Aké boli prvé dámy posledných amerických prezidentov? Jedna z nich svojho manžela nenávidela ako politika

0
Aké boli prvé dámy posledných amerických prezidentov? Jedna z nich svojho manžela nenávidela ako politika

Inaugurácia nového amerického prezidenta je za nami. S tým sa nerozšíril iba zoznam lídrov, ktorí sa postavili do vedenia zámorskej veľmoci. Nové meno pribudlo aj medzi prvými dámami USA. Reč je o manželke Joe Bidena, ktorú čaká úloha prekonať latku nastavenú jej predchodkyňami.

Nancy Reaganová

Rodáčka z New Yorku si užívala status prvej dámy takmer počas celých 80. rokov minulého storočia. Manželka Ronalda Reagana bola ako bývalá herečka na pozornosť zvyknutá, takže sprevádzať 40. amerického prezidenta počas 2 funkčných období od januára 1981 do januára 1989 jej nerobilo žiadny problém. Počas uvedených 8 rokov však nebola iba sprievodkyňou. Horlivo sa venovala aj kampani zameranej na prevenciu pred užívaním drog, ktorá vyústila až do schválenia zákona o drogách a prevencii.

Foto: Wikipédia

Barbara Bushová

Manželka prezidenta George Busha staršieho, takisto rodáčka z New Yorku, bola na pozícii kratšie ako jej predchodkyňa. Za 4 roky však stihla urobiť riadny kus práce, a to na viacerých frontoch súčasne. Okrem toho, že pokračovala v práci na podporovaní výskumov v boji proti analfabetizmu, sa ako prvá dáma venovala aj boju proti AIDS. Zároveň pomáhala manželovi reprezentovať USA a v rámci návštevy 65 krajín sa s ním zúčastnila mnohých diplomatických rokovaní.

Hillary Clintonová

Clintonovej politické ambície sa pozíciou prvej dámy v rokoch 1993 až 2001 iba začali. Po 8 rokoch v Bielom dome po boku Billa Clintona strávila ďalších 8 rokov ako senátorka za štát New York. V prvej Obamovej vláde zastávala pozíciu ministerky zahraničných vecí. Politickú kariéru chcela zavŕšiť víťazstvom v prezidentských voľbách v roku 2016, no v tých ju ako prvú ženskú prezidentskú kandidátku porazil Donald Trump.

Foto: www.pixabay.com

Laura Bushová

Po Hillary sa po boku ďalšieho amerického prezidenta George Busha mladšieho objavovala práve Laura Bushová. Texaská rodáčka z Midlandu sa za budúceho prezidenta vydala v roku 1977. Do Bieleho domu sa spolu nasťahovali v roku 2001 a odišli z neho až o 8 rokov neskôr. Toto obdobie sa okrem iného stalo aj námetom na kontroverzný román American wife, ktorý je voľne inšpirovaným životným príbehom Laury. Ten zaujal najmä šokujúcim priznaním, že prvá dáma svojho manžela ako muža milovala, no ako politika nenávidela.

Foto: Wikimedia

Michelle Obamová

Manželstvo s Obamom spravilo z Michelle prvú afroamerickú prvú dámu. Dvojica, ktorá sa spoznala v jednej z právnických spoločností v Chicagu, si povedala svoje „áno“ v roku 1992. O 19 rokov neskôr sa usadili v Bielom dome, kde boli podobne ako pár pred nimi až 8 rokov. Počas nich bola Michelle sledovaná skoro na každom kroku. Zaujímala sa o ňu hlavne módna polícia, pre ktorú bola vtedajšia prvá dáma USA nositeľkou najnovších módnych trendov.

Melania Trumpová

Manželka Donalda Trumpa mala pri nástupe do Bieleho domu zložitejšiu pozíciu. Okrem toho, že jej manžel nebol v amerických médiách veľmi obľúbený, čo sa prenášalo aj na ňu, jej situáciu sťažoval slovinský pôvod. Pre neprajníčky bola tŕňom v oku aj kvôli kariére úspešnej modelky. Neskôr sa živila ako dizajnérka, ktorá navrhovala šperky a hodinky. So začiatkom Donaldovej prezidentskej kampane sa začala profilovať ako matka na plný úväzok. Tu si o nej prečítate viac – Melanie Trump, žena, ktorá má väčší vplyv, ako by sa zdalo.

Jill Bidenová

Najnovším menom v zozname amerických prvých dám je práve Jill Bidenová. Tá je druhou manželkou nového prezidenta Joe Bidena, ktorého funkčné obdobie ešte iba začína plynúť. Ako bude pôsobenie novej prvej dámy prebiehať, to ukážu najbližšie týždne či mesiace. Jill však už dávnejšie avizovala, že napriek vrcholovej pozícii chce ďalej pracovať ako učiteľka. Ak túto víziu naplní, do dejín sa zapíše ako prvá pracujúca manželka amerického prezidenta.

Foto: Wikimedia

 

Zdroj foto na titulke: Wikimedia

Prečítajte si aj: Inšpiratívny príbeh fínskej premiérky Sanny Marin

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu