Jill Bidenová: Nie je to vždy o tom byť dokonalým človekom – ide o to, ukázať sa, keď je to potrebné

0
Jill Bidenová: Nie je to vždy o tom byť dokonalým človekom – ide o to, ukázať sa, keď je to potrebné
Creator:James Pan

Aká je prvá dáma Ameriky, ktorá tieto dni navštívila Slovensko? Na prvý pohľad zaujme svojou eleganciou a krásou, ale je to aj žena, ktorá popri funkcii first lady neopustila svoju kariéru profesorky. Lebo ako hovorí: “Učenie nie je len to, čo robím. Je tým, kým som.”

Jill Tracy Bidenová, rodená Jacobsová, sa narodila 3. júna 1951 v Hammonton, New Jersey v USA. Je to americká pedagogička a súčasná prvá dáma USA. V rokoch 2009 až 2017 bola druhou dámou USA.

Jej obľúbeným predmetom bola angličtina

Jill Bidenová prežila detstvo najmä v meste Willow Grove v Pensylvánii so svojimi štyrmi sestrami a rodičmi. Mama Bonny Jean Godfrey Jacobsová sa starala o domácnosť a otec Donald Carl Jacobs pracoval na pobočke v banke a neskôr sa stal riadiacim zamestnancom.

Jill Bidenová študovala na strednej škole Upper Moreland a jej obľúbeným predmetom bola angličtina. Pracovať začala už ako 15 ročná, keď bola servírka v regióne Jersey Shore v New Jersey. V štúdiu pokračovala na Vysokej škole v Pennsylvánii v odbore predaj módy (angl. fashion merchandising), ale po prvom semestri zo školy odišla, pretože ju štúdium nebavilo.

“Vzdelanie nás nerobí len múdrejšími. Robí nás celistvými.”

Oficiálny portrét prvej dámy, zdroj commons.wikimedia.org, White House

Mami, konečne som stretla gentlemana

Znovu začala študovať na University of Delaware na fakulte umení a vied so špecializáciou na štúdium angličtiny. Získala titul Bachelor of Arts. Prvé stretnutie Jill Bidenovej a Joea Bidena bolo na jeseň v roku 1975, keď mala 24 rokov. Po stretnutí Jill Bidenová svojej mame povedala: „Mami, konečne som stretla gentlemana“.

V tomto období tiež začala svoju pedagogickú kariéru na pozícii zastupujúcej učiteľky a potom rok učila angličtinu na strednej škole svätého Marka vo Wilmingtone. Popri tom bola zamestnaná aj v senátnej kancelárii Joea Bidena. Táto práca zahŕňala výjazdy s mobilným tímom do južných častí štátu.

Nevlastná mama dvoch synov

Jill Bidenová sa vydala za Joea Bidena 17. júna 1977 v meste New York. Starala sa o jeho dvoch synov z prvého manželstva, ktorí ju volali mama. Počas tehotenstva učila a študovala na Univerzite West Chester, kde získala v roku 1981 magisterský titul v odbore vzdelávania so špecializáciou v čítaní. 8. júna 1981 sa Jill Bidenovej a Joeovi Bidenovi narodila dcéra Ashley Blazer. Po jej narodení Jill prestala pracovať a starala sa o výchovu detí.

V roku 1987 získala magisterský titul na Villanova University v odbore angličtina a v roku 2007 získala doktorát na University of Delaware.

“Nie je nič nespravodlivejšie ako ľudia, ktorí využívajú svoju moc na to, aby sa ostatní ľudia cítili malí.”

Kariéra profesorky

Venovala sa najmä výučbe anglického jazyka. Tri roky vyučovala na strednej škole Claymont a vo výučbe anglického jazyka pokračovala na strednej škole Brandywine v meste Wilmington, štát Delaware. Na verejných stredných školách spolu učila trinásť rokov.

Jill na návšteve Argentíny, zdroj: commons.wikimedia.org, Creator:James Pan

V rokoch 1993 až 2008 bola zamestnaná ako inštruktorka na Delaware Technical & Community College v kampuse Stanton a Wilmington, kde učila English composition a remedial writing. Od roku 2009 bola profesorkou angličtiny na Northern Virginia Community College.

Charitatívna činnosť

Počas svojej kariéry sa venovala aj pomoci rodinám, ktorých príslušníci sú v armáde v rámci neziskovej organizácie Delaware Boots on the Ground a tiež ochrane práv žien.

Jill Bidenová sa tiež zúčastnila v prezidentskej kampani svojho manžela Joea Bidena v Prezidentských voľbách v Spojených štátoch v roku 2020.

Prečítajte si: Aké boli prvé dámy posledných amerických prezidentov?

Pokračuje v kariére aj po zvolení manžela

V spojitosti so zvolením svojho manžela za 46. prezidenta USA Jill Bidenová oznámila, že bude pokračovať vo svojej pedagogickej činnosti aj v roli prvej dámy USA. O vzdelávaní napísala: „Učenie nie je len to, čo robím. Je tým, kým som“.

“Učiteľstvo nie je práca. Je to životný štýl. Preniká celým tvojím životom.

Povedala tiež, že chce,aby si ľudia vážili pedagógov a vedeli a uvedomovali si, akí sú prinosní pre spoločnosť a chce tiež vyzdvihnúť ich profesiu. O svojom zámere pokračovať v učení vravela už pred zvolením jej manžela do prezidentskej funkcie.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org, foto: Creator:James Pan

žiadne príspevky na zobrazenie