Robo Balušík: Môžem sa stať mobilným, ale potrebujem auto s joystickom, ktoré bude prvé na Slovensku

0
Robo Balušík: Môžem sa stať mobilným, ale potrebujem auto s joystickom, ktoré bude prvé na Slovensku

Robo Balušík z Považia má len 26 rokov a má za sebou 11 operácií. Trpí na zriedkavé svalovo-kĺbové ochorenie, napriek tomu však vyštudoval vysokú školu a založil firmu. V rozhovore nám prezradil:

  • čo bolo pri štúdiu najzložitejšie,
  • s akými problémami sa stretáva v bežnom živote,
  • čím sa zaoberá jeho firma,
  • čo považuje pri podnikaní za najťažšie,
  • aké auto by mu pomohlo v mobilite a samostantosti a v čom je unikátne.

Ste mladý človek, ktorý napriek svojmu handicapu, svalovo-kĺbovému ochoreniu, dokázal úžasné veci. Skúste nám priblížiť, čo spôsobuje toto ochorenie.

Ďakujem, verím, že ešte úžasnejšie sú stále predo mnou. Kvôli tomuto ochoreniu napríklad nezdvihnem ruky, nezaviažem si šnúrky na topánkach. Tiež nechytím lyžicu, aby som sa najedol. Niektoré kĺby mám úplne stuhnuté, kvôli čomu si zase nemôžem vytrénovať určité svaly.

Napriek handicapu ste vyštudovali vysokú školu. Aký odbor ste si vybrali a prečo?

Študoval som odbor Aplikovaná informatika v Olomouci. Týmto smerom som išiel preto, lebo na PC som necítil nejaké obmedzenia a už na strednej škole sme sa s Oliverom Rochom zúčastnili súťaže SOČ. Naprogramovali sme aplikáciu na vytváranie jednoduchých dotazníkov, s ktorou sa nám podarilo dostať medzi top práce na Slovensku. Bavilo ma to a tak som sa rozhodol v tomto smere pokračovať.

S akými ťažkosťami ste sa stretávali pri cestovaní do Olomouca?

Keďže nezohnem nohy v kolenách, nastúpiť do vlaku som mohol len vďaka výklopnej plošine, po ktorej som vyšiel. Cca po dvoch mesiacoch mi však bolo nemenovanou spoločnosťou so žltými vlakmi oznámené, že túto plošinu viac využívať nemôžem, pretože tá je určená len pre vozičkárov. Kvôli tomu som teda študoval externe a do školy ma vozili rodičia.

Čo bolo pri štúdiu okrem dopravy to najzložitejšie?

Pri štúdiu som mal prideleného asistenta, ktorému som v prípade potreby diktoval. Najťažšou by som asi označil situáciu, kedy som mal matematické zápisy diktovať človeku, ktorý bol čistý lingvista a jednoducho nerozumel, čo mu hovorím. To sme potom riešili individuálnym skúšaním. Alebo zábavné a zároveň do plaču bolo, keď mi na diktovanie testu (čo musím šepkať) pridelili človeka s problémom so sluchom. Samozrejme som to zistil až počas diktovania testu.

V ťažkých chvíľach si treba uvedomiť, že nie som jediný, kto má problémy a prekážky.“

Založili ste firmu Progresio, skúste nám ju predstaviť. Aké služby ponúkate, aký veľký je váš tím?

V našej firme poskytujeme online služby na mieru. Konkrétne sú to rôzne webové aplikácie, weby, e-shopy či tvorba reklamných kampaní. Je nás momentálne sedem plus pár externistov na výpomoc v prípade potreby. Týmto by som tím veľmi rád pozdravil, pretože to oni sú motorom celej firmy. Verím, že keď pomôžeme uspieť našim zákazníkom, uspejeme aj my.

Čo bolo v začiatkoch podnikania to najťažšie?

Myslím, že navnímanie všetkých tých procesov, aby sme nerobili niektoré veci zbytočne zdĺhavo. Potom určite riešiť problémy „typovo / skupinovo“ – nie že vyriešim jeden problém, ale zamyslím sa aké jeho obmeny ešte môžu prísť a nájdem riešenie na všetky problémy toho daného typu.

Kde bežne v živote sa stretávate s prekážkami? Aké veci by podľa vás najviac pomohli handicapovaným?

Pre mňa osobne je to celkovo mobilita. Potom sú to obmedzenia, ktoré vyplývajú z mojej odpovede číslo jedna – teda často banality ako: Majú tam, kde idem, slamku na pitie? Keby to mám ale zovšeobecniť aj pre ostatných, tak je to veľmi individuálne. A to je tým kľúčom. Nebrať potreby handicapovaných tabuľkovo, ale individuálnejšie.

Aktuálne zbierate peniaze na výnimočný projekt, ktorý by pomohol mnohým znevýhodneným. Auto, ktoré sa ovláda na joystick. Vy ste si ho už vyskúšali na vlastnej koži, kde to bolo?

Áno, toto auto som testoval päť dní v Nemecku v Aichelau, kde som najazdil 960 kilometrov po okolí.

Ak sa potrebná suma vyzbiera, kto takéto auto pre vás vyrobí, resp. upraví?

Jedná sa o úpravu auta nemeckou firmou Paravan. Nikto na Slovensku ani v Česku túto úpravu nerobí. V Paravane fungujú tak, že im priveziete svoje auto a oni vám ho podľa potrieb upravia.

„Verím, že keď pomôžeme uspieť našim zákazníkom, uspejeme aj my.“

Ak chcete Róbertovi pomôcť vyzbierať peniaze na auto, pozrite si túto výzvu na platforme Ľudia ľudom.

Čísli účtu je IBAN: SK37 1100 0000 0029 3650 8871

Na čo ste najviac hrdý?

Som veľmi hrdý na svoju rodinu. A z profesného hľadiska by to bolo asi to, že som sa osobne mohol učiť (a pýtať sa čokoľvek, čo ma zaujíma) od troch miliardárov.

Jedným z nich bol Ivan Chrenko (HB Reavis), s ktorým som mal možnosť stráviť pár hodín na našej Business Mastermind session. Bol som totiž 2 roky členom tejto 10-člennej skupiny (názov: Mastermind Business Group) mladých podnikateľov Slovenska. Každý mesiac sme mali zaujímavého hosťa z SK biznis prostredia a teda jedným z nich bol práve on.

Pôsobíte veľmi optimisticky, odkiaľ čerpáte dobrú náladu?

Haha, ďakujem! Myslím, že to je o prijatí faktu, že život je aj o riešení problémov. Tiež sa nebojím budúcnosti a teším sa na to, čo príde. No a v neposlednom rade je to vďaka ľuďom v mojom okolí.

Ak si pri vašich aktivitách nájdete čas na seba, čomu sa radi venujete?

Rád sa idem prejsť do prírody alebo cvičím. Pozriem dobrý film alebo idem na kávu so zaujímavým človekom. Tiež mám rád adrenalín (rýchlosť, lietanie…).

Aké máte plány do budúcnosti?

Odvážne, avšak nerád hovorím dopredu. Nech za mňa potom povedia činy.

Skúste nám dať tri rady, ako prekonávať prekážky.

Za mňa sú to:
1.) Klásť si vždy otázku: „Ako?“
2.) V ťažkých chvíľach si uvedomiť, že nie som jediný, kto momentálne má problémy a prekážky.
3.) Mať alebo nájsť si ten správny okruh ľudí okolo seba.

žiadne príspevky na zobrazenie