve na jar ponúka matka príroda. Vhodná je napríklad prvosienka, žihľava, ale aj taký medvedí cesnak. Z takých tých ajurvédskych v mojich programoch najčastejšie spomínam triphalu. Triphala je trojkombinácia exotického ovocia amalaki, haritaki a bibhitaki. Triphala podporuje trávenie a detox a dnes je možné zaobstarať si ju vo forme bylinného prášku, bylinných kapslí či čajovej zmesi.
Aká dôležitá je práca s mysľou počas jarnej očisty?
Už pri zvažovaní, či sa do nejakej ajurvédskej očisty pustiť, je správny mindset kľúčový. Očista prebieha v úplne inom duchu, keď sa na ňu naladíme ako na niečo, čo možno bude výzvou, ale zároveň „mi to dá možnosť vyskúšať si niečo nové, zakúsiť nové chute a prospeje mi to, tak sa na to teším”, na rozdiel od toho, ak by niekto do očisty vstupoval z pozície „ja musím a bude to náročné, budem sa premáhať, ale jednoducho musím schudnúť alebo čokoľvek…” Na to, že správne myslenie, naladenie, vytváranie pozitívnych afirmácií je dôležité, klientky jemne upozorňujem stále.
Má ajurvéda odporúčania na meditáciu alebo dychové cvičenia, ktoré by sme mali zahrnúť do očistného procesu?
O tom by sa dalo rozprávať veľa a samozrejme aj tie možnosti sú početné. A veľmi tiež záleží na tom, aký je „východiskový stav” danej osoby. Viete, ak sa do ajurvédskej očisty pustí niekto, kto vôbec nikdy nemeditoval, nechodí pravidelne napríklad na jogu a nemá skúsenosti s dychovými cvičeniami, naopak – je skôr stále zahĺbený v práci, sociálnych sieťach, externom svete, tak pre takéhoto človeka je veľkým benefitom už vôbec to, že si nájde čas na prechádzku bez mobilu a len vníma prírodu. Od neho nemôžete chcieť hneď to, aby polhodinu ráno a večer meditoval, jogoval a ešte to „upgradeol” o pranájamu. Chvíľky zastavenia, cvičenie, pokojne aj joga a dychové cvičenia sú skvelé. Ja ich napríklad do mojej očistnej praxe a rovnako aj do programu zahŕňam, ale nie nutne na nejakej príliš vysokej úrovni, lebo to mnohých skôr odradí.
Ako môže byť očista príležitosťou pre obnovu rovnováhy medzi telom a mysľou?
Je to práve tým, že si v procese očisty uvedomujeme, že to nie je len o strave, že to jednoducho nie je len ďalšia z diét, ale je to proces, kedy sa zameriavame na svoje telo ako celok. Pokiaľ vedomejšie jeme, máme priestor sa aj mentálne zastaviť a vychutnávať si chvíle „tu a teraz”. Ajurvéda nás učí celistvosti a tomu, že každá naša činnosť má vplyv nielen na telo, ale aj na našu myseľ. Dokonca hovorí aj o tom, ktoré potraviny či byliny preferovať, aby naša myseľ bola čo „najčistejšia”. Ak k tomu pridáme ešte pravidelný pohyb, prechádzky v prírode a elimináciu závislosti na elektronických zariadeniach, bude sa nám lepšie spať, budeme viac oddýchnuté, plné energie, budeme sa lepšie cítiť vo svojom tele a aj naše zmýšľanie bude iné.
Čo by si poradila niekomu, kto s ajurvédou alebo očistou ešte len začína?
Prísť na podujatie Pre Zdravie Ženy, kde budem o tejto téme viac hovoriť. Ja rada ženy o ajurvéde vzdelávam, lebo som presvedčená o tom, že ak pochopia základné princípy a benefity z toho plynúce, tak im to pomôže prekonať aj „ťažké fázy”, keď sa jednoducho bude zdať jednoduchšie skončiť. Ale práve to poznanie a nastavenie si cieľa nám pomáha si udržať motiváciu a nakoniec budeme samé sebe vďačné, že sme to zvládli.
Ako si môžu zaneprázdnení ľudia prispôsobiť jarnú očistu svojmu hektickému životnému štýlu?
Dôležité je robiť najlepšie to, čo je v našich možnostiach a schopnostiach a netrápiť sa vecami, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Akonáhle by malo byť vykonávanie očisty stresom, nie je to dobré. Môj prístup k ajurvédskej očiste je taký, aby bola očista realizovateľná aj pre normálne, moderné ženy, ktoré majú svoje každodenné výzvy a povinnosti, či už v práci, okolo rodiny alebo kdekoľvek. A dá sa to. Aj preto, že nie je nutné na seba tlačiť a snažiť sa prejsť procesom očisty dokonalo na 100 %.
Zo skúsenosti so stovkami klientok, ktoré očistou prešli, môžem potvrdiť, že i také 70-80 % dodržiavanie odporúčaní má veľmi krásne výsledky a pozitívny dopad. Pretože vecí, ktoré nemôžeme ovplyvniť, môže byť veľa. Napríklad sa nám nie stále podarí uvariť si čerstvé kičrí. Tak si ho dámy navaria naraz viac a postupne si budú zohrievať. Je to ten ideálny spôsob podľa ajurvédy? Nie. Ale ak máme prácu, kde si jednoducho nemôžem navariť čerstvé jedlo, tak mi nič iné neostáva. A je to tak v poriadku. Ako rada prízvukujem: „Lepšie je robiť veci nedokonalo, než ich nerobiť vôbec.”
Máš nejaký vlastný každoročný jarný rituál, ktorý by si mohla zdieľať?
Mojím každoročným rituálom je práve 21-dňová jarná očista, ktorou spolu so mnou každoročne prechádzajú stovky žien. Tri týždne, ktoré venujeme sebe, svojej očiste, podpore, výžive a rastu je to najviac, čo si môžeme dať, aby sa celý rok niesol v čo najlepšej vibrácii.