„Moje deti vyrástli spolu s mojou advokátskou kanceláriou. K tomu, čo dnes robím, ma inšpirovala moja mama,” hovorí advokátka Jana Peschlová.
Janka Peschlová v roku 2007 získala advokátsku licenciu a spolu so spoločníčkou Katkou založila advokátsku kanceláriu Peschlová Podhorská. V začiatkoch bolo pre ňu najväčšou výzvou skĺbiť starostlivosť o malé deti a pracovné nasadenie v advokácii. Janka rada cestuje a baterky dobíja hlavne na dovolenke. Kto ju inšpiruje a čo jej do života priniesli Akčné ženy prezradila v rozhovore:
Janka, už viac ako 16 rokov vedieš advokátsku kanceláriu, ktorej si spoluzakladateľkou a partnerkou. Pamätáš si na obdobie pred 16 rokmi, keď si začínala?
Advokátsku licenciu som dostala 1.1. 2007, v tom čase som bola čerstvo tehotná so starším synom. Moja koncipientka, ktorá pracovala spolu so mnou dlhšiu dobu, a na ktorú som sa spoliehala, že to spolu zvládneme, mi po 3 mesiacoch oznámila, že odchádza pracovať do inej časti Slovenska.
Pamätám si, že som v deň, keď mi to oznámila, preplakala celý večer a mala som pocit že sa mi zrútil svet.
Ale nie je mojím zvykom sa vzdávať alebo sa ľutovať. Tak som na druhý deň, okrem toho, že som vstala s opuchnutými očami a strašidelnou rannou nevoľnosťou, po ceste do kancelárie (mala dosť času na premýšľanie, keďže som bývala 30 km od Bratislavy), dorazila s presvedčením, že to zvládnem.
Koncipientke som popriala veľa šťastia v novej práci a poprosila som ju, aby mi pomohla nájsť niekoho namiesto nej. Odporučila mi svoju spolužiačku Katku, ktorá bola nespokojná v kancelárii, v ktorej po škole začala pracovať, a tak nastúpila takmer okamžite. Ihneď pochopila situáciu a napriek tomu, že bola čerstvou absolventkou, veľmi na sebe zapracovala a vďaka nej som dokázala nielen udržať, ale aj rozvíjať svoju advokátsku kanceláriu a to spolu s predčasne narodeným synom a do 19. mesiacov narodenej dcéry.
Dnes je Katka moja spoločníčka a keď sa bavíme o PESCHLOVÁ PODHORSKÁ advokátska kancelária, tak to sme my dve.
Prečítajte si: Ak sa nezačneme ozývať, diskriminácia neprestane
Čo bolo pre teba v tom čase najväčšou výzvou?
Pre mňa nebolo v začiatkoch najväčšou výzvou mať dostatok klientov, aby nás to uživilo, tak ako to počúvam od iných advokátov. Mojou najväčšou výzvou bolo ráno po tom, čo som bola aj desaťkrát hore kvôli jednému alebo obidvom deťom, vstať, racionálne uvažovať, neprísť do práce úplne spotená, zababraná od mlieka alebo kaše a zorganizovať si deň tak, aby som stihla byť aj vždy dobre pripravená advokátka a vedela klientovi pomôcť. A zároveň, aby som bola mama, ktorá zabezpečí riadne a včas všetky potreby svojich detí.
Moje deti vyrástli v kancelárií, kam chodili so mnou moje tety – mamine sestry, lebo moja mama bola v tom čase top manažérka a ešte nemohla byť babkou na plný úväzok.
Veľakrát som riešila dilemu, či je to čo robím a ako to robím správne. Či nepoškodzujem svoje deti tým, že s nimi nie som na materskej dovolenke alebo tým, že som ich dala skoro do škôlky. Alebo či môžem byť dobrou právničkou aj po šnúre prebdených nocí, totálne vyčerpaná a občas aj neučesaná.
Dnes, keď vidím, čo som dokázala vybudovať v práci a akí jedinci vyrástli z mojich detí viem, že moje obavy boli úplne zbytočné.
Čo by si dnes poradila sebe pred 16 rokmi, keď si zakladala advokátsku kanceláriu?
Aby som sa toľko nespochybňovala, neriešila čo si myslia iní ľudia, stála si sebavedome za svojimi rozhodnutiami, a neprispôsobovala som sa očakávaniam iných len preto, aby som sa vtesnala do ich predstáv. Ale hlavne aby som sa nehrala na hrdinku, ktorá všetko zvládne sama a bez pomoci.
V AK Peschlová Podhorská pracuje výlučne ženský tím. Vnímaš to ako výhodu alebo nevýhodu v porovnaní s konkurenčnými advokátskymi kanceláriami?
Neviem posúdiť, či je ženský tím výhodou. Určite má svoje plusy aj mínusy. Nám to funguje. A s výnimkou nejakých drobných nezrovnalostí, ktorými sme si za tých 16 rokov prešli, si trúfam povedať, že to funguje bez zaváhania.
To ale neznamená, že v mnohých situáciách nepociťujem nejakú krivdu v porovnaní s tým, ako je posudzovaný, hodnotený resp. aké očakávania má klient od advokáta muža, ktorý pochádza z kancelárie so zmiešaným družstvom. (Smiech)
O ženských kolektívoch sa zvykne tvrdiť, že nemôžu fungovať, lebo ženy si závidia, ohovárajú sa, sú hašterivé alebo sa dokážu zamotať vo vlastných emóciách…
U nás toto neplatí. Možno preto, že sme relatívne malý kolektív, každá z nás je jedinečná. Nejako sa nám aj spolu s Katkou podarilo vybudovať atmosféru dôvery, vzájomného rešpektu a tímovej hry za jednu farbu. Bez prehnanej skromnosti si myslím, že je to vďaka tomu, že sa snažíme spolu s Katkou ísť ostatným príkladom. Napríklad ako sa dá pracovať aj popri deťoch, vzájomne si pomôcť a zastúpiť sa, ak je treba, zamakať, keď nás situácia pritlačí a to aj cez víkend, v noci alebo skoro ráno a zároveň sa nebáť nijakej roboty. Lebo žiaden mamut nie je taký veľký, aby sa nedal rozkrájať a pomaly zjesť…
Kto ťa najviac inšpiruje v tvojej práci?
K tomu čo dnes robím a ako, ma inšpirovala moja mama, právnička, ktorá väčšinu svojho pracovného života zasvätila poistnému právu. Nebojím sa povedať, že ako dlhoročná generálna riaditeľka slovenskej asociácie poisťovní bola, a ešte stále aj je, na Slovensku jedna z najväčších odborníčok v tejto oblasti. Dokázala sa tam vypracovať aj popri starostlivosti o domácnosť, popri troch deťoch, po 9 rokoch strávených na materskej a polovici života prežitého v socializme.
Ako udržiavaš work-life balance? Čo ti pomáha dobíjať baterky?
Dobré talianske červené víno. Ideálne ak ho nalieva taliansky čašník na domácej pôde. (Úsmev)
Najlepšie si oddýchnem pri cestovaní. Nepotrebujem vidieť každú pamiatku zblízka ani prejsť každým múzeom alebo turistickou atrakciou. Stačí mi dobré počasie, jedlo, víno a atmosféra dovolenky. A ideálne, keď je víkend alebo sviatok. Inak mi zvykne telefón zvoniť kdekoľvek na svete… K tomu, aby som ho dokázala na nejaký čas vypnúť a neriešiť, som zatiaľ ešte nedorástla. Ale pracujem na tom!
3 otázky Klubu akčných žien, ktoré sú rovnaké pre všetky členky:
Čo očakávaš od Klubu Akčných žien, čo by si sa rada naučila, dozvedela, prípadne čo už si stihla vďaka klubu získať?
Ku mne prišli akčné ženy v dobe, keď som to asi najviac potrebovala a cítila som potrebu niekam patriť. Našla som tam pomoc, podporu, rozptýlenie a stretla som veľké množstvo veľmi zaujímavých a inšpiratívnych žien. Nemala som a ani nemám nejaké konkrétne očakávania, napriek tomu som už získala veľa. Prostredníctvom workshopov, klubových stretnutí a eventov, som sa dozvedela aj veci, o ktorých som takmer nič nevedela (LinkedIn), začala som sa viac zaujímať o oblasti, ktoré som riešila len okrajovo (rovnosť v odmeňovaní a pay gap) a zažila kopec pekných chvíľ s rovnako naladenými ženami (aj pri prossecu).
A naopak, čo vieš klubu AŽ ponúknuť ty?
Som právnička, mama, myslím si o sebe, že som organizačne zdatná a mám celkom slušné skúsenosti v rôznych oblastiach, nielen pracovných, ale aj súkromných, čo mi dodáva nadhľad, trpezlivosť, ale zároveň aj pokoru.
Stále hľadám ten najlepší spôsob a formu, ale to čo by som chcela ženám ponúknuť, je nejaká forma podpory žien v tom, aby sa nebáli vykročiť na cestu samostatnosti, nezávislosti a sebestačnosti.
Akým ekvivalentom by si označila Klub akčných žien a čo pre teba Klub AŽ znamená?
Je to klub čarodejníc (Smiech) a myslím to v dobrom. Nepoznám všetky členky, resp. zatiaľ ich poznám len zopár, ale každá jedna z nich (okrem toho, že je samozrejme akčná), je kúzelná a vie podľa mňa v tej svojej oblasti čarovať. A to je to, čo je na tomto spolku magické.
*fotografia: Jana Peschlová, archív Jany Peschlovej