Mojím najväčším želaním je, aby sa systém stal jednoduchým

0
Mojím najväčším želaním je, aby sa systém stal jednoduchým
Jaroslava Lukačovičová, účtovníctvo

TOP expertka v účtovníctve a daniach na Slovensku, úspešná podnikateľka, poradkyňa združenia podnikateľov Slovenska, prezidentka Slovenskej asociácie účtovníkov neziskových organizácií a asistentka poslanca. Zároveň autorka viacerých publikácií, blogerka, lektorka a členka poroty súťaže Podnikateľka Slovenska. Jaroslava Lukačovičová. 

Tému účtovníctvo a dane máte v malíčku. Podporujete začínajúce podnikateľky aj mamičky, aby sa nebáli podnikania. Čo by ste zmenili v slovenskom systéme, keby ste vedeli šibnúť čarovným prútikom?

Mojím najväčším želaním je, aby sa systém stal jednoduchým, prehľadným a motivujúcim. Aby sa obraz podnikateľa zmenil zo zlého vlka, ktorý zdiera nevinné ovečky, na Svätoplukove prúty, ktoré musia držať spolu. Prúty by boli tri – štát, podnikatelia a neziskový sektor.
Vážim si každého jedného človeka, ktorý sa rozhodne postarať sám o seba, poskytovať ostatným službu či dodávať tovar, prípadne sa postará zamestnaním o ďalších, a tak by sme k tomu mali pristupovať všetci.

Jaroslava lukačovičová, prednáška, workshop, účtovníctvo, dane
Zdroj: foto archív Jaroslava Lukačovičová

Na svojom blogu otvárate rôzne pálčivé témy a poukazujete na absurdity systému. Akú formu podnikania odporúčate začínajúcim podnikateľkám?

Na jednej strane som si za svoje blogy vyslúžila už rôzne reakcie, nezriedka veľmi osobné a zraňujúce, na strane druhej považujem za svoju povinnosť upozorniť na všetky skrivodlivosti a absurdity systému, v ktorom žijeme. Čo sa týka výberu vhodnej formy, sú podnikania, pri ktorých je hneď jednoznačné, akou formou sa vydať. Naopak, pri činnostiach, kedy to jednoznačné nie je, odporúčam začať najprv v malom. V praxi to znamená, že ak viete, že chcete obchodnú či výrobnú prevádzku alebo máte zahraničnú licenciu na tovar či službu, tak je pre vás vhodnejšou formou obchodná spoločnosť. Ak chcete vykonávať duševné činnosti alebo poskytovať služby, pri ktorých vám nevzniknú vysoké náklady, je pre vás vhodnejšie podnikanie ako fyzickej osoby či už živnostníka, autora alebo sprostredkovateľa. Ja nie som zástanca eseročiek za každú cenu, skôr si myslím, že začať v malom ako fyzická osoba a to podnikanie si vyskúšať a postupne ho rozširovať je lepšia cesta.

Okrem spomenutých pracovných funkcií máte aj svadobnú agentúru. Ako ste sa k nej dostali popri účtovníctve a daniach?

Áno, je to tak. Mám dva biznisy. Jeden, ktorý ma živí a druhý, ktorý ma baví. Pri obidvoch mojich podnikaniach stáli muži a vlastne tak trochu ich spôsobili. K účtovníctvu a daniam som sa dostala po rozvode s partnerom, ktorý mal k peniazom dosť zvláštny vzťah a k svadobnej agentúre som sa dostala vďaka druhému partnerovi, ktorý vyhlásil, že sa nikdy neožení. V obidvoch prípadoch som si povedala, že toto je príležitosť ako im aj sebe dokázať ako veľmi sa mýlili a zároveň práve v prípade tej svadobnej agentúry pomôcť aspoň ostatným ľuďom spraviť ich veľký deň ešte krajším. Tiež som popri všetkých tých číslach a účtoch, ktoré mi prejdú denne hlavou, mala pocit, že sa potrebujem niekde uvoľniť a realizovať sa aj v trochu kreatívnejšom svete.

Zdroj: foto archív Jaroslava Lukačovičová

Ako dokážete skĺbiť všetky aktivity?

Nie je to jednoduché, niekedy to ide ľahšie, niekedy ťažšie a určite by som to sama nezvládala. Môj deň sa začína o piatej ráno a končí o desiatej večer, kedy som v stave ako zvyknem hovoriť – ani obraz ani zvuk. V tomto rozpätí hodín sa snažím fungovať na sto percent. Ráno, keď je pokoj, využívam väčšinou na písanie článkov alebo prípravu na prednášky či odpovedanie na e-maily, lebo cez deň sa k takýmto veciam potom už nedostanem. Počas dňa sa snažím venovať maximálne firme a klientom, v čom mi pomáhajú moji štyria kolegovia. Veci týkajúce sa legislatívy či prípravy na odborné stretnutia prídu na rad väčšinou neskôr popoludní či podvečer, keď je už znova pokoj. Najväčším problémom z hľadiska času je pre mňa popri tomto všetkom nezabudnúť odpísať priateľom alebo vo väčšine prípadov neznámym ľuďom, ktorí ma oslovujú s otázkou či žiadosťou o radu.

