Za posledných 34 rokov bol júl dôležitým mesiacom pre komunitu zdravotne postihnutých. Zákon o Američanoch so zdravotným postihnutím bol totiž schválený 26. júla 1990.
V tom roku sa Boston stal prvým mestom, ktoré oslávilo Deň hrdosti na postihnutie prehliadkou. Odvtedy nasledovali mestá v celej krajine pochody a prehliadky. Okrem toho v roku 2015 starosta New Yorku oficiálne vyhlásil júl za mesiac hrdosti na postihnutie v New Yorku.
Postihnutie je škála zahŕňajúce obrovské spektrum chorôb. Je však dôležité si uvedomiť, že v rozpore so spoločenskou normou by zdravotné postihnutie nemalo byť vnímané ako niečo negatívne.
Mesiac hrdosti na postihnutie je príležitosťou pre komunitu, ktorú nazývame domovom, ukázať celú jej krásu. Je to tiež čas, aby všetci zdravotne postihnutí ľudia bez ospravedlnenia oslavovali svoje telá také aké sú. Či už ste zdravotne postihnutí alebo ste ich kamaráti, mesiac hrdosti na postihnutie je plný vecí, ktoré treba osláviť.
Aktivity a nápady ako osláviť mesiac hrdosti na postihnutie
1. Spoznajte ich schopnosti
Buďme reálni – žiť ako zdravotne postihnutá osoba je ťažké. Nielenže existuje život s chronickou chorobou, ale naša spoločnosť má pred sebou ešte dlhú cestu, pokiaľ ide o odstránenie negatívneho vnímania zdravotného postihnutia.
My diversability je úžasná platforma, ktorú založila Tiffany Yu, aktivistka, ktorá sa stala zdravotne postihnutou vo veku 9 rokov po autonehode. Spoločnosť bola založená ľuďmi so zdravotným postihnutím a pre ľudí so zdravotným postihnutím spolu s tými, ktorí ich podporujú. Tento konkrétny blogový príspevok odvádza úžasnú prácu pri rozoberaní schopností ľudí so zdravotným postihnutím.
2. Spoznajte jazyk postihnutých
Keď hovoríte alebo opisujete ľudí v komunite so zdravotným postihnutím, často počujete dve rôzne frázy: „zdravotne postihnutí ľudia“ vs. „ľudia so zdravotným postihnutím“. Keďže obe sú bežné, je ťažké vedieť, ktorá z nich je najvhodnejšia na použitie.
Mnoho ľudí si myslí, že jazyk People First (ako „ľudia so zdravotným postihnutím“) je na použitie najvhodnejší, pretože je v prvom rade zameraný na človeka.
Po celé roky však komunita ľudí so zdravotným postihnutím presadzuje používanie Disability First language (znevýhodnenie ako prvé). Fráza „zdravotne postihnutí ľudia“ stavia zdravotné postihnutie do popredia a centra toho, kým sú. People First jazyk alebo fráza „ľudia so zdravotným postihnutím“ odlišuje a oddeľuje ich identitu so zdravotným postihnutím od toho, kým sú.
Celkovo, keď máte pochybnosti o tom, ktorý jazyk použiť, najlepším pravidlom je, opýtať sa. Ak ste v situácii, keď to nemôžete urobiť, váš predvolený jazyk by mal byť Disability first language.
3. Čítajte knihy od zdravotne postihnutých autorov
Nie je lepší spôsob, ktorým sa dozvedieť o ľuďoch so zdravotným postihnutím, ako priamo od nich. Nedávno sme robili rozhovor s autorom so zdravotným postihnutím, Michalom Škombárom.
4. Sledujte aktivistov v oblasti zdravotného postihnutia
Každý z nás má príležitosť učiť sa od aktivistov v oblasti zdravotného postihnutia – tento mesiac a aj po celý rok – rozšíriť naše obzory a prehĺbiť chápanie problémov, ktorým čelia jednotlivci so zdravotným postihnutím.
Zoznam aktivistov v oblasti zdravotného postihnutia, ktorí bojujú za zvýšenú viditeľnosť, zmeny v politike, zlepšenie dostupnosti a spoločenskú akceptáciu je dostatočne dlhý. Mnohí z nich zdieľajú svoju prácu verejne prostredníctvom Instagramu, newsletterov, blogov alebo kníh. Písali sme napríklad o Nickovi Vujicicovi, Alison Lapper, Judith Heuman…
Sú to aktivisti, od ktorých sa každý z nás môže učiť a podporovať ich – ponúkajú nám cestu, ako sa stať lepšími spojencami a obhajcami.
5. Pozrite si film „CODA“
V súčasnosti sa rozbehla veľká vlna filmov zameraných na zdravotné postihnutie, ktoré získali uznanie kritikov. Minulý rok získal film CODA cenu Akadémie za najlepší film.
CODA je skratka pre Child of Deaf Adults. Film sa točí okolo Ruby, jedinej počujúcej členky v jej rodine. Znovu objavuje svoju vášeň pre spev a chce sa tomu venovať aj na vysokej škole. Bojuje však so získaním nezávislosti, pretože jej rodina závisí od nej, aby udržala ich rybársky biznis nad vodou. Tento film je skutočne krásnym zobrazením medziľudskej reality postihnutia, ako aj dôležitosti zabezpečenia prístupu pre každého.
