Júlia Vuľchová: Zážitkové maľovanie je v prvom rade zábava pre dospelých na zresetovanie hlavy

0
Júlia Vuľchová: Zážitkové maľovanie je v prvom rade zábava pre dospelých na zresetovanie hlavy

Máte radi umenie? Chceli by ste si len tak pri vínku namaľovať obraz, aj keď nemáte skúsenosti? Prihláste sa na zážitkové maľovanie. O tom, ako to prebieha a pre koho je určené, nám porozprávala výtvarná riaditeľka Júlia Vuľchová.

1. Ako a kedy vznikol projekt PaintPeople?

Prvá naša akcia bola teambuilding pre Vodohospodárske stavby koncom júna 2019 a odvtedy fungujeme aj pre verejnosť. V Bratislave v tom čase už boli podobné projekty. Koncept art party, vo voľnom preklade zážitkové maľovanie alebo maľovanie pri víne, pochádza zo zahraničia, neviem presne z ktorej krajiny, ale už v 2015 roku v Moskve maľovali všetci všade. Tam som sa s tým stretla prvý krát (do Bratislavy som sa presťahovala v 2015). Potom na Slovensku som prišla do kontaktu s art party znovu a po zákazke na teambuidling sa to rozbehlo.

2. Aké druhy kurzov maľovania ponúkate?

Máme v ponuke 2 typy maľovaní – 1. populárne zážitkové maľovanie a 2. klasické kurzy maľby či kresby. V prvom prípade sa jedná o jednorázové podujatie s trvaním 2,5 hodinky, výsledkom ktorého je 1 obraz, ktorý si samostatne namaľujete pod vedením našich maliarov. Všetci účastníci maľujú rovnaký námet, maliar vysvetľuje a ukazuje postup krok po kroku. Nemusíte mať vôbec žiadne skúsenosti s maľovaním, aby ste to zvládli. V 2. prípade sa prihlásite na kurz pozostávajúci z napr. 4 lekcií a na každej lekcii sa naučíte nejakú techniku podľa zameriania kurzu. Výsledkom kurzu môže byť aj viacero rôznych obrazov.

3. V akých priestoroch prebiehajú?

Maľujeme v kaviarniach, vinárniach, baroch alebo iných charizmatických priestoroch. Ide nám o to, aby sme navodili atmosféru zábavy a uvoľnenia. Počas maľovania môžete popíjať rôzne nápoje a máte k disozícii občerstvenie. V maliarskom ateliéri sa nie vždy dá tak uvoľniť, ako v podniku.

4. K vášmu portfóliu patria aj teambuldingy. Koľko ľudí naraz viete menežovať?

Vieme zastrešiť maľovanie do 200 osôb, pokiaľ nám budú poskytnuté priestory a projektor (úsmev). Hlavný maliar by maľoval vpredu a to by sa premietalo na plátno, hovoril by do mikrofónu a ďalší asistujúci maliari by sa venovali ľuďom. Zatiaľ sme však naraz mali 50 ľudí a robíme aj malé súkromné akcie. Pre nás nie je nič nemožné.

5. Z kurzov ste prešli na online workshopy. Akú máte spätnú väzbu?

Robíme tie isté zážitkové maľovania pri víne online (vínko je súčasťou maliarskej sady). Trvanie a postup je úplne rovnaký, len s tým, že maliari nemôžu domaľovať účastníkom ich obrazy.
Máme stálé zákazníčky, ktoré s nami maľujú niekoľko krát do týždňa a počet účastníkov stále stúpa. Môžete si popozerať na našich sociálnych sieťach výsledné obrazy, ktoré nám ľudia posielajú. Dostávame veľa ďakovných správ za to, že umožňujeme ľuďom takto tráviť čas v karanténe a zabávame aj ich deti.

6. Sú hodiny zážitkového maľovania určené aj pre začiatočníkov?

Áno, aj fyzické, aj online. Na každom onlajne maliari vysvetľujú všetky základné veci. Avšak účastníčka by mala rátať s tým, že ak drží štetec v ruke prvý krát od základnej školy, jej výsledok nebude rovnaký ako predloha a ide hlavne o tú zábavu a čas trávený maľovaním. Potom na druhom alebo treťom maľovaní to už ide lepšie. Na fyzických podujatiach všetci účastníci majú „veľdiela“, pretože im naši maliari pomáhujú (ak si to ľudia želajú).

7. Z vašej skúsenosti – čo radi ľudia najradšej maľujú?

Naše zákazníčky obľubujú obrazy v škále ružovej. (smiech) Primárne krajinky a potom rôzne námety, máme však pár hitov, ktoré často opakujeme – Malý Princ a líška, Malá morská víla (hlava ženy ako keby v morskej pene) a impressionistické lekná.

8. V balíčku s maliarskymi potrebami posielate na inšpiráciu aj víno. Ako vznikol tento nápad?

Snažili sme sa preniesť atmosféru art party v podniku čo najviac ku vám domov – v podniku máte v cene vstupenky aj pohár vínka – tak aj doma by ste ho mali mať (úsmev) Ide o to, že zážitkové maľovanie nie je kurz, je to v prvom rade zábava pre dospelých na zresetovanie hlavy.

Maľovanie sme si vyskúšali aj my na vlastnej koži

Vybrala som si tému Nočný Paríž. Po zakúpení vstupenky vám príde potvrdzujúci email s údajmi na prihlásenie na videokonferenciu. Do 5 dní vám zašlú aj maliarsku sadu, ktorá obsahuje drevený stolový stojan, plátno na ráme, akrylové farby, štetce, ceruzku a 2 papierové taniere ako palety, farebne vytlačená predloha, zásteru a fľašu suchého bieleho vína:) Ak však máte vlastné maliarske potreby, môžete sa pripojiť len za cenu 8 eur.

V deň D som sa prihlásila cez platformu Zoom a mohla som sledovať inštruktorku maľovania, ako krok za krokom maľuje. Počas hodiny sme sa jej mohli spýtať na čokoľvek, a vždy ochotne poradila a vysvetlila, čo bolo treba.

Nemaľovala som už asi 20 rokov, a nemám s tým žiadne skúsenosti (na plátno som nikdy nemaľovala), takže skutočne som potrebovala ísť úplne od začiatku. Pri lektorke sa to pekne dalo stíhať. Celé maľovanie trvalo asi dve hodiny a veľmi sa mi to páčilo.

A ako to dopadlo? Posúďte sami:)

žiadne príspevky na zobrazenie