Ktorá práca vám robí najväčšiu radosť?

Ak si potrebujem zdvihnúť adrenalín, tak jednoznačne momenty, kedy sama alebo spolu s kolegami objavíme v legislatíve nezrovnalosť a začne sa boj o jej odstránenie. Stretnutia a argumentácia so zodpovednými ma dokážu naštartovať a v prípade, že sa nám podarí čo len malé víťazstvo, je to úžasný pocit. Na druhej strane, viem si maximálne vychutnať deň, kedy nikam nemusím ísť, som len v kancelárii a venujem sa účtovníctvu a môžem prísť do práce doslova v teplákoch. Výzdoba svadieb alebo plesov je potom väčšinou víkendovou, nezriedka rodinnou záležitosťou.

Zdroj: foto archív Jaroslava Lukačovičová

Máte aj niečo, s čím „bojujete“?

Áno, veľmi dlho som bojovala s pocitom, že musím na všetko dohliadať a všetko musí ísť cezo mňa. Len postupne som sa učila nebyť nenahraditeľná a delegovať veci na ostatných. A, bohužiaľ, stále bojujem s tým, že Slovensko je plné odborníkov na všetko, ale najlepšie priložia ruku k dielu, keď všetko kritizujú z tepla svojej obývačky.

Aké boli vaše začiatky? Ako ste začínali podnikať?

Moje začiatky podnikania neboli ani zďaleka romantické. Podnikať som začala, ked mi po rozvode ostal byt na úver, auto na leasing, pes a plat zamestnanca. Bolo mi jasné, že to nie je dobrá kombinácia na prežitie. Najprv to bolo podnikanie popri práci, potom na polovičný úväzok, až som zamestnanie nechala úplne. Klienti sa začali hlásiť sami a tak je to vlastne doteraz. Postupne sa začali nabaľovať ďalšie aktivity, ako keď zistíte, že vo vašej oblasti nie je k dispozícii žiadna literatúra, tak sa rozhodnete ju napísať, alebo keď zistíte, že nie všetky aktivity, ktoré chcete vykonávať, sú ziskové a založíte si občianske združenie. Mám to šťastie, že som nikdy nemusela dávať peniaze na reklamu či marketing, klientov máme na základe odporúčaní a referencií, a to je tá najlepšia reklama.

Zdroj: foto archív Jaroslava Lukačovičová

Čo by ste ešte chceli dosiahnuť?

Mám dva sny. Jeden je pracovný a maximálne úprimne poviem, že chcem mať možnosť zmeniť legislatívu tejto krajiny smerom k podnikaniu a zamestnávaniu. A druhý je tak trochu súkromný, ale tiež súvisí s podnikaním. Mojím snom je založiť neinvestičný fond, ktorý by malými finančnými čiastkami pomáhal rozbehnúť podnikanie žien hlavne vo vzdialenejších regiónoch Slovenska.

Máte niekoho alebo niečo, kto alebo čo vás inšpiruje a posúva?

Inšpirujú a posúvajú ma všetci, ktorí sú múdrejší a šikovnejší ako ja. Obdivujem dnešných mladých ľudí, ich vzdelanie, jazykové schopnosti a angažovanosť, takže nezriedka práve mladí ľudia v mojom okolí sú pre mňa inšpiráciou.

https://www.facebook.com/lukacovicovajarka/videos/546119888877664/

Pri čom relaxujete?

Okrem všetkých aktivít, ktoré tu boli spomenuté, chodím dvakrát do týždňa cviciť a tri až štyrikrát do týždňa behať. Mám na konte pár polmaratónov a práve beh je pre mňa dokonalý relax, ktorý dokáže úplne zničiť telo, ale zároveň fantasticky vyčistiť myseľ. Beh ma naučil aj vytrvalosti a nezlomnej viere, že sa dá všetko len treba chcieť, veriť a vytrvať.

Prezraďte nám tri rady pre ženy, ktoré by chceli začať s vlastným podnikaním.

  1. Ak máte svoj podnikateľský sen, nenechajte sa odradiť ani rodinou ani okolím, choďte za ním, pretože nie je nič horšie ako vidieť, že si váš podnikateľský sen plnia iní.
  2. Začnite radšej v menšom a pomaly pridávajte, nenechajte sa odradiť prípadnými malými neúspechmi.
  3. Aj keby vaše podnikanie nevyšlo, to vôbec nevadí, podstatné je, že ste to vyskúšali a v žiadnom prípade to nie je neúspech, ale nezaplatiteľná skúsenosť.

žiadne príspevky na zobrazenie