Kam ísť tento rok na dovolenku? Užite si more, aj hory

0
Kam ísť tento rok na dovolenku? Užite si more, aj hory

Mnoho Slovákov muselo kvôli situácii s pandémiou ochorenia Covid-19 zmeniť svoje plány na letné dovolenky. Budeme sa tento rok môcť pozrieť k moru alebo budeme leto tráviť doma?

Grécko, Chorvátsko alebo Slovinsko. Slováci môžu bezpečne cestovať do obľúbených prímorských destinácií a užiť si v rámci možností dovolenku ako po minulé roky. Mnohé krajiny sa ale k návšteve neodporúčajú. Medzi nimi sú najmä epidémiou silno postihnuté krajiny ako Francúzsko, Taliansko alebo Španielsko a Veľká Británia. Neužijete si ani krásy Egypta alebo Turecka, ktoré sú inak medzi Slovákmi veľmi obľúbené.

Ktoré sú bezpečné krajiny pre letné dovolenky?

K dnešnému dňu je za bezpečné považovaných 23 krajín. Ak sa do niektorej z nich vyberiete, nezabúdajte na cestovné poistenie. Pred cestou si tiež vždy pozrite, aká je situácia v krajine, do ktorej sa chystáte. Všetko potrebné nájdete na stránkach Ministerstva zahraničných vecí. Rovnako majte na pamäti, že niektoré krajiny môžu mať iné pravidlá vstupu a v praxi to nemusí byť také voľné, ako sa zdá.

K bezpečným krajinám dnes Slovensko radí obľúbené destinácie ako je Chorvátsko, Grécko, Cyprus, Nemecko, Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko alebo Bulharsko. Dobrou správou je, že pri návrate z týchto krajín nebudete musieť podstúpiť povinnú karanténu ani sa preukazovať negatívnym testom na Covid-19.

Cestovanie v praxi

Pri ceste do niektorých krajín vás čakajú dodatočné opatrenia. Napríklad na Islande stále platí povinná karanténa, na hraniciach v Chorvátsku zase musíte vyplniť kontaktný formulár s vašimi osobnými údajmi a zodpovedať otázky súvisiace s ochorením Covid-19 a v Grécku prebiehajú náhodné testy.

Kam sa tento rok vybrať na dovolenku?

Obľúbené letné destinácie Slovákov sú otvorené takmer bez obmedzení a dovolenku si tak môžete užiť naplno, nech už to bude pri mori alebo v horách.

Česko

K nášmu západnému susedovi môžeme cestovať úplne bez obmedzení. Občania Slovenska nemusia vyplňovať žiaden formulár, podstupovať karanténu ani sa preukazovať negatívnym testom. Celkom voľne si tak môžete zájsť napríklad na ochutnávku vín na Moravu, poznávanie historických pamiatok do Prahy a okolia alebo si užiť prírodu v Českom raji.

Grécko

Grécko je jednou zo Slovákmi najnavštevovanejších destinácií v rámci letných dovoleniek. Ak sa vyberiete do Grécka autom, pripravte sa na to, že sa na hraniciach môžu tvoriť kolóny a zdržania, keďže Grécko bude na hraniciach náhodne testovať ľudí na ochorenie Covid-19. Do auta si preto pribaľte dostatok vody a nejaké jedlo. Je možné, že sa čoskoro obnovia aj medzinárodné lety do hlavných turistických destinácií a cestovanie bude o čosi pohodlnejšie.

Chorvátsko

Chorvátsko je pravdepodobne tou najobľúbenejšou letnou destináciou, kde Slováci trávia letné dovolenky. A niet sa čomu čudovať, je tu pekne, čisté pláže, milí ľudia a relatívne lacno. Pri vstupe do Chorvátska vás čaká zdržanie, kvôli nutnému vyplňovaniu kontaktného formulára. No stále je to lepšie, než povinná karanténa alebo drahé testy. RegioJet od 1. júla tiež obnovuje svoje vlakové spojenia z Prahy cez Brno do Rijeky, odkiaľ budú nadväzovať autobusové spojenia do jadranských letovísk.

Informačný servis

žiadne príspevky na zobrazenie