Kam počas leta na Slovensku za liečivou vodou?

0
Kam počas leta na Slovensku za liečivou vodou?

Aj malé štáty môžu disponovať obrovským bohatstvom, ktoré sa nie vždy ráta peniazmi. Príkladom toho je aj Slovensko, ktoré dostalo do vienka očarujúcu prírodu ukrývajúcu obrovské množstvo vodných zdrojov, často aj so všestrannými liečivými účinkami.

Ak by sa liečivá voda stala jednou z najžiadanejších komodít, Slovensko by malo vynikajúci potenciál zaradiť sa medzi užšiu skupinu mocností. Všadeprítomné vodné zdroje, z ktorých mnohé disponujú liečivou silou, sú však znakom bohatstva krajiny aj bez toho, aby sa s vodou vo veľkom obchodovalo na finančných trhoch. Potvrdzujú to aj masy turistov, ktorí za týmito vodnými zdrojmi cestujú naprieč celou republikou, či už za účelom kúpeľného pobytu, letnej rekreácie pri vode alebo rodinnej či individuálnej turistiky v prírode.

V ktorom roku planéta nezažila leto alebo 20 prekvapivých faktov o lete

Kam za liečivou vodou do kúpeľov?

Kúpele Číž – Príležitosť okúpať sa v jódovej vode sa Slovákom bežne nenaskytne. Jednu z mála takýchto možností ponúkajú prírodné jódové kúpele v dedinke Číž na juhu Slovenska. Tie neotvárajú brány iba pacientom, ktorí prichádzajú kvôli zdravotným kúpeľným pobytom. V rámci relaxačných pobytov si na svoje prídu aj rodiny, zamilované dvojice či jednotlivci.

Kúpele v Piešťanoch – Spojenie termálnych prameňov a liečivého bahna spravilo z kúpeľov v Piešťanoch unikát, ktorého meno sa rozšírilo aj za hranice strednej Európy. Komfort počas kúpeľných alebo relaxačných pobytov zvyšuje aj útulne upravený kúpeľný ostrov.

Kúpele Turčianske Teplice – Kúpeľný areál v srdci Turca je už niekoľko rokov obľúbeným  turistickým centrom. Dôvodom nie je iba voda s vysokým obsahom minerálnych látok, vďaka ktorej si komplex v Turčianskych Tepliciach získal prívlastok „Zlaté kúpele“. Mesto je skvelý východiskový bod na túry do Veľkej Fatry a Kremnických vrchov.

Bardejovské kúpele – Jeden z najstarších kúpeľných komplexov na Slovensku s 10 liečivými prameňmi, ktoré pomáhajú pri liečbe tráviacich ťažkostí, zažil prvý väčší rozkvet na prelome 18. a 19. storočia. Kúpele sa postupne rozšírili až do dnešnej podoby, ktorej súčasťou je letné kúpalisko, tenisová hala či minigolfový areál, čo na pobyt v nich láka ešte viac ľudí.Piešťany, Foto: Pixabay

Ďalšie kúpeľné mestá s liečivou vodou:

– Sliač

– Dudince

– Smrdáky

– Rajecké Teplice

– Červený Kláštor

Kam za liečivou vodou na kúpalisko?

Bešeňová – Malá liptovská obec sa preslávila termálnymi prameňmi, z ktorých vyviera voda s teplotou až okolo 60 °C. Známa je najmä blahodarnými účinkami na dýchacie ústrojenstvo, no kúpanie v nej pomáha zregenerovať aj svalstvo.

Patince – Blahodarný vplyv na pohybový aparát má aj termálna voda v Patinciach neďaleko Komárna. Návšteva miestneho kúpaliska je zároveň zárukou skvelej zábavy. V jeho areáli sa nachádza množstvo vodných atrakcií vrátane jedného z najväčších krytých bazénov v krajine.

Oravice – Aquapark situovaný pod Roháčmi v Západných Tatrách ponúka relax vo viacerých bazénoch, ktoré sú napájané termálnou vodou s teplotou vyše 50 °C. Návštevníci majú okrem možnosti kúpať sa v liečivej termálnej vode k dispozícii aj viacero vodných atrakcií.

Ďalšie kúpaliská s liečivou a termálnou vodou:

– Lúčky

– Kováčová

– Gánovce

– Santovka

– Sklené Teplice

Kam za liečivou vodou k prírodnému jazierku?

Liptovský Ján – V hojne navštevovanej liptovskej obci sa začína dlhá Jánska dolina, ktorej lesy ukrývajú viacero prírodných prameňov. Navyše, turisti sa môžu po návrate späť okúpať v malom prírodnom kráteri s termálnou vodou známom ako Kaďa.

Kalameny – Podobné termálne jazierko sa ukrýva len o niekoľko kilometrov ďalej v katastri liptovskej obce Kalameny. Keďže voda v ňom dosahuje až 33 °C, otužilejšie typy sa tu môžu okúpať aj v zime, napríklad po návrate z neďalekého Liptovského hradu.

Žarnovica – Poklad v podobe malého termálneho jazierka majú aj v Žarnovici. Tým je prameň Lukavica, ktorý má pomerne vysoký obsah železa. Výpary z termálnej vody pomáhajú hlavne astmatikom.

Ďalšie lokality s liečivými prírodnými jazierkami:

– Rojkovany

– Vyšné Ružbachy

– Chorvátsky Grob

Uvedené miesta sú len zlomkom lokalít, kam sa môžeme vybrať na víkendový pobyt alebo dovolenku k vode. Ponuku skvelých domácich destinácií dopĺňa množstvo ďalších kúpeľných miest, termálnych kúpalísk alebo horských lokalít s liečivými prameňmi, čo iba potvrdzuje, že Slovensko je vodná veľmoc s dlhoročnou balneologickou tradíciou.

Prečítajte si aj: 10 pozitívnych účinkov saunovania, číslo 4 poteší najmä ženy

Foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie