Jarné upratovanie posilňuje zdravie

0
Jarné upratovanie posilňuje zdravie
neporiadok, ako sa zbaviť neporiadku, jarné upratovanie

Podľa fenoménu japonskej konzultantky v upratovaní by sme mali vlastniť len veci, ktoré nám dvíhajú energiu a vzbudzujú v nás radosť. Kto sa tým skutočne riadi a prečo je tak ťažké zbaviť sa všetkých tých zbytočností?

Máme za sebou doma jarné upratovanie, no zďaleka sme neupratali všetko. Do rúk sa mi ale dostalo veľa spomienok, papierikov, haki baki kresbičiek od môjho syna, hračiek a súčiastok, ktoré by už ani výrobca nezaradil správne. Všetko som po rýchlom zvážení vyhodila. Rovnako som sa postavila k svojmu šatníku, z ktorého využívam reálne 20 % obľúbených veci dookola.

Podľa múdrych knižiek sa to má robiť nasledovne. Zobrať si každú vec do ruky, opýtať sa samej seba, či vám tá vec robí radosť a ak nie, bez ľútosti vyhodiť. Ok, až taká radikálna som zas nebola. Veci som zabalila do tašky a odnesiem ich pri najbližšej príležitosti na Burzoblšák a čo nepredám, to darujem.

https://www.instagram.com/p/BYiQKfaleTI/?taken-by=akcnezeny.sk

Fenomén poradkyňa v upratovaní

Presne tak, ako môžete mať svoju osobnú stylistku, s ktorou sa napríklad vyberiete na nákupy, si môžete objednať aj poradkyňu, ktorá vám pomôže s upratovaním. Že je to luxus? Až takým luxusom byť nemusí, keď dokážete prijať od nej pravdu a rovnako fakt, že vám môže pomôcť ušetriť čas raz a navždy. Ktorá akčná žena sa hlási?

Prečo s tým nemali problém naše babičky?

Dôvody, prečo sa upratovanie stalo činnosťou, ktorú nezvláda každý sú viaceré. V dnešnom svete ľudia vlastia omnoho viac vecí ako kedysi. Od oblečenia, kníh, elektroniky, kuchynského riadu až po potraviny, či lieky. Hlavným súperom útulnosti dnes nie je nečistota, ale nadbytok vecí a chaos, ktorý vytvárajú.

Poriadok vraj úzko súvisí aj s psychickým prežívaním. Rôzne štúdie a pozorovania preukázali, že neporiadok v domácom prostredí zvyšuje hladinu stresových hormónov, zhoršuje pamäť, spôsobuje úzkostný pocit, že „nikdy nemáme hotovo“ a zároveň vedie k väčšej pasivite a prokrastinácii.

https://www.instagram.com/p/BfIjzW0nrA5/?taken-by=utulno

Schopnosť zbaviť sa nepotrebných vecí

Samotné upratovanie nie je taký problém ako „schopnosť zbaviť sa nepotrebných vecí“. Zaujímavosťou je zistenie vedcov, ktorí pri skúmaní mozgu tzv. „hromadičov“ prišli na to, že rozhodovanie o vyhodení vlastného majetku (napríklad aj v podobe starých novín) v nich aktivuje centrá spojené s fyzickou bolesťou. Najčastejšie si pomyslíme, že daná vec sa nám bude ešte niekedy hodiť. Ak dostaneme niečo do daru, objaví sa zasa pocit viny – nemôžeme predsa vyhodiť niečo, čo nám niekto daroval s láskou. Paleta pocitov, ktoré nám komplikujú upratovanie je nekonečná. Môžem vyhodiť čarbanice môjho syna?

Jarné upratovanie pre zdravie

Poďme ale k pozitívam upratovania.  Nestíhate cvičiť alebo sa vám nechce?

  • Viete koľko kalórii spálite pri upratovaní? Ja teda netuším, ale počula som, že veľa.
  • Zbavíte sa roztočov, plesní, baktérií a dookola opakujúcich sa vírusov. (S ďeťmi je to radosť, pravda?)
  • Ľahšie sa vám zrazu dýcha.
  • Ako sa to hovorí? Poriadok na stole, poriadok v hlave?
  • Budete mať viac miesta, napríklad na hru s dieťaťom.
  • Zapojte do toho aj muža, a bude to ďalšia aktivita, ktorú môžete vykonávať spoločne.

Napadli vám ďalšie pozitíva, prečo sa zbavovať vecí a upratovať? Pridajte do komentára na Facebooku, rady ich doplníme.

žiadne príspevky na zobrazenie