6. Darujte organizáciám, ktoré sa zameriavajú na ľudí so zdravotným postihnutím, finančné dary
Neexistuje ani jedna križovatka, na ktorej by nebolo postihnutie prítomné. Či už ide o bežné veci ako dopravu, ale napríklad aj o rovnosť v manželstve, ľudia so zdravotným postihnutím bojujú za úplné minimum rovnosti.
Nižšie je uvedených niekoľko organizácií, ktoré môžete podporiť, aby pomohli v boji za spravodlivosť pre osoby so zdravotným postihnutím:
- Asociácia pomoci postihnutým – APPA, Piešťany
- Centrum včasnej intervencie Košice, n. o., Košice
- Darujme deťom nádej, Dunajská Lužná
- Detský klub zdravotne postihnutých detí a mládeže v Košiciach
- Divadlo bez domova, Bratislava
- EFFETA – stredisko sv. Františka Saleského, Nitra
- Infosluch, Bratislava
- Klub priateľov zrakovo postihnutej mládeže na SOU pre zrakovo postihnutú mládež, Levoča
- Nezábudka – združenie na pomoc rodinám so zdravotne postihnutými deťmi a mladistvými, Senec
- Občianske združenie Barlička, Prešov
- Plavecký klub telesne a zrakovo postihnutých športovcov DOLPHINS v Bratislave
- Slepecký spolok Slovenska, Martin
- Slovenská alianca zriedkavých chorôb, Pezinok
- Slovenský zväz telesne postihnutých, Bratislava
- Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Bratislava
- Konkrétne prípady ľudí, ktorí potrebujú pomoc, nájdete napríklad na stránke Ľudia ľuďom.
7. Oslavujte dobré správy od komunity zdravotne postihnutých
V roku 2021, pred paralympijskými hrami v Tokiu, bola spustená kampaň #WeAre15. Táto prelomová iniciatíva spája organizácie zo športu, ľudských práv, politiky, komunikácie, obchodu, umenia a zábavy. Ich cieľom je zmeniť postoje a vytvoriť viac príležitostí pre osoby so zdravotným postihnutím, ako aj zlepšiť mobilitu a dostupnosť.
Globálna kampaň už mení konverzáciu okolo zdravotného postihnutia. Celkovo posolstvo kampane zasiahlo 80 % svetovej populácie. Video od spustenia kampane získalo neuveriteľných 750 000 000 zobrazení. Video je pútavou prezentáciou toho, že ľudia so zdravotným postihnutím sú ako všetci ostatní.
Tu je niekoľko článkov, ktoré ukazujú skutočného ducha postihnutia plného svetla:
- Miniatúrne modely umožňujú slabozrakým spoznávať európske pamiatky
- Zoznámte sa s otcom, ktorý vytvára na mieru 3D tlačené hračky pre deti so zdravotným postihnutím
- Robo Balušík sníva o špeciálnom aute s joystickom
- Bábika Barbie sa dočkala aj svojej slepej verzie pre slabozraké dievčatá
- Zakladateľka značky BeLenka vyhrala na paralympiáde a tvorí niečo, čo má zmysel
8. V práci – zamestnajte ľudí so zdravotným postihnutím
Postihnutí ľudia sú schopní takmer každej práce. Sú umelci, lekári, generálni riaditelia a čokoľvek, na čo si spomeniete. Nestačí, že spoločnosti sú zamestnávateľmi pre rovnaké príležitosti, ak v skutočnosti neprijímajú ľudí so zdravotným postihnutím.
Napríklad Black Disabled Creatives je platforma vytvorená invalidnou modelkou Jillian Mercado. V rozhovore pre BuzzFeed News Mercado povedala, že „chce vytvoriť platformu a miesto, kde si nielen kreatívci a značky môžu najať týchto ľudí, ale aj samotní ľudia, ktorí posielajú svoje práce, môžu spoznať, že existuje komunita ako oni, ktorá je oddaná svojej práci.“
9. Pre školu – Naučte študentov o spravodlivosti pre osoby so zdravotným postihnutím pomocou dokumentu „Crip Camp“.
Film Crip Camp, ktorý bol nominovaný na Oscara za „najlepší dokumentárny film“, je o „Camp Jened“, ktorý bol letným táborom pre ľudí so zdravotným postihnutím. Film zaznamenáva príbehy niektorých účastníkov tábora a rozhovory, ktoré viedli k modernému hnutiu za spravodlivosť pre osoby so zdravotným postihnutím.
Školské osnovy, ktoré vytvorili Dr. Bianca I. Laureano a Dr. Aiesha Turma, vedú študentov k tomu, aby pochopili zdravotne postihnutých ľudí, ich schopnosti a dôležitosti jazyka. Film je k dispozícii v angličtine a španielčine a prispôsobený spoločným základným štandardom. Je vynikajúcim doplnkom k učebným osnovám histórie a spoločenských štúdií.
Zaujímavosť: Vlajka Pride postihnutých osôb
V roku 2019 navrhla Ann Magill vlajku Disability Pride, ale kvôli jej len nedávnemu vytvoreniu ju komunita ešte veľmi nepoužíva. Dizajn vlajky obsahuje blesky a farby predstavujúce rôzne časti komunity postihnutých – a čierne pozadie predstavujúce utrpenie, vzburu a protest.
Zdroj: https://www.goodgoodgood.co/articles/how-to-celebrate-disability-pride